Marian Dziędziel

Charakterystyczny aktor filmowy i teatralny, pamiętny w roli ojca panny młodej w głośnym „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego i Horsta w „Komorniku”. Rodowity Ślązak; jeden z „aktorów” Kazimierza Kutza.

Marian Dziędziel

Urodził się 5 sierpnia 1947 roku w Gołkowicach. Studiował na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST, którą ukończył w 1969 roku.

W tym samym roku debiutował na scenie i związał się na stałe z Teatrem Słowackiego w Krakowie. Jako rodowity Ślązak, pochodzący z tradycyjnej śląskiej rodziny często pojawiał się w filmach opowiadających o tym regionie. W tym kontekście, nie dziwi fakt, że debiutował u Kazimierza Kutza w filmie „Sól ziemi czarnej” (1969).

Rok wcześniej nastąpił jego debiut na małym ekranie w jednym z odcinków „Stawki większej niż życie” (1968).

U Kutza wystąpił później wielokrotnie: w filmach „Perła w koronie” (1971) i „Śmierć jak kromka chleba” (1994) oraz w serialu „Sława i chwała” (1997). W 1980 zagrał w poetyckim obrazie Janusza Kidawy, w całości mówionym śląską gwarą - „Grzeszny żywot Franciszka Buły” z Andrzejem Grabarczykiem.

W 1970 roku zagrał w adaptacji „Chama” Elizy Orzeszkowej w reżyserii Laco Adamika, a w 1986 – w adaptacji „Borysa Godunowa” Aleksandra Puszkina w reżyserii Siergieja Bondarczuka. Dwukrotnie zagrał u Wandy Jakubowskiej: w historycznym filmie biograficznym „Biały mazur” (1978) i w „Kolorach kochania” (1988). Dwa razy współpracował też z Krzysztofem Krauze („Gry uliczne” 1996, „Mój Nikifor” 2004) i Bogusławem Lindą – reżyserem („Sezon na leszcza” 2000, „Jasne, błękitne okna” 2006).

W 1988 roku wziął udział w serialach TV „Pogranicze w ogniu” Andrzeja Konica z Cezarym Pazurą oraz „Rodzina Kanderów” Zbigniewa Chmielewskiego.

Zanim zagrał w „Weselu”, współpracował ze Smarzowskim na planie „Małżowiny” (1998) z udziałem Macieja Maleńczuka i Marcina Świetlickiego. W 2003 roku ponownie spotkał się z Pazurą na planie „Show” (2003) Macieja Ślesickiego, wystąpił w serialu Władysława Pasikowskiego „Glina” (2003) oraz zagrał epizodyczną rolę w głośnym „Pianiście” (2002) Romana Polańskiego.

** Brawurowa kreacja w głośnym obrazie Smarzowskiego „Wesele” (2004) przyniosła aktorowi Orła oraz nagrodę na FPFF w Gdyni za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską.**

Jeszcze w tym samym roku wystąpił w komedii kryminalnej „Vinci” Juliusza Machulskiego oraz w znanym serialu „Oficer” Macieja Dejczera.

Kolejne lata to znaczący wzrost popularności aktora i coraz częstsza jego obecność zarówno na małym, jak i dużym ekranie

. W 2005 roku zagrał obok Bogusława Lindy w sensacyjnym filmie „Czas surferów” oraz pojawił się w roli Horsta w nagrodzonym Grand Prix FPFF w Gdyni „Komorniku” Feliksa Falka.

Rok 2006 to udział we wspomnianym już obrazie Bogusława Lindy „Jasne, błękitne okna”, główna rola w niezależnej produkcji „Łódka” oraz w kolejnej części przygód Adasia Miauczyńskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego, a 2007 – występ w serialu „Odwróceni”, udział w komedii „Taxi A” oraz jedna z głównych ról w polsko- słowackiej produkcji „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego.

Ostatnie lata to stała obecność w obsadzie popularnego serialu „Tylko miłość” (2007-2008), w którym wciela się w postać Leona Kryńskiego, ojca Mai.

W 2009 rok zagrał w filmie “Zgorszenie publiczne”, za co otrzymał nagrodę, Złotą Kaczkę. Rok 2011 to rola w filmie “W imieniu diabła” oraz “Róża”.

W 1983 roku aktor odznaczony został Brązowym Krzyżem Zasługi.

Marian Dziędziel

Data urodzenia1947-08-05
Miejsce urodzeniaGolkowice
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)