Trwa ładowanie...
d3kifln

Agata Buzek

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d3kifln

Charakterystyczna i utalentowana polska aktorka i modelka, córka polityka Jerzego Buzka, który w latach 1997-2001 pełnił funkcję premiera rządu RP. Mimo młodego wieku i niewielkiego dorobku aktorskiego, ma na swoim koncie role u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego i Petera Greenawaya, a także stosunkowo liczne występy w zagranicznych produkcjach.

Urodziła się 20 września 1976 roku w Pyskowicach. Jako dziecko uczęszczała do Gliwickiej Szkoły Baletu, w związku z czym już we wczesnym wieku miała na swoim koncie występy w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

Studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończyła w 1999 roku, w tym samym czasie debiutując rolą Meli w „Moralności pani Dulskiej” na deskach Teatru Ateneum.

* Jej pierwszym występem filmowym była rola u Roberta Glińskiego w filmie „Kochaj i rób co chcesz” (1997).*

Rok później zagrała we włoskiej produkcji „Ballada o czyścicielach szyb” (1998), a w 1999 roku – u Jerzego Wójcika we „Wrotach Europy”.

W 2000 roku po raz pierwszy zagrała u Krzysztofa Zanussiego w filmie z cyklu „Opowieści weekendowe”, zatytułowanym „Skarby ukryte”, gdzie partnerowała na planie Mai Komorowskiej.

Dwa lata później ponownie spotkała się z reżyserem, grając modelkę w jego „Suplemencie” (2002).

W międzyczasie wystąpiła m.in. w roli Pavetty w słynnej ekranizacji „Wiedźmina” (2001; odcinkowa wersja telewizyjna 2002) oraz we francuskim filmie TV „Wolny przejazd” (2002).

* Za świetną kreację Klary w filmowej adaptacji „Zemsty” (2002) Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Wajdy, z Romanem Polańskim, Januszem Gajosem, Andrzejem Sewerynem i Katarzyną Figurą, otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orła.*

Pojawiła się gościnnie na planie takich seriali, jak „Glina” (2003) Władysława Pasikowskiego i „Ekipa” (2007) Agnieszki Holland, Kasi Adamik i Magdaleny Łazarkiewicz, większą rolę odtwarzając w „Tajemnicy twierdzy szyfrów” (2007) Adka Drabińskiego, zaś przede wszystkim pojawiając się jako Julia Milton w serialu obyczajowym „Teraz albo nigdy!” (2008).

W międzyczasie wzięła udział w głośnym, kostiumowym, kręconym w Polsce dziele Petera Greenawaya „Nightwatching” (2007), gdzie wykreowała postać Titię Uylenburg, zagrała sprzątaczkę Rybik w komedii Stanisława Tyma „Ryś” (2007) oraz wystąpiła w trzech produkcjach niemieckich: telewizyjnej „Ostatniej kryjówce” (2002), dramacie „Valerie” (2007), gdzie zagrała tytułową rolę oraz w jednym z odcinków serialu „Doppelter Einsatz – Verraten und verkauft” (2002).

Buzek bardzo często bierze udział w realizacji polskiego dubbingu. Użyczyła swojego głosu postaciom z takich filmów, jak „Atlantyda – Zaginiony ląd” (2001) oraz „Atlantyda: Powrót Milo” (2003), „Szóstka w pracy” (2004), „Żony ze Stepford” (2004), „Mulan II” (2004), „Harry Potter i czara ognia” (2005), „Mój brat Niedźwiedź” (2006), „Bambi 2” (2006), czy „Eragon” (2006).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kifln
d3kifln
d3kifln
d3kifln

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj