Andrzej Jakimowski
Ceniony polski reżyser, scenarzysta i producent. Mimo skromnego dorobku twórczego, pozostaje jednocześnie w ścisłej czołówce laureatów największej ilości nagród filmowych w kraju i zagranicą. Twórca filmów „Zmruż oczy” i „Sztuczki”.
09.01.2011 17:59
Urodził się 17 sierpnia 1963 roku w Warszawie. Od dawna interesował się reżyserią, a pierwsze, amatorskie filmy kręcił już w liceum. Zanim jednak udało mu się ukończyć Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wpierw został absolwentem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.
Debiutował półgodzinnym filmem „Pogłos”, nagrodzonym na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Jazzowych w Warszawie (1991). Pierwszym krokiem na drodze ku twórczej niezależności było założenie Studia Filmowego Jakimowski, w którym realizował filmy reklamowe i dokumentalne. Jego „Miasto cieni” zostało uhonorowane Nagrodą Fundacji Kultury (1994), a powstały cztery lata później film „Wilcza 32” (w ramach cyklu Małe Ojczyzny) otrzymał nagrodę Gryfa - Grand Prix na Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie (1998).
W 2002 roku, wraz z grupą znajomych (m.in. z kompozytorem Tomaszem Gąssowskim i operatorem Adamem Bajerskim) założył spółkę Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników, dzięki której zrealizował swój pełnometrażowy debiut fabularny – film „Zmruż oczy” (2003).
** Obraz odniósł ogromny sukces, niewspółmierny do skromnego nakładu środków, dzięki którym został nakręcony. Zrobił furorę na FPFF w Gdyni (nagroda za debiut i Nagroda Specjalna Jury), został doceniony przez krytyków (Orzeł za reżyserię, scenariusz i najlepszy film, Złota Taśma), a przede wszystkim zjednał sobie serca kinowej publiczności, zarówno w Polsce, jak i poza krajem, stając się jednym z najczęściej nagradzanych produkcji polskich za granicą. Porównywalnym sukcesem i równie ciepłym odbiorem widzów cieszył się kolejny obraz podpisany przez Jakimowskiego – nagrodzone Złotymi Lwami na FPFF w Gdyni i wytypowane jako polski kandydat do Oskara „Sztuczki” (2007). Film był dystrybuowany w 30 krajach i ugruntował pozycję reżysera jako w pełni niezależnego twórcy. Otrzymał wiele, festiwalowych laurów po obu stronach oceanu. Były wśród nich m.in. Nagrody Specjalne Jury na MFF w Sao Paulo, Mannheim-Heidelbergu i Angers, Wielkie Nagrody Jury na MFF w Kijowie - Odessie, Paryżu (Festival du Film Chatenay-Malabr),
Miami i Zittau, Nagroda Główna „Złoty Prometeusz” i nagroda im. Siergieja Paradżanowa na MFF w Tbilisi, nagroda FIPRESCI na MFF w Bratysławie, Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego na Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich i dwa laury na prestiżowym Biennale w Wenecji: Nagroda Europa Cinema dla Najlepszego Filmu Europejskiego oraz wyróżnienie UNICEF.**
Filmy „Zmruż oczy” i „Sztuczki” łączy znacznie więcej, niż tylko ogrom filmowych nagród i aplauz kinowej publiczności. Miejscem akcji obu fabuł jest urokliwa polska prowincja (odpowiednio: mazurska i śląska), a głównymi bohaterami – dzieci. Oba filmy charakteryzuje niezwykła strona wizualna, pełen ciepła komizm i urokliwa prostota przedstawionych wydarzeń, postaci, ich działań i zachwytów. Cała ta mieszanka w niezwykle przyjemny sposób skłania widza do refleksji, daje ukojenie, napawa optymizmem. Mimo wielu podobieństw, każdy z filmów niesie uniwersalne, jednak odmienne przesłanie.
W międzyczasie, w 2005 roku Jakimowski dołączył do zacnego grona twórców i wziął udział w nowelowym, jubileuszowym projekcie „Solidarność, Solidarność”, realizując film „Torba”.
Obecnie pracuje nad produkcją o roboczym tytule „Dotknięcie”.
Andrzej Jakimowski
Data urodzenia | 1963-08-17 |
Miejsce urodzenia | Warszawa, Polska |
Reżyser | |
Scenarzysta | |
Filmografia |