Max Schreck: Pierwszy wampir w historii kina

Max Schreck:  Pierwszy wampir w historii kina
Źródło zdjęć: © Domena publiczna

Jedna z najbardziej tajemniczych gwiazd w historii kina, postać po dziś dzień owiana mroczną legendą. Do tej pory nikomu nie udało się odkryć sekretów z jego życia prywatnego, którego tak pilnie strzegł przed ludźmi. Prawdziwe nazwisko aktora oznaczało „strach”, jego aparycja i nieprzystający do ówczesnych norm sposób bycia magnetyzowały wprawdzie publikę, ale równocześnie sprawiały, że widzowie czuli się nieswojo, oglądając go na ekranie.

Jedna z najbardziej tajemniczych gwiazd w historii kina, postać po dziś dzień owiana mroczną legendą. Do tej pory nikomu nie udało się odkryć sekretów z jego życia prywatnego, którego tak pilnie strzegł przed ludźmi.

Prawdziwe nazwisko aktora oznaczało „strach”, jego aparycja i nieprzystający do ówczesnych norm sposób bycia magnetyzowały wprawdzie publikę, ale równocześnie sprawiały, że widzowie czuli się nieswojo, oglądając go na ekranie.

Kiedy więc wcielił się w przerażającego grafa Orloka w "Nosferatu - symfonia grozy", filmie otoczonym wieloma kontrowersjami i, początkowo, skazanym na zapomnienie, zaczęto plotkować, że wypadł tak realistycznie, bo w rzeczywistości sam był wampirem.


1 / 6

Tajemnicza przeszłość

Obraz
© Domena publiczna

Urodził się 6 września 1879 roku w Berlinie, jako Friedrich Gustav Maximilian Schreck. Niektórzy podejrzewali, że to nietypowe nazwisko było pseudonimem. Przez jakiś czas krążyła również plotka, że Schreck to artystyczne alter ego aktora Alfreda Abela.Zdementowano ją jednak szybko, a panowie, by nie było żadnych wątpliwości, pojawili się publicznie razem.

O jego dzieciństwie, zresztą tak samo jak i o późniejszych latach życia,* wiadomo bardzo niewiele.* Prawdopodobnie ojciec Schrecka był urzędnikiem państwowym, a syn przez jakiś czas praktykował pod jego okiem.

Praca za biurkiem nie była jednak dla niego – wkrótce porzucił ciepłą posadkę i, po odbyciu kursu aktorskiego, dostał angaż w teatrze. Na scenie czuł się spełniony.

2 / 6

Wbrew woli ojca

Obraz
© Domena publiczna

Jedna z wersji podaje, że Schreck zaczął karierę tak późno właśnie ze względu na ojca, który - choć widział fascynację syna teatrem - nie pochwalał jego wyboru i wprost zabronił synowi występowania na scenie, uważając, że zawód aktora nie jest dla niego odpowiedni.

To matka, dostrzegająca pasję i talent chłopca, wspierała jego dążenia, opłacając mu po kryjomu lekcje aktorstwa.

Dopiero gdy ojciec zmarł, Schreck mógł otwarcie zacząć realizować swoje marzenia i zapisać się do szkoły aktorskiej.

3 / 6

Walka o ''Draculę''

Obraz
© Domena publiczna

Z teatru, w wieku lat 40., trafił wreszcie na ekran. W 1922 roku odbyła się premiera jego najgłośniejszego filmu, „Nosferatu - symfonia grozy” w reżyserii F.W. Murnaua, inspirowanego powieścią „Dracula” autorstwa Brama Stokera.

Wkrótce potem rozpętała się burza. Wdowa po pisarzu nie zgodziła się bowiem na ekranizację i - choć filmowcy wprowadzili do fabuły drobne zmiany, zaś postać grafa Orloka wizualnie w niewielkim stopniu przypominała książkowego hrabiego Draculę -zdołała udowodnić w sądzie swoje racje.

Nakazem sądu twórcy mieli zaprzestać dystrybucji „Nosferatu” i zniszczyć wszystkie istniejące kopie filmu.

Całe szczęście nie zastosowano się do tego wyroku zbyt gorliwie i kilka taśm udało się uratować.

4 / 6

Gwiazda komedii

Obraz
© Domena publiczna

Co interesujące, Schreck, uznawany dziś za gwiazdę horroru, uwielbiający wcielać się w postacie charakterystyczne, nierzadko groteskowe (aktor pasjonował się charakteryzacją), po „Nosferatu” wcale nie związał się z kinem grozy.

Podczas gdy Friedrich Wilhelm Murnau zaczął robić karierę w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego dzieła cieszyły się uznaniem, aktor pozostał w Niemczech, grywając – zazwyczaj niewielkie rólki – w dramatach, filmach historycznych i... komediach.

Nie porzucił też sceny, na której realizował się artystycznie. W teatrze występował, mimo choroby, aż do śmierci.

5 / 6

Grał do końca

Obraz
© Domena publiczna

W 1910 roku Schreck poślubił starszą od siebie o dwa lata aktorkę teatralną Fanny Normann (na ekranie zadebiutowała w 1922 roku, u boku męża, niewielką rólką w „Nosferatu – symfonii grozy”).

Aktor poznał ją na samym początku kariery, potem wielokrotnie występowali razem na scenie. Nie doczekali się dzieci.

Dzień przed swoją śmiercią Schreck zagrał w teatrze. Wieczorem, po spektaklu, źle się poczuł i trafił do szpitala. Zmarł następnego ranka – 19 lub, jak podają inne źródła, 20 lutego 1936 roku – na atak serca.

6 / 6

Ikona popkultury

Obraz
© Domena publiczna

Po latach Max Schreck stał się jedną z ikon popkultury, inspiracją dla kolejnych filmowców i aktorów.

Na grafie Orloku wzorowaly się późniejsze gwiazdy kina grozy, w tym Bela Lugosi i Klaus Kinski. Aktor stał się inspiracją dla postaci Maxa Shrecka z filmu „Powrót Batmana” w reżyserii Tima Burtona.

Opowieść o tym, że Schreck sam był nieumarłym potworem, na dobre zakorzeniła się w świadomości widzów, podsycana przez plotkę jakoby w spisie ówczesnych berlińskich aktorów nie było nikogo o takim nazwisku. W 2000 roku powstał nawet ożywiający tę legendę film „Cień wampira”, opowiadający o kulisach kręcenia „Nosferatu”. W Maxa Schrecka wcielił się Willem Dafoe, Murnaua zagrał zaś John Malkovich. (sm/mn)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.