Trwa ładowanie...
premiera
22-11-2011 10:43

''80 milionów'' - relacja z uroczystej premiery [wideo]

''80 milionów'' - relacja z uroczystej premiery [wideo]Źródło: AFP
d1fpug1
d1fpug1

W warszawskich Złotych Tarasach odbyła się premiera filmu "80 milionów" w reżyserii *Waldemara Krzystka, nagrodzonego na FPFF w Gdyni za "Małą Moskwę".*

"To film, który świetnie się ogląda. Opowiada o grupie młodych ludzi, którzy mimo szarej rzeczywistości, świetnie się bawili, a przy okazji zrobili kilka ważnych rzeczy" - tak o obrazie Waldemara Krzystka mówi Władysław Frasyniuk, jeden z uczestników zdarzeń opisanych w filmie.

To nietypowe podejście do najnowszej historii Polski. Reżyser bez patosu opowiedział, jak w 1981 roku, tuż przed wybuchem stanu wojennego, kilku młodym działaczom Solidarności udało się wyprowadzić 80 milionów związkowych oszczędności z konta i ukryć w pałacu biskupim. Pieniądze te umożliwiły później dynamiczną działalność podziemia. Cała historia pełna jest ciekawych i wymownych epizodów, które nie zostały wymyślone przez scenarzystę, a zdarzyły się naprawdę we Wrocławiu.

Zobacz relację z premiery "80 milionów":

"To nie jest film dokumentalny, choć fakty się zgadzają. Na potrzeby kina wprowadziliśmy małe modyfikacje, gdyż fabuła wymaga specyficznego języka. Chcieliśmy też pokazać nie tylko samo zdarzenie, ale prawdę o tamtych czasach i ludziach. Jak żyli, myśleli, co nimi kierowało" - wyjaśnił Waldemar Krzystek.

Reżyser przy pracy nad filmem mógł opierać się nie tylko na dokumentach i prasie z tamtego okresu, ale również własnych wspomnieniach i relacjach uczestników opisywanych zdarzeń. Wśród nich był Stanisław Huskowski, Władysław Frasyniuk, czy Józef Pinior.

"Spędziłem z panem Stanisławem kilka godzin i zadałem mu mnóstwo pytań. To co mi odpowiedział, można streścić w jednym zdaniu: "Byliśmy normalnymi młodymi ludźmi, bez aureoli i tak to zagraj!" - mówi odtwórca jednej z głównych ról Wojciech Solarz. Obok niego, w rolach młodych związkowców, którym udało się wykiwać SB, zobaczymy: Filipa Bobka, Krzysztofa Czeczota i Macieja Makowskiego.

Ta historia oprócz bohaterów pokazuje też czarne charaktery tamtych czasów, czyli funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Te niewdzięczne role przypadły między innymi Piotrowi Głowackiemu, Janowi Fryczowi, Emilii Komarnickiej i Sonii Bohosiewicz. "Wcielenie się w tę rolę nie było trudne. Myślę, że działacze SB byli przekonani, że są prawdziwymi patriotami i to oni stoją po właściwej stronie. Tak właśnie to zagrałam" - przyznała Sonia Bohosiewicz. Na ekranie zobaczymy także Marcina Bosaka, Olgę Frycz, Agnieszkę Grochowską, Mirosława Bakę i wielu innych.

Ogólnopolska premiera filmu już w piątek, 25 listopada.

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Jak dziś wygląda Pippi Langstrump? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Stare, ale jare. 40-stki jak 20-stki ]( http://film.wp.pl/sa-dojrzale-a-wygladaja-jak-nastolatki-nowa-moda-w-kinie-6025274240406657g )**


**[

To jest najlepszy polski film wszech czasów? ]( http://film.wp.pl/10-najlepszych-polskich-filmow-wszech-czasow-6025273245967489g )**


d1fpug1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fpug1