TOP 10: Polskie filmy wojenne
Ważny element rozliczenia się z trudną historią
Nakręcenie dobrego filmu wojennego to bez wątpienia trudna sztuka. Proces tworzenia obrazu, który rzetelnie odda tragizm działań militarnych, jest ogromnym przedsięwzięciem, zarówno finansowym jak i logistycznym. Udowadniają to za każdym razem filmy wojenne rodem ze Stanów Zjednoczonych, będące zazwyczaj prawdziwymi kinematograficznymi widowiskami z ogromnym ładunkiem dramatycznym. A jak na tle tego typu produkcji wypadają nasze rodzime filmy wojenne? Zdecydowanie skromniejsze budżety, ale także zupełnie inne doświadczenia narodu podczas największych konfliktów zbrojnych sprawiają, że polskie filmy wojenne przybierają zupełnie inną postać.
Nakręcenie dobrego filmu wojennego to bez wątpienia trudna sztuka. Proces tworzenia obrazu, który rzetelnie odda tragizm działań militarnych, jest ogromnym przedsięwzięciem, zarówno finansowym jak i logistycznym. Udowadniają to za każdym razem filmy wojenne rodem ze Stanów Zjednoczonych, będące zazwyczaj prawdziwymi kinematograficznymi widowiskami z ogromnym ładunkiem dramatycznym.
A jak na tle tego typu produkcji wypadają nasze rodzime filmy wojenne? Zdecydowanie skromniejsze budżety, ale także zupełnie inne doświadczenia narodu podczas największych konfliktów zbrojnych sprawiają, że polskie filmy wojenne przybierają zupełnie inną formę.
Z okazji premiery obrazu Jerzego Zalewskiego "Historia Roja" przedstawiamy ranking dziesięciu najlepszych filmów wojennych rodem z Polski. Choć nie obfitują one w spektakularne sceny batalistyczne, stanowią dla każdego z nas ważny element rozliczenia się z trudną historią i oddania czci bohaterom. W zestawieniu obok takich klasyków jak "Katyń", "Eroica" lub "Kanał", znalazło się kilka nieco zapomnianych produkcji wartych przypomnienia. Zobaczmy raz jeszcze najwspanialsze polskie filmy wojenne - obrazy, które każdy Polak choć raz powinien zobaczyć.