25 najlepszych dramatów i filmów obyczajowych dekady
Po raz kolejny zapraszamy Was do obejrzenia naszej galerii z cyklu NAJLEPSZE FILMY DEKADY
Po raz kolejny zapraszamy Was do obejrzenia naszego zestawienia z cyklu Najlepsze Filmy Dekady. * *Tym razem wyszukaliśmy, przestudiowaliśmy i poddaliśmy analizie najciekawsze dramaty oraz filmy obyczajowe, które powstały na przełomie lat 2001-2010.
Przy Waszej pomocy i dzięki komentarzom, które po sobie zostawicie, stworzymy ranking ulubionych dramatów/filmów obyczajowych internautów.
Koniecznie zobaczcie wszystkie nasze typy i oceniajcie, nadając im gwiazdki pod zdjęciami. Im więcej gwiazdek, tym większą sympatią darzycie, którąś z wymienionych produkcji.
''25. godzina'' 2002
Rewelacyjny Edward Norton otoczony plejadą znakomitych aktorów i beznadziejnych sytuacji stworzył niezapomnianą kreację, która na zawsze wejdzie do kanonu kina.
Za 24 godziny Monty Brogan pójdzie do więzienia na 7 długich lat. Musi porzucić swe dotychczasowe życie handlarza narkotyków i pożegnać się z najbliższymi: z ojcem, który pomimo łączących ich nie najlepszych stosunków, nigdy nie stracił wiary w swego syna, i z dwójką starych przyjaciół Jacobem i Slaughterym.
Najtrudniejsza rozmowa czeka go jednak z jego dziewczyną Naturelle, którą podejrzewa o wydanie go policji. Monty nie jest już pewien niczego.
''Droga do zatracenia'' 2002
Michael Sullivan jest zawodowym zabójcą na usługach irlandzkiej mafii. Pewnego dnia jego 12-letni syn staje się mimowolnym świadkiem morderstwa dokonanego przez ojca. Odkryty - poprzysięga milczenie. Od tej pory życie obydwu zmienia się całkowicie. Z rąk zabójców giną: żona i drugi syn. Michael szuka pomocy u Franka Nittiego - prawej ręki słynnego Ala Capone.
''Dzień świra'' 2002
Wybór może wydać się Wam kontrowersyjny, jednak uczciwie trzeba przyznać, że jest to najzabawniejszy dramat jaki mogliście zobaczyć w kinie w ostatniej dekadzie.
44-letni Adaś Miauczyński, sfrustrowany inteligent-nauczyciel-polonista, rozwiedziony, kochający dorastającego syna- to bohater, którego już znamy z wcześniejszych filmów Marka Koterskiego.
Miauczyński w "Dniu świra" to człowiek przeżywający piekło najbliższych pięciu minut. Niczym bohater romantyczny cierpi za kraj, za miliony, a zabija go obecna chwila, nieznośna powtarzalność codziennych czynności i znienawidzony kontakt z drugim człowiekiem.
Obowiązkowa lektura filmowa dla każdego. W filmie ukazana jest polskość tak dobrze nam znana, a jednak tak szokująca.
''Miasto Boga'' 2002
To zdecydowanie najgłośniejszy film 2002 roku. Brazylijska produkcja wielokrotnie nominowana do Złotego Globu oraz Oscara.
"Miasto Boga" to oparta na faktach wstrząsająca kronika z życia brazylijskiej ulicy. Narkotyki i wojna gangów, nędza i przemoc - to mieszanka wybuchowa, której nazwa brzmi: slumsy Rio de Janeiro.
Każdy, kto się tam urodził, żyje z wyrokiem. Jednak dwóch przyjaciół z dzieciństwa obiera inne ścieżki życiowe: jeden postanawia zostać narkotykowym dilerem, drugi fotografem.
''Pianista'' 2002
Polański może i jest najbardziej znienawidzonym filmowcem w USA, jednak trzeba przyznać, że zawsze był przez Amerykanów doceniany.
Od lat polski reżyser nie może powrócić na terytorium Stanów Zjednoczonych- natychmiast zostałby aresztowany.
