Trwa ładowanie...
d32g4h2

Diana Rigg

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d32g4h2

Angielska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Najbardziej znana jako Emma Peel z serialu kryminalnego „Rewolwer i melonik” oraz z roli Tracy w filmie o Jamesie Bondzie pt. „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”.

Dame Enid Diana Elizabeth Rigg urodziła się 20 lipca 1938 roku w Doncaster, w hrabstwie South Yorkshire, w Wielkiej Brytanii. Jej ojciec Louis Rigg był inżynierem kolejowym, jej matka to Beryl Helliwell. Para miała jeszcze syna Hugh (ur. 1934), który został w przyszłości oficerem Królewskich Sił Lotniczych.

Dwa miesiące po narodzinach Diany, jej rodzina przeprowadziła się do Dżodhpur w północno-zachodnich Indiach. Dzieciństwo spędziła w indyjskiej miejscowości Bikaner, w stanie Radżastan, na pustyni Thar, gdzie jej ojciec pracował jako kolejarz. Gdy miała osiem lat, zaczęła chodzić do szkoły Fulneck Girl's School w Fulnek, w pobliżu Pudsey, w aglomeracji Leeds, czyli znów w Wielkiej Brytanii.

W latach 1959-64 występowała na scenie Royal Shakespeare Company. W kinie zadebiutowała w 1962 roku w komedii „Brat człowieka z Karaibów” (Our Man in the Caribbean). Rok później pojawiła się gościnnie w serialu kryminalnym „Sentymentalny agent” (The Sentimental Agent). Jednak przełomem w jej karierze okazała się inna serialowa rola. W latach 1965-68 wcieliła się w postać Emmy Peel w serialu kryminalnym „Rewolwer i melonik” (The Avengers). Za tę rolę aktorka została dwukrotnie nominowana do nagrody Emmy. W 2000 roku wraz odtwórcami głównych ról otrzymała nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

Jeszcze głośniej zrobiło się o aktorce, gdy ta zagrała postać hrabiny Tracy Di Vicenzo, poszukiwaczkę przygód, która wraz z Jamesem Bondem (George Lazenby) toczy starcie z organizacją Widmo w filmie „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” (On Her Majesty's Secret Service, 1969). Jej bohaterka jako jedyna w historii kobiet Bonda, wyszła za niego za mąż pod koniec filmu.

Aktorka wielokrotnie zdobywała cenne nagrody.Za rolę Barbary Drummond w czarnej komedii Arthura Hillera „Szpital” (The Hospital, 1971) zdobyła nominację do nagrody Złotego Globu, z kolei postać Helena Vesey w miniserialu BBC „Motczyna miłość” (Mother Love, 1990) przyniosła jej nagrodę Brytyjskej Akademii Filmowej (BAFTA). Nagrodę Emmy dostała za rolę pani Danvers w telewizyjnym dramacie „Rebeka”(Rebecca, 1997).

Aktorka dwukrotnie wcieliła się w biblijne postacie. Była to Mara, matka Samsona w filmie „Samson i Dalila” (Samson and Delilah, 1996) oraz Rebeka, żona Izaaka, w filmie „U zarania” (In the Beginning, 2000).

6 lipca 1973 roku aktorka wyszła za mąż za izraelskiego malarza Menachena Gueffena. Rozwód nastąpił już 3 września 1976 roku. Jej drugim mężem (od 25 marca 1982 do 31 sierpnia 1990) był Archibald Hugh (Archie) Stirling, producent teatralny i były oficer w Szkockiej Gwardii. Mężczyzna porzucił jednak aktorkę dla Joely Richardson. Para ma córkę Rachael Atlantę Stirling (ur. 30 maja 1977). Ponadto gwiazda żyła przez jakiś czas w konkubinacie z projektantem graficznym, Peterem Saville.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32g4h2
d32g4h2
d32g4h2
d32g4h2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj