Trwa ładowanie...

19. MFF Nowe Horyzonty. Ruszyła kolejna edycja

We Wrocławiu rozpoczęła się 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Wydarzenie odbywa się w dniach 25 lipca - 4 sierpnia.

19. MFF Nowe Horyzonty. Ruszyła kolejna edycjaŹródło: Facebook.com
d4e808o
d4e808o

19. MFF Nowe Horyzonty. Ruszyła kolejna edycja

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty zostanie zaprezentowanych 223 pełnometrażowych filmów z 54 krajów. Wśród nich są m.in.najnowsze Quentina Tarantino, Agnieszki Holland i Xawerego Żuławskiego.

W trakcie otwarcia Nowych Horyzontów dyrektor i pomysłodawca festiwalu Roman Gutek podkreślił, że wydarzenie powstało z potrzeby dzielenia się z widzami filmami pokazywanymi na zagranicznych festiwalach, które nie miały szans trafić na polskie ekrany.

"Na początku festiwal odbywał się w Sanoku i w Cieszynie - z dala od wielkich centrów - co sprawiało, że wówczas na każdym metrze kwadratowym rozmawiało się o kinie. Jednak festiwal rozwijał się bardzo dynamicznie i po piątej edycji zmuszony byłem przenieść go do Wrocławia. Mimo zmiany lokalizacji idea pozostaje ta sama. Odwiedzamy różne festiwale i wybieramy filmy, które budzą w nas największe, często skrajne emocje. Pokazujemy polskiej publiczności tytuły niejednoznaczne, ukazujące świat w całej złożoności. Mam nadzieję, że pomagają one ludziom wyrobić sobie zdanie na wiele kwestii i uczą akceptacji odmienności. Na tym szczególnie mi zależy. W dobie populizmu, wręcz autorytaryzmu, tylko umiejętność samodzielnego myślenia może stanowić szczepionkę uodparniającą na system" - powiedział Gutek.

d4e808o

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty o Grand Prix festiwalu ubiegać się będzie 12 tytułów, wśród nich m.in. :"Siła ognia" Olivera Laxe’a. To historia o tajemniczym Amadorze powracającym do rodzinnej miejscowości po odsiedzeniu wyroku za podpalenie lasu; opowieść o gniewie i żałobie "Koko-di Koko-da" Johannesa Nyholma; "Ray & Liz" Richarda Billinghama o rodzinie z przedmieścia i życiu na marginesie.

Laureata nagrody wyłoni jurorzy, w którym znajdują się: reżyserka Isabella Ekloef, laureatka Grand Prix 18. Nowych Horyzontów za film "Holiday", artysta wizualny i reżyser Johann Lurf, programerka i scenarzystka Rasha Salti, reżyserka Agnieszka Smoczyńska oraz dyrektorka programowa festiwalu w Sundance Kim Yutani.

Z polskich filmów pojawi "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, którego światowa premiera odbyła się w lutym na festiwalu filmowym w Berlinie. To oparta na faktach historia młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa piszącego w latach 30. XX wieku, który odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Zobaczymy także "Wojnę polsko-ruską", film, zrealizowany na podstawie scenariusza jego ojca Andrzeja Żuławskiego. Opowiada o współczesnych inteligentach, wykluczonych z przepełnionego chamstwem, przemocą i znieczulicą społeczeństwa.

d4e808o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e808o