Mimo niecichnących kontrowersji, Polański nie bacząc na opinię publiczną, zrealizował w 2002 roku film o żydowskim kompozytorze.
W USA wszyscy byli tak zachwyceni wojenną produkcją, że przyznali twórcy 3 Oscary w najważniejszych kategoriach. Ten niestety nie mógł ich osobiście odebrać.
''Powrót'' 2003
Jeden z najbardziej poruszających filmów mijającej dekady. "Powrót", będący debiutem 39-letniego Andrieja Zwiagincewa, został nagrodzony Złotym Lwem na MFF w Wenecji w 2003 roku.
Obraz opowiada historię dwóch nastoletnich chłopców, których ojciec niespodziewanie powraca do domu po 12 latach nieobecności. Już następnego dnia zabiera synów w daleką podróż na opuszczoną wyspę.
Z każdym kolejnym dniem cel wspólnego wyjazdu wydaje się braciom coraz bardziej zagadkowy, a czas spędzony z nagle odzyskanym ojcem, staje się dla nich sprawdzianem dojrzałości i męskości. Będą się tu ścierać miłość i nienawiść, ambicje i charaktery, potrzeba autorytetu z potrzebą wolności.
''Słoń'' 2003
Fabularyzowana wersja głośnej masakry, która miała miejsce kilka lat temu w amerykańskim liceum w Columbine.
Dwóch uczniów zabiło z zimną krwią siedemnaście osób, swoich nauczycieli, koleżanki i kolegów. Film powoli relacjonuje fakty, nie komentuje, a wyłącznie dokumentuje.
Kamera śledzi kolejnych bohaterów opowieści i rejestruje ich codzienne czynności. Nic nie zapowiada tragedii, a pozbawiona emocji narracja paradoksalnie świetnie buduje dramaturgię.
Skromny, minimalistyczny i momentami kontrowersyjny film, który od momentu premiery prowokował dyskusje. W pełni zasłużona Złota Palma w Cannes.
''Wesele'' 2004
Film jest bezkompromisową i inteligentną komedią z pewną dawką grozy, całą masą zabawnych dialogów oraz gamą bezlitosnych, ale bardzo celnych, obserwacji obyczajowych. Fantastyczny debiut polskiego reżysera- Wojtka Smarzowskiego i jeden z nielicznych rodzimych filmów, którymi możemy się poszczycić na Zachodzie.
Wojnar- zamożny mieszkaniec małego miasteczka, urządza córce wystawne wesele. Zgodnie z "polską tradycją" impreza przybiera charakter pokazowy. Kiedy zabawa rozkręca się na całego, panna młoda dostrzega wśród gości weselnych kamerzystę, swojego byłego chłopaka, którego nadal kocha.
Wcześniej ustalony scenariusz wesela zaczyna wymykać się spod kontroli ojca. Chęć pokazania się przez gospodarza z jak najlepszej strony doprowadza do katastrofy.
''Spacer po linie'' 2005
"Spacer po linie" to porywająca biografia legendy amerykańskiej estrady, którą zrealizował James Mangold, twórca "Przerwanej lekcji muzyki". Johnny'ego Casha zagrał wybitny Joaquin Phoenix, a w rolę June Carter wcieliła się Reese Witherspoon, której kreację nagrodzono Oscarem.
Johnny Cash był najsłynniejszym wokalistą swoich czasów, a u szczytu swej kariery sprzedawał więcej płyt niż Beatlesi.
"Spacer po linie" ukazuje narodziny legendarnego artysty, który pokonał trawiący go gniew, wyniszczający nałóg i pokusę łatwej sławy, stając się bohaterem swego pokolenia. Na zawsze pozostał wierny swemu stylowi, czego dowodem są motywy przewijające się przez całą jego twórczość: śmierć, miłość, zdrada, grzech, nadzieja i wiara.
Monachium 2005
"Monachium", film inspirowany autentycznymi wydarzeniami, odkrywa kulisy tajnej akcji agentów Mossadu, którzy otrzymali zadanie wytropienia i likwidacji 11 Palestyńczyków, odpowiedzialnych, jak przypuszczano, za zaplanowanie masakry izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w 1972 roku.
