Kogel-Mogel: Co się stało z bohaterami kultowej komedii?

Kogel-Mogel: Co się stało z bohaterami kultowej komedii?
Źródło zdjęć: © Kino Świat

"Kogel-mogel", czyli kultową polską komedię z 1988 roku zaliczamy do naszych rodzimych, wręcz "swojskich" produkcji, za którymi tęsknimy i chętnie wspominamy z sentymentem.

"Kogel-mogel", czyli kultową polską komedię z 1988 roku, zaliczamy do naszych rodzimych, wręcz "swojskich", produkcji, za którymi tęsknimy i chętnie wspominamy z sentymentem.

Za każdym razem, kiedy film w reżyserii Romana Załuskiego powraca na ekrany naszych telewizorów, zbieramy się całą rodziną w salonie i z przyjemnością obserwujemy losy ambitnej Kasi w PRL-owskim wielkim mieście.

Z tej Katarzyny Solskiej to było niezłe ziółko. Dawała popalić swoim zaściankowym rodzicom, a sama marzyła o studiach i podróży po świecie w Fiacie 126p.

A czy byliście kiedyś ciekawi, co stało się z odtwórcami ról naszych ulubionych postaci z "Kogla-mogla" i "Galimatiasu"?

Niedługo minie 25 lat od daty premiery pierwszego filmu. Kim dzisiaj jest zaradna Kasia i co się stało z jej filmowym mężem, Pawłem?

Specjalnie dla was przygotowaliśmy galerię o aktorach jednej z ulubionych komedii Polaków.

Zobaczcie, co się z nimi stało >>>

1 / 16

Katarzyna Solska

Obraz
© Kino Świat

Kasia była główną bohaterką w komedii "Kogel-mogel" i "Galimatias, czyli kogel-mogel II".

Po emocjach związanych z egzaminami wstępnymi na wydział pedagogiki, Katarzyna Solska wraca do rodzinnej wsi, gdzie czeka ją niezbyt miła niespodzianka. Rodzina bez jej wiedzy rozpoczęła przygotowania do zaręczyn i wesela swojej jedynej córki z bogatym sąsiadem Kolasą.

Dziewczyna wpada w rozpacz, próbuje się sprzeciwić decyzji rodziców, ale zostaje zamknięta w swoim pokoju. W dniu wizyty narzeczonego ucieka przez okno i z poczty dzwoni na uczelnię.

Otrzymuje mylną informację i jest przekonana, że nie została przyjęta na studia. Zrezygnowana wraca do domu i zgadza się na ślub.

Tymczasem w przeddzień wesela listonosz przynosi zawiadomienie o przyjęciu na uniwersytet. O świcie następnego dnia Kasia wsiada w pociąg i odjeżdża do stolicy. W Warszawie czeka na nią nie tylko praca i nauka, ale również wielka miłość i całe mnóstwo nieprzewidzianych zdarzeń.

2 / 16

Grażyna Błęcka-Kolska

Obraz
© AKPA

Grażyna Błęcka-Kolska zadebiutowała po szkole filmowej właśnie w filmie "Kogel-mogel".

Cała Polska już od pierwszych minut z miejsca ją pokochała i z zaciekawieniem śledziła dalsze losy Kasi Solskiej w kontynuacji kultowej komedii.

Kilka lat po swoim pierwszym sukcesie, aktorka poznała cenionego już wówczas polskiego reżysera, Jana Jakuba Kolskiego, podczas pracy na planie filmu "Pogrzeb kartofla".

Para zakochała się w sobie od pierwszego wejrzenia i w szybkim czasie zalegalizowała związek. Do dziś są szczęśliwym małżeństwem.

Kolski i jego żona od paru lat z sukcesem realizują wspólnie filmy. Często nagradzani za swoje zawodowe dokonania, są dla nas wzorem partnerskiej współpracy na planie i w życiu prywatnym.

Ostatnio 50-letnią aktorkę mogliśmy podziwiać w filmie „Wenecja”. Oczywiście w reżyserii Kolskiego.

3 / 16

Paweł Zawada

Obraz
© Kino Świat

Wybranek serca naszej ambitnej Kasi. Paweł Zawada jest przystojnym i dowcipnym absolwentem Wyższej Szkoły Rolniczej.

Po stażu w Holandii ambitny chłopak, pragnie wrócić na wieś i tam rozpocząć swoje własne nowoczesne gospodarstwo.

