Trwa ładowanie...
dn38ne8

Wino truskawkowe

Najnowsze informacje
3.0
(37 głosów)
Oceń:
5
dn38ne8

Filmowa adaptacja Opowieści galicyjskich Andrzeja Stasiuka, z udziałem polskich i czeskich gwiazd filmowych, m.in. Jiriego Machacka (Samotni), Macieja Stuhra, Marian Dzięgiel, Jerzy Radziwiłowicz.

Kilka łyków „Wina truskawkowego” wprowadza nas w magiczny świat prawdziwego środka Europy. Miłość, zbrodnia, pokuta są tu naturalnym składnikiem życia, jak pory roku, motyle, odlatujące ptaki czy nieprzerwany szum górskiego potoku. Piękne, ciche, nasycone osobliwą atmosferą miejsce, u styku granic polskiej, słowackiej i ukraińskiej, to sceneria, w jakiej rozgrywa się filmowa adaptacja książki Andrzeja Stasiuka, w oryginale zatytułowana "Opowieści galicyjskie", a w wersji ekranowej - "Wino truskawkowe". Reżyser Dariusz Jabłoński stworzył film zawierający w sobie magię oraz ulotną poezji. Powstała historia pociągająca i hipnotyczna poprzez swoją umowną nierzeczywistość.

Film opowiada historię boleśnie doświadczonego przez życie policjanta - Andrzeja. Przyjeżdża on z dużego miasta na daleką, położoną na południu kraju prowincję, aby tam zapomnieć, uciec od przeszłości, za którą jednocześnie wciąż jednak tęskni. Mała, uboga mieścina, w jakiej się znalazł, rządzi się swoimi niezmiennymi prawami. Nawet komendant policji od lat jest tu ciągle ten sam.

Mieszkańcy, a w szczególności ich męska część, kierując się w życiu własnym prawem i kodeksem, co w końcu przyczyni się również do tragedii. Jest też lokalna piękność, Słowaczka Lubica, w której kochają się niemal wszyscy, a ona kusi ich swymi wdziękami niczym Malena z filmu Tornatore.

Podziel się opinią

5

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn38ne8
dn38ne8
dn38ne8