Pokazuje też, jak wysoką cenę musieli zapłacić za ten akt zemsty biorący w nim udział agenci oraz ich dowódca.
Zobacz także: Filmy o miłości
''Good night and good luck'' 2005
Największe pokłony należą się Davidowi Strathairnowi, który wcielił się w rolę Edwarda R. Murrowa. Niestety jest to również przykład wielkiego zaniedbania ze strony Akademii Filmowej, która pominęła arcydzieło Clooneya przy przyznawaniu Oscarów.
''Capote'' 2005
Znakomity film, ze znakomitą kreacją Phillipe'a Seymoura Hoffmana, którego nareszcie doceniła Akademia.
W listopadzie 1959 roku informacja o szokującej zbrodni dokonanej na rodzinie z małego miasteczka w Kansas zawładnęła umysłem Trumana Capote, autora słynnego "Śniadania u Tiffaniego". Capote wraz ze swoją przyjaciółką z dzieciństwa Harper Lee (Catherine Keener) wyrusza, by poznać motywy morderców. Chociaż początkowo jego dziecinny głos, dziwne maniery i niekonwencjonalne stroje wzbudzały wrogość wśród konserwatywnych mieszkańców Holcomb, Capote wkrótce zdobywa ich zaufanie.
Nawiązuje też specyficzną więź ze skazanymi na karę śmierci zabójcami, stojącymi w obliczu zbliżającej się egzekucji. Powstała w wyniku tego książka "Z zimną krwią" zmienia kurs amerykańskiej literatury tworząc nowy gatunek - tzw. "literaturę faktu".
Metamorfozie ulega również sam jej autor, na którym rozmowy z mordercami wywarły niezatarte piętno.
''Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady'' 2005
Film w reżyserii Tommy'ego Lee Jonesa, który wkroczył na srebrne ekrany bez żadnego entuzjazmu, a zasługuje na największe zachwyty.
Zwłoki meksykańskiego nielegalnego imigranta Melquiadesa Estrady (Julio Cesar Cedillo) odnaleziono w płytkim grobie na teksańskim pustkowiu. Lokalne władze, nie próbując nawet rozwiązać zagadki morderstwa, przenoszą zwłoki do grobu komunalnego.
Jedynym, który nie godzi się z tym stanem rzeczy, jest Pete Perkins (Tommy Lee Jones), przyjaciel Melquiadesa, który postanawia na własną rękę wytropić zabójcę. Ponury i małomówny Pete wydaje się jedyną ostoją moralnej czystości i wielkiego serca pośród okolicznych mieszkańców.
''Plac Zbawiciela'' 2005
Ta polska produkcja kunsztem dorównuje niejednemu amerykańskiemu dramatowi. Znakomity film psychologiczny w reżyserii Krzysztofa i Joanny Krauze.
Autentyczna historia w "Placu Zbawiciela" ukazuje powszechne niepokoje związane z kryzysem współczesnej rodziny.
Jej bohaterami są zwykli ludzie, podobni do nas, bynajmniej nie psychopaci. A jednak. Wydarzenia, które mają swój początek po utracie szansy na nowe mieszkanie, prowadzą do rozpadu rodziny, a w rezultacie do tragedii.
Historia opowiada o ludziach zdolnych do wielkich uczuć, próbujących odnaleźć właściwą drogę do realizacji swoich pragnień.
''Notatki o skandalu'' 2006
Jeden z lepszych i zdecydowanie jeden z najbardziej niedocenionych dramatów mijającej dekady.
Ekranizacja kontrowersyjnej powieści Zoe Heller w reżyserii Richarda Eyre, twórcy "Iris".
Czterdziestoletnia nauczycielka nawiązuje romans z piętnastoletnim uczniem, a całą sprawę obserwuje z ukrycia jedna z jej koleżanek, która staje się samozwańczą kronikarką narastającego skandalu.
Znakomite kreacje aktorskie dwóch laureatek Oscara: Cate Blanchett ("Aviator") i Judi Dench ("Zakochany Szekspir").
