Zwycięzcy 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

"Mów mi Marianna", "Hotel 22", *"Kurt Cobain: Montage of Heck", "Casa Blanca" - to tytuły, które zwyciężyły w czterech głównych konkursach 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Autorzy filmów odebrali statuetki w sobotę w kinie Kijów.Centrum.*

Zwycięzcy 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Źródło zdjęć: © East news

Nagrodzone filmy będzie można oglądać w niedzielę, w ostatnim dniu festiwalu, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Złoty Róg dla najlepszego filmu dokumentalnego trafił do Karoliny Bielawskiej, reżyserki "Mów mi Marianna". Film porusza problem transseksualizmu, ukazuje drogę bohaterki ku zmianie płci, przemianę z głowy rodziny w samodzielną, pewną siebie kobietę. Srebrne Rogi powędrowały też do Aleksandry Maciuszek ("Casa blanca") i Agnieszki Zwiefki ("Królowa ciszy). Międzynarodowe jury podkreśliło wysoki poziom polskiego dokumentu.

Nagrody międzynarodowego konkursu krótkometrażowego powędrowały do twórców pochodzących z czterech różnych kontynentów. Złotego Smoka otrzymała Elizabeth Lo ze Stanów Zjednoczonych za "Hotel 22". Trzy Srebrne Smoki jury przyznało Mijaelowi Bustosowi Gutierrezowi z Chile ("Opowieść o miłości, szaleństwie i śmierci"), Zsuzsannie Kreif i Borbali Zetenyi ("Limbo Limbo Travel", Srebrny Smok) z Francji i Węgier i Boon-Lip Quah ("Wolny człowiek") z Tajwanu. "Wszystkie Smoki przyznawane w konkursie krótkometrażowym znacząco skracają ścieżkę do ubiegania się o nominacje do Oscara i nagrody Europejskiej Akademii Filmowej" - podkreślili organizatorzy festiwalu.

W konkursie polskim zatriumfowała Aleksandra Maciuszek i jej "Casa Blanca" zdobywając Złotego Lajkonika. Komisja konkursowa doceniła obraz "za przejmująco prawdziwy i głęboko wzruszający portret miłości matki i syna, ukazany w najczystszej formie filmowej." Srebrny Lajkonik powędrował do Krzysztofa Kopczyńskiego i jego filmu "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz", który otwierał festiwal. W kategorii filmu animowanego doceniono Tomasza Śliwińskiego ("Niebieski pokój"), a za krótką fabułę nagrodę odebrał Grzegorz Jaroszuk za "Jak gdyby nic". Dodatkowe wyróżnienie przypadło filmowi "Piano" w reż. Vity Marii Drygas.

Laureatem Złotego Hejnału w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu DocFilmMusic został Brett Morgen, reżyser filmu "Kurt Cobain: Montage of Heck", natomiast wyróżnienie otrzymał Ayat Najafi - reżyser, scenarzysta, a prywatnie brat bohaterki wzruszających irańskich "Pieśni bez ojczyzny".

Jury studenckiemu natomiast najbardziej podobał się film "Nie możemy żyć bez kosmosu", w reż. Rosjanina Konstantina Bronzita. Studenci docenili ten obraz "za humor, wizję przyjaźni i techniczną precyzję, które wprowadziły nas w stan nieważkości".

Na zaproszenie Europejskiej Nagrody Filmowej po raz pierwszy Krakowski Festiwal Filmowy zarekomendował trzy tytuły w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego: "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz", "Mów mi Marianna" i "Niepowstrzymani".

Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym filmowym festiwalem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Historia imprezy sięga roku 1961, kiedy jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)