Jednak dla dziewczyny, która ryzykowała wszystkim, żeby uciec jak najdalej od pól, lasów i hodowli bydła, powrót oznaczałby prawdziwą ironię losu. Nie tak łatwo Kasia zgodzi się dla miłości zrezygnować z życia w mieście.

4 / 16

Dariusz Siatkowski

Obraz
© Film Polski

Dariusz Siatkowski był cenionym aktorem teatralnym, występującym przede wszystkim na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Jednak szerokiej publiczności jego nazwisko najczęściej kojarzy się właśnie z kultową dylogią Romana Załuskiego.

Niestety, w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach, w wieku 48 lat Dariusz Siatkowski zmarł w jednym z hoteli pod Łodzią.

Pochowany został 16 października 2008 roku na cmentarzu przy ul. Gnieźnieńskiej w rodzinnym Koszalinie.

Nieoficjalnie mówi się, że aktor zmarł wyniku komplikacji po ostrym zapaleniu górnych dróg oddechowych. Podobno przyjął niewłaściwą dawkę leków.

Nikt jednak nie skomentował tej rzekomej przyczyny śmierci.

5 / 16

Barbara Wolańska

Obraz
© Film Polski

Basia Wolańska jest zapracowaną mamą małego Piotrusia, którym w Warszawie opiekuje się Kasia.

Pani domu nieustannie podejrzewa Kasię o romans ze swoim mężem, kradzież lub palenie marihuany przy dziecku.

Robi wszystko, żeby nakryć główną bohaterkę na niewłaściwym zachowaniu, jednak jej niestrudzone działania w efekcie końcowym spełzają na niczym.

6 / 16

Ewa Kasprzyk

Obraz
© AFP

Znana i lubiana polska aktorka, która niejednokrotnie w latach 80. wcielała się w główne bohaterki kultowych polskich komedii.

Od tamtego czasu sława Ewy Kasprzyk jedynie urosła. Licznie nagradzana za swoje role teatralne oraz filmowe, dziś jest jedną z najpiękniejszych polskich aktorek po 50-tce.

W ostatnim czasie mogliśmy ją podziwiać w filmie "Och, Karol 2" oraz serialu "Prosto w serce".

7 / 16

Docent Marian Wolański

Obraz
© Kino Świat

Po przyjeździe do Warszawy Kasia przypadkowo trafia do domu Mariana Wolańskiego ze swojej uczelni.

To właśnie u niego otrzymuje swoją pierwszą pracę i dach nad głową, jednocześnie opiekując się jego niesfornym synkiem, Piotrusiem.

Docent Wolański, mimo iż wierny swojej wścibskiej żonie, nie jest obojętny na wdzięki pięknej młodej studentki.

8 / 16

Zdzisław Wardejn

Obraz
© AFP

Zdzisław Wardejn ma dziś 71 lat i jest uznanym reżyserem teatralnym oraz aktorem.

Ceniony przede wszystkim za role komediowe u Barei, Zatorskiego i Załuskiego jest też wybitnym twórcą Teatru Telewizji.

W mijającej dekadzie nadal chętnie występował w komedia, ale zagrał również u Jerzego Hoffmana, a w 2005 roku – w głośnym filmie „Parę osób, mały czas” Andrzeja Barańskiego, z Krystyną Jandą w roli głównej.

Rok 2008 przyniósł aktorowi udział w doskonałej „Rysie” Michała Rosy. Wszystkie te role ugruntowały pozycję Wardejna jako mistrza drugiego planu.

Dziś aktor nie występuje już tak często jak kiedyś, bardziej odpoczywa na emeryturze u boku żony w zaciszu swojego domu.

9 / 16

Wolańska, babcia Piotrusia

Obraz
© Film Polski

Szanowna mamusia docenta Wolańskiego, czyli babcia Piotrusia, jest prowodyrem całego zamieszania, jakie wprowadziła Kasia swoją osobą w życiu warszawskiej rodziny.

Nie mając cierpliwości do swojego wnuka i żadnego szacunku dla swojej synowej, zatrudnia Kasię zaledwie po dostrzeżeniu jej na ulicy.

Tak oto rozpoczęła się lawina komicznych wydarzeń.

10 / 16

Małgorzata Lorentowicz

Obraz
© Kino Świat

Małgorzata Lorentowicz-Janczar to niezwykła postać dla polskiego kina.