''Zakochany Paryż'' 2006
"Zakochany Paryż" to film niezwykły, który zabierze nas w podróż po stolicy miłości. Paryż nastrojowy, kapryśny, dramatyczny - różne spojrzenia na miłość, nie tylko według romantycznego przepisu.
Film jest zbiorem krótkich opowieści o mieście. Bohaterami są tutaj zarówno kobiety i mężczyźni, dzieci i dorośli, wyznawcy odmiennych religii oraz przedstawiciele różnych kultur, mieszkańcy miasta, jak i cudzoziemcy.
* W projekcie wzięło udział 20 wybitnych reżyserów z całego świata, którzy zrealizowali krótkie historie rozgrywające się w jednej z 20 dzielnic Paryża.*
''To nie jest kraj dla starych ludzi'' 2007
Znakomici Bracia Coen przedstawiają pełen akcji i suspensu najbardziej odważny obraz w karierze.
Pewien myśliwy znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i wielu zabitych. Zabiera ze sobą gotówkę. Oczywiście obie strony nieudanego interesu chcą odzyskać stracone pieniądze i narkotyki, a także zlikwidować wszystkich świadków.
Oparty na kanwie powieści, którego autorem jest laureat nagrody Pulitzera Cormac McCarthy, film zachwycił Amerykańską Akademię Filmową i po raz kolejny udowodnił, że Tommy Lee Jones i bracia Coen nie mają sobie równych. A do światowej elity najlepszych aktorów i laureatów Oscara dołączył Javier Bardem.
''Aż poleje się krew'' 2007
To zdecydowanie nie tylko jeden z najważniejszych filmów 2007 roku, ale również najbardziej epicki obraz dekady.
Paul Thomas Anderson, reżyser takich filmów jak "Boogie Nights" czy "Magnolia" przedstawia arcydzieło oparte na motywach powieści Uptona Sinclaira "Nafta", z mistrzowską kreacją nagrodzonego Oskarem Daniela Day-Lewisa.
Kalifornia, początek XX wieku. Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis) i jego syn pragną zbudować naftowe imperium. W poszukiwaniu złóż ropy docierają do małego miasteczka, gdzie na ich drodze staje równie ambitny młody kaznodzieja, Eli Sunday (Paul Dano).
Bezwzględna rywalizacja o władzę i wpływy daje początek mrocznej, przerażającej i gorzkiej podróży wprost w otchłań szaleństwa.
''Gdzie jesteś Amando?'' 2007
Rewelacyjny debiut Bena Afflecka, który okazuje się być zdecydowanie lepszym reżyserem niż aktorem.
Na robotniczych przedmieściach Bostonu, Dorchester, zaginęła bez śladu czteroletnia Amanda McCready. Policja wkrótce daje za wygraną, jednak zdesperowani ciotka i wuj zaginionej, zlecają poszukiwania parze młodych prywatnych detektywów- Patrickowi Kenzie i Angie Genarro.
Okazuje się, że matka dziewczynki jest mocno uzależniona od alkoholu i narkotyków, co nie ułatwia dochodzenia. Detektywi wpadają na trop sieci dealerów w Dorchester, odkrywają także przypadki molestowania seksualnego. Niestety nie przybliża ich to ani na krok do odkrycia zagadki zniknięcia Amandy.
''Droga do szczęścia'' 2008
April i Frank Wheeler, młode małżeństwo mieszkające z dwojgiem dzieci na uroczym przedmieściu, sprawia wrażenie bardzo szczęśliwego. Ale to tylko maska. Frank ma świetnie płatną, ale nudną pracę. April, wzorowa pani domu, nie może zapomnieć, że kiedyś była aktorką. Chcąc oderwać się od tego zwyczajnego życia, decydują się na przeprowadzkę do Francji, gdzie życie może stać się piękne i interesujące. Ale kiedy zaczynają realizować swój plan, okazuje się, że dla każdego z nich szczęście oznacza co innego.
