Trwa ładowanie...
d1gvrwn

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Najnowszy film Agnieszki Holland otworzy Konkurs Główny

"Obywatel Jones" to najnowszy film w reżyserii Agnieszki Holland, który otworzy Festiwal Filmowy w Gdyni 2019. O Złotego Lwa powalczy z takimi tytułami jak: "Słodki koniec dnia", "Piłsudski" czy "Ciemno, prawie noc".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Obywatel Jones" filmem otwarcia na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
"Obywatel Jones" filmem otwarcia na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. (ONS.pl, Fot: Paweł Kibitlewski)
d1gvrwn

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z największych filmowych imprez w Polsce. Jego 44. edycja odbędzie się w dniach 16-22 września 2019 r. Ceremonię otwarcia w Teatrze Muzycznym w Gdyni zainauguruje pokaz nowego filmu Agnieszki Holland, czyli "Obywatela Jones'a".

ZOBACZ TEŻ: Agnieszka Holland z niechęcią o Morawieckim. "Słaba klasa moralna"

Filmy otwarcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – "Obywatel Jones" i "Powrót birbanta"

Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni 2019 ogłosili, jaka produkcja otworzy to wielkie wydarzenie. Padło na "Obywatela Jonesa" w reżyserii Agnieszki Holland.

d1gvrwn

Film jest oparty na faktach i opowiada o losach walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który w roku 1933 znalazł się w Moskwie. Bohater miał nadzieje, że przeprowadzi wywiad ze Stalinem. Młody reporter zdobył popularność jako pierwszy dziennikarz, który rozmawiał z Hitlerem po tym, jak dyktator doszedł do władzy.

Okazuje się, że Jones znalazł się w samym środku tzw. wielkiego głodu. Dramatycznych wydarzeń, które pochłonęły w tamtym czasie od 3 do 6 milionów ludzkich istnień. Publikacje dziennikarza są dyskredytowane przez zachodnie media. Jones za wszelką cenę chce wyjawić prawdę światu, nie zważając na pogróżki ze strony rosyjskiego rządu. W filmie "Obywatel Jones" pojawia się również postać George'a Orwella.

Jako ciekawostkę organizatorzy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pokażą film "Powrót birbanta". Produkcja pochodzi z roku 1902 i jest uznawana za pierwszy polski film fabularny. Jedne stateczne ujęcie przedstawia powrót do domu pijanego mężczyzny.

Niestety oryginalna taśma z filmem uległa zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi podjęło się rekonstrukcji biopleografu, a tym samym odtworzenia "Powrotu birbanta". W roli głównej zobaczymy Jakuba Gierszała.

d1gvrwn

Konkurs Główny 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Znamy również tytuły, które będą miały szanse na zdobycie Złotego Lwa w Konkursie Głównym. Wśród nich znajdziemy jedne z najlepszych polskich filmów 2019 r. Są to: "Boże Ciało", "Ciemno, prawie noc", "Czarny Mercedes", "Dolina Bogów", "Interior", "Ikar. Legenda Mietka Kosza", "Kurier", "Legiony", "Mowa ptaków", "Obywatel Jones", "Pan T.", "Piłsudski", "Proceder", "Słodki koniec dnia", "Solid Gold", "Supernova", "Ukryta gra", "Wszystko dla mojej matki" oraz "Żelazny most".

d1gvrwn

Podziel się opinią

Share
d1gvrwn
d1gvrwn