Aktorka urodziła się 8 stycznia 1927 roku w Warszawie. Tak naprawdę miała na imię Janina, ale używała imienia Małgorzata.

W środowisku aktorskim funkcjonował też jej okupacyjny pseudonim "Duda". Była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu "Kryska".

Na ekranie zadebiutowała w 1954 roku w filmie Jerzego Kawalerowicza "Pod gwiazdą frygijską". Filmy, które uczyniły ją nieśmiertelną w pamięci widzów, to: "Nikodem Dyzma" Jana Rybkowskiego, oczywiście omawiany "Kogel-mogel" Romana Załuskiego, a także "Wojna domowa" oraz "Stawka większa niż życie".

Niestety Janiny Lorentowicz-Janczar już nie ma wśród nas. Gwiazda polskiej sceny zmarła 8 maja 2005 roku w Warszawie w wieku 78 lat. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

11 / 16

Solska, matka Kasi

Obraz
© Kino Świat

Mamusia naszej głównej bohaterki, która - jak na prawdziwą gospodynię z pięknej polskiej wsi przystało - była posłuszna swojemu mężowi i chciała, żeby Kasia jako jedynaczka kontynuowała pracę ojca.

Brakuje już takich bohaterek we współczesnym polskim kinie.

12 / 16

Katarzyna Łaniewska

Obraz
© AFP

Polska aktorka starszego pokolenia, dziś znana jest przede wszystkim z roli sympatycznej babci Józi, gospodyni księdza w „Plebanii”.

Rola gospodyni wiejskiego proboszcza przyniosła jej ogromną popularność, a także skutecznie wypełniła wolny czas po przejściu na emeryturę. Aktorka przyznaje, że bardzo lubi tę rolę. Jednym z powodów jest fakt, że „można w niej przemycić dużo życiowej mądrości i własnego poczucia humoru”.

Katarzyna Łaniewska ma za sobą pół wieku owocnej pracy artystycznej na planie i na scenie.

13 / 16

Zenon Solski, ojciec Kasi

Obraz
© Kino Świat

Restrykcyjny ojciec swojej jedynaczki. Jedyne na czym mu zależy, to żeby Kaśkę dobrze wydać za mąż, za tzw. "swojaka" i przekazać jej gospodarstwo rolne.

Prosty chłop ma proste zasady i nimi wiernie stara się kierować w życiu.

Jednak nikt go nie uprzedził, że w jego domu wyrośnie piękna ambitna panna, marząca o wielkim mieście i solidnym wykształceniu. Taka córka dla bogobojnego rolnika to prawdziwe przekleństwo.

14 / 16

Jerzy Turek

Obraz
© AFP

Uwielbiany przez Polaków Jerzy Turek zmarł w wieku 76 lat niespełna dwa lata temu.

Widzowie pamiętają go z ostatniej roli w serialu "Złotopolscy", gdzie grał listonosza Józefa Garlińskiego.

Mimo, że kreował głównie postaci drugiego planu, był artystą niezwykle popularnym i lubianym, przede wszystkim za role komediowe, jak choćby Wacława Jarząbka w filmie "Miś" lub ojca Kaśki w komedii "Kogel-mogel".

15 / 16

Stasiek Kolasa

Obraz
© Kino Świat

Dobry chłopak ze wsi, czyli kandydat na męża Kaśki wybrany przez jej rodziców.

Nic dziwnego, że dziewczyna uciekła czym prędzej gdzie tylko pieprz rośnie, a później zakochała się w przystojnym studencie.

16 / 16

Jerzy Rogalski

Obraz
© AFP

Jerzy Rogalski jest charakterystycznym polskim aktorem małego i dużego ekranu. Dużą popularność przyniosły mu role w serialach „07 zgłoś się” i „Plebania”.

Jerzy Rogalski urodził się 11 kwietnia 1948 roku w Oleśnicy. W 1970 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Jest aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Przez wiele lat związany był z kabaretem "Loża 44".

Ostatnio mogliśmy oglądać go w filmach "Erratum", "Śluby panieńskie" oraz „1920 Bitwa Warszawska”. Obecnie możemy go zobaczyć w „Róży” Wojciecha Smarzowskiego, która swoją premierę miała 3 lutego.
(kk/gk/mf)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (323)