Trwa ładowanie...
d2sptd9

Wojciech Malajkat

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Mrągowo, Polska

Filmografia:
d2sptd9

Polski aktor teatralny i filmowy, jeden z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych aktorów średniego pokolenia. Mimo, że ogrom i waga scenicznych kreacji przewyższa dorobek filmowy, na tym polu także dał się poznać i zauważyć, m.in. jako główny bohater „Wielkiego tygodnia” Wajdy, czy Rzędzian w „Ogniem i mieczem” Hoffmana.

Urodził się 16 stycznia 1963 roku w Mrągowie.

Studiował w PWSFiT w Łodzi, której Wydział Aktorski ukończył w 1986 roku, trzy lata wcześniej debiutując na deskach Teatru Ochota rolą Błazna w „Królu Learze”.

Droga jego kariery scenicznej związana jest od samego początku z osobą wybitnego reżysera Jerzego Grzegorzewskiego, z którym współpracował od ukończenia studiów – najpierw w prowadzonym przez niego warszawskim Teatrze Studio, później – w Teatrze Narodowym.

* Owocem ich wspólnej pracy były tak znaczące kreacje Malajkata, jak rola Gustawa – Konrada w „Dziadach – improwizacjach” Mickiewicza, Michała Astrowa w „Wujaszku Wani” Czechowa, Młodego Gendre w „Nocy listopadowej” i Pana Młodego w „Weselu” Wyspiańskiego, Pijaka w „Ślubie” i Mistrza Fiora w „Operetce” Gombrowicza. Za rolę Gustawa- Konrada oraz za tytułową kreację w „Hamlecie” Szekspira w reżyserii Guido de Moora aktor otrzymał w 1988 roku Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia oraz Nagrodę im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia aktorskie na scenie dramatycznej.*

Ponadto idealnie sprawdzał się w komediowym, lżejszym repertuarze w spektaklach w reżyserii – m.in. - Adama Hanuszkiewicza, Mariusza Trelińskiego, Macieja Wojtyszki, Ewy Mirowskiej, czy Krzysztofa Kolbergera.

Od 2001 roku sam zajął się reżyserią teatralną, realizując w koszalińskim Teatrze Bałtyckim sztukę Woody’ego Allena „Zagraj to jeszcze raz, Sam”.

Na ekranie zadebiutował w 1986 roku rolą drużynowego w przygodowym filmie dla dzieci i młodzieży „Czarne stopy”, rok wcześniej z kolei po raz pierwszy pojawiając się na małym ekranie w serialu „Żuraw i czapla” (1985) Krystyny Krupskiej.

W 1987 roku zagrał w debiucie filmowym Mariusza Trelińskiego „Zad wielkiego wieloryba” oraz w komedii „O rany, nic się nie stało!!!” Waldemara Szarka, a w 1989 roku pojawił się jako jeden z kolarzy w kryminalnej komedii Juliusza Machulskiego „Deja vu” z Jerzym Stuhrem w roli głównej oraz wystąpił w głównej roli w politycznym filmie Janusza Kijowskiego „Stan strachu”.

Zagrał u Wojciecha Wójcika w komedii sensacyjnej „Zabić na końcu” (1990) i u Janusza Zaorskiego w znanym filmie i serialu „Panny i wdowy” (1991); ponownie spotkał się z Szarkiem na planie filmu dla dzieci i młodzieży „Mów mi Rockefeller” (1990) i z Juliuszem Machulskim, grając główną rolę w sensacyjnym „V.I.P.-ie” (1991), a w 1992 roku wystąpił obok Beaty Tyszkiewicz w „Pięknej nieznajomej” Jerzego Hoffmana z udziałem Nikity Michałkowa.

W 1993 roku grał Marka Karwowskiego w serialu komediowym „40-latek. 20 lat później” oraz wystąpił w kolejnych produkcjach dla dzieci i młodzieży – „Łowca. Ostatnie starcie” i serial „Wow” Jerzego Łukaszewicza.

Pojawił się też w głośnym obrazie Barbary Sass „Pajęczarki” (1993) z Adrianną Biedrzyńską.

* Rok 1995 to rola w komedii Jana Jakuba Kolskiego „Szabla od komendanta” oraz rola Jana Maleckiego w „Wielkim tygodniu” Andrzeja Wajdy, a 1999 – pamiętna kreacja Rzędziana w ekranizacji „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana.*

W 2003 roku zagrał w filmowej adaptacji „Nienasycenia” Witkacego w reżyserii Wiktora Grodeckiego oraz pojawił się obok Danuty Szaflarskiej w filmie TV „Królowa chmur” Radosława Piwowarskiego (z cyklu „Święta polskie”), w tym samym roku goszcząc na planie serialu TV „Defekt” w reżyserii Macieja Dutkiewicza z Magdaleną Cielecką i Piotrem Fronczewskim.

Grał nauczyciela w serialach: „Klasa na obcasach” (2000) i „Sprawa na dziś” (2003) oraz profesora Gąsowskiego w „Szatanie z VII klasy” (2006).

W latach 2005-2007 zasłynął z występów u boku Magdaleny Wójcik w komediowym serialu „Codzienna 2 m. 3”.

Jedną z jego ostatnich ról jest rola Bogdana „Mozarta” w kolejnym filmie z cyklu „Święta polskie” – „Miłość w przejściu podziemnym” Janusza Majewskiego według scenariusza Jerzego Pilcha.

Aktor bardzo często bierze udział w realizacji polskich wersji językowych do różnych filmów („Pierwszy milion” 2000, „Epoka lodowcowa” 2002 i 2006, „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń” 2002, „W 80 dni dookoła świata” 2004, „Wino truskawkowe” 2007, „Happy wkręt” 2007).

Najsłynniejszą dubbingowaną przez niego postacią jest Kot w butach w drugiej i trzeciej części „Shreka” (2004, 2007).

Jest pedagogiem w PWSFTviT w Łodzi. Wraz z żoną są właścicielami obiektu kinowo - restauracyjno - hotelowego „Malajkino” w Mrągowie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sptd9
d2sptd9
d2sptd9
d2sptd9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj