Trwa ładowanie...
imperium słońca
20-04-2009 11:33

Zmarł twórca "Imperium słońca"

Zmarł twórca "Imperium słońca"Źródło: www.ksiazki.wp.pl
d297cnx
d297cnx

W minioną niedzielę 19 kwietnia zmarł J.G. Ballard.

Brytyjski pisarz dał się zapamiętać jako czołowy przedstawiciel "nowej fali" literatury fantastycznonaukowej z lat 50. i 60. Do najsłynniejszych dzieł literata należą powieści "Imperium słońca" (oparta na wątkach autobiograficznych) oraz "Crash". Obydwie książki doczekały się filmowych adaptacji.

Obraz "Imperium słońca", zrealizowany przez Stevena Spielberga w 1987 roku nominowany było do sześciu Oscarów. W roli chłopca walczącego o przetrwanie w czasie japońskiej okupacji wystąpił Christian Bale. Dzieło "Crash" Davida Cronenberga, opisujące środowisko ludzi poszukujących nowych podniet erotycznych w prowokowanych wypadkach samochodowych, wywołało w roku 1996 fale kontrowersji.

J.G. Ballard przyszedł na świat w Szanghaju. Po okresie II wojny światowej spędzonym w japońskim obozie jenieckim przyszły pisarz zamieszkał wraz z matką i siostrą w Anglii. Karierę literacką rozpoczął Ballard jeszcze za czasów studiów medycznych, które porzucił, aby móc skupić się na pisaniu. Charakterystyczny element twórczości pisarza stanowią antyutopijne rzeczywistości, w których technologiczne i społeczne wynalazki odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu psychiki bohaterów.

J.G. Ballard zmarł w domu w Londynie na raka prostaty. Miał 78 lat.

d297cnx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d297cnx