''Zapaśnik'' 2008
Poruszająca opowieść o Randym "The Ram" Robinsonie (Mickey Rourke), gwieździe wrestlingu, którego spektakularna kariera została nagle przerwana przez zawał serca. Randy stara się stanąć na nogi i ułożyć życie na nowo. Wiąże się ze striptizerką (Marisa Tomei) i próbuje odzyskać miłość córki. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić mu adrenaliny związanej z walką.
''Lektor'' 2008
Oparty na bestsellerowej powieści „Lektor” w reżyserii znakomitego Stephena Daldry, to hipnotyzująca historia pełnej tajemnic miłości, której akcja toczy się w powojennych Niemczech.
Hanna (w pełni zasłużony Oscar dla Kate Winslet) udziela pomocy Michaelowi Bergowi (David Kross), który zasłabł na ulicy, wracając ze szkoły. W ten sposób krzyżują się losy młodego wrażliwego ucznia i pięknej, choć starszej od niego kobiety, którą jest zafascynowany od pierwszej chwili. To przypadkowe spotkanie staje się początkiem namiętnego romansu, zakończonego nagłym i tajemniczym zniknięciem kobiety.
Mija osiem lat. Michael jest studentem prawa i śledzi procesy nazistowskich zbrodniarzy. W tych właśnie, jakże odmiennych, okolicznościach spotyka ponownie swoją dawną kochankę. Hanna oskarżona jest o popełnienie odrażających zbrodni...
''Walc z Baszirem'' 2008
Pamięć jest niczym labirynt. Niektóre z jego korytarzy zamykają się pod wpływem traumatycznych przeżyć. Ten trick nasz mózg stosuje dla ochrony integralności naszej psychiki. Ale to, co ukryte, ujawnia się czasami ze zdwojoną siłą.
„Walc z Baszirem” to animowany film dokumentalny o zespole stresu pourazowego, a równocześnie forma autoterapii dla jego reżysera i bohatera – Ariego Folmana, który podczas służby w izraelskim wojsku był świadkiem masakry na palestyńskich cywilach, do jakiej doszło w 1982 r. w libańskich obozach dla uchodźców Sabra i Szatila. To także film o współczesnej historii Izraela, wciąż żywej, wciąż trudnej do jednoznacznego ocenienia, to głos w sprawie politycznej i wreszcie– film pacyfistyczny, obnażający absurd wojny.
''Gran Torino'' 2008
Clint Eastwood jak zwykle w doskonałej formie pomimo swoich 80 lat. Mamy na myśli przede wszystkim kondycję zawodową. Jako aktor i reżyser jest niezastąpiony. Udowodnił to w swoim jednym z ostatnich znakomitych dramatów "Gran Torino".
Weteranowi wojny w Korei i emerytowanemu mechanikowi Waltowi Kowalskiemu nie bardzo podoba się, jak potoczyło się życie jego i sąsiedztwa. W szczególności nie podobają mu się najbliżsi sąsiedzi, Hmongowie, imigranci z południowo-wschodniej Azji. Jednak wydarzenia zmuszają Walta do ich obrony przed lokalnym gangiem.
* Po zakończonym seansie łzy u każdego mężczyzny będą się lały strumieniami.*
''Mary and Max'' 2009
Jeden z najbardziej poruszających dramatów ostatnich 10 lat, a do tego wybitna animacja. Jednak bynajmniej nie przeznaczona dla dzieci.
Pewnego dnia 8-letnia dziewczynka z dalekiej Australii wybiera przypadkowe nazwisko z nowojorskiej książki telefonicznej i na adres nieznajomego wysyła list z tabliczką czekolady. Dziewczynka nazywa się Mary Dinkle i mieszka w Melbourne. Jej życie nie zapowiada się zbyt ciekawie – w domu bieda, matka pije, a ojciec jest nieco "porąbany". Mary bardzo potrzebuje przyjaciela.
Nieznajomy w Nowym Jorku to Max Horowitz - samotny, grubawy 45-latek, który bierze życie na przeczekanie. Niczego się już nie spodziewa, a już najmniej listu z czekoladą od małej Australijki. Max odpisuje Mary i tak rodzi się chyba najdziwniejsza i najpiękniejsza przyjaźń na świecie.
(kk/gk/mn)