65. urodziny Jerzego Treli

Stalin w przedstawieniu "Dzieci Arbatu", jeden z przywódców strajku w kopalni "Wujek" w filmie "Śmierć jak kromka chleba", Podkomorzy w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy - to tylko niektóre wielkie role krakowskiego aktora, Jerzego Treli, który w środę 14 marca kończy 65 lat.

65. urodziny Jerzego Treli

Trela urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach nieopodal Kalwarii Zebrzydowskiej. Wielu twierdzi, że miał iść w ślady ojca i zostać kolejarzem, trafił jednak do Liceum Plastycznego w Krakowie. Potem zaczął pracować w Teatrzyku Lalkowym przy nowohuckim Teatrze Ludowym jako scenograf i aktor-lalkarz.

Zaproszony do współpracy przez Zofię i Władysława Jaremów, pracował w założonym przez nich Teatrze Lalki i Maski Groteska. Pod wpływem Zofii Jaremowej oraz kolegów z Groteski zdał egzamin do krakowskiej PWST.

Jeszcze w czasie studiów związał się z powstającym wówczas słynnym Teatrem STU. Zagrał tam rolę samozwańczego radcy Popryszczyna w "Pamiętniku Wariata" Mikołaja Gogola.

Po studiach, w 1969 roku, zaangażował się do Teatru Rozmaitości (dzisiejszej Bagateli) w Krakowie, gdzie zagrał m.in. role Płatona Kowalewa w adaptacji opowiadania Mikołaja Gogola "Nos" czy Gołubkowa w "Ucieczce" Michaiła Bułhakowa.

Od końca lat 60. nieprzerwanie jest związany ze Starym Teatrem w Krakowie. Stworzył wiele wybitnych kreacji aktorskich m.in. w "Dziadach", "Wyzwoleniu", "Hamlecie".

Zagrał role należące do największych osiągnięć polskiego aktorstwa - od epizodów po bohaterów pierwszego planu.

W latach 1984-1990 był rektorem krakowskiej PWST.

Widownia filmowa mogła go podziwiać m.in. w "Panu Tadeuszu" i "Quo Vadis". Nie stroni także od seriali - zagrał m.in. w "Stawce większej niż życie" i "Kolumbach".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)