Trwa ładowanie...
d2awmdo

Życie Adeli - Rozdział 1 i 2

Najnowsze informacje
3.0
(1 głos)
Oceń:
6
1
d2awmdo

„Życie Adeli” (fr. La vie d'Adele) to francuski film dramatyczny z 2013 roku w reżyserii Abdellatifa Kechiche’a, który napisał scenariusz razem z Ghalią Lacroix. Za produkcję także odpowiada Abdellatif Kechiche. Polskim dystrybutorem dzieła jest Gutek Film. Fabuła filmu jest oparta na francuskiej powieści graficznej Julie Maroh z 2010 r. pt. „Le Bleu est une couleur chaude”.

Obraz zdobył Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 2013 roku. Jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga przyznało główną nagrodę wyróżniając nie tylko reżysera, ale i dwie młode aktorki - Adele Exarchopoulos i Lee Seydoux - występujące w głównych rolach. Spielberg, Ang Lee, Cristian Mungiu, Nicole Kidman oraz pozostali członkowie jury zwrócili uwagę na wielką emocjonalną siłę filmu, który w absolutnie uniwersalny i nowoczesny sposób ukazuje współczesną historię wielkiej miłości rozgrywającej się na przestrzeni wielu lat.

„Życie Adeli” było szeroko dyskutowane od początku festiwalu za sprawą jednych z najśmielszych scen erotycznych w historii kina. Opowieść zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Adèle Exarchopoulos jako Adela, Léa Seydoux jako Emma, Jérémie Laheurte jako Thomas, Catherine Salée jako matka Adeli, Aurélien Recoing jako ojciec Adeli, Sandor Funtek jako Valentin.

Życie Adeli - Rozdział 1 i 2
Tytuł oryginalny

Vie d'Adele, La

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2013

Data światowej premiery

18.10.2013

Czas trwania

179 min.

Obsada

Podziel się opinią

6
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2awmdo
d2awmdo
d2awmdo