Trwa ładowanie...
d1pjb0k

Anna Paquin

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Winnipeg, Manitoba, Kanada

Filmografia:
d1pjb0k

Jedna z dwóch najmłodszych zdobywczyń Oscara w historii kina, za pamiętną, dziecięcą kreację w „Fortepianie” Jane Campion; ostatnio - gwiazda znanej serii akcji sci-fi „X-Men”.

Urodziła się 24 lipca 1982 roku w kanadyjskim mieście Winnipeg, jednak od 4 roku życia mieszkała i dorastała w Nowej Zelandii – kraju, skąd pochodzili jej rodzice.

Jako mała dziewczynka interesowała się raczej muzyką (grała na pianinie) i sportem, niż grą aktorską, a udział w przesłuchaniu do filmu Jane Campion wzięła tylko dlatego, żeby towarzyszyć swojej siostrze marzącej o roli w filmie.

* Rola Flory McGrath w słynnym „Fortepianie” (1993) Jane Campion z również Oscarową rolą Holly Hunter, zachwyciła krytykę na całym świecie i przyniosła początkującej gwieździe Oscara oraz nominację do Złotego Globu za Najlepszą Rolę Drugoplanową, a także atrakcyjne propozycje dalszych występów. W 1996 roku dołączyła do gwiazdorskiej (William Hurt, Geraldine Chaplin, Charlotte Gainsbourg) obsady filmu Franco Zeffirellego „Jane Eyre”, wcielając się w postać młodej Jane, a w 1997 roku zagrała u Stevena Spielberga w historycznym dramacie „Amistad” z Morganem Freemanem i Anthonym Hopkinsem.*

Później przyszły role w takich filmach, jak: dramaty „Harmider” (1998) z Seanem Pennem, Kevinem Spacey i Meg Ryan i „Wściekłość” (1999) z Garym Sinisem i Jeffem Danielsem, romans „Spacer po księżycu” (1999) z Viggo Mortensenem i Diane Lane, komedia muzyczna Camerona Crowe „U progu sławy” (2000) z Kate Hudson i obyczajowy film Gusa Van Santa „Szukając siebie” (2000) z Seanem Connery.

W 2000 roku po raz pierwszy wcieliła się w postać Marie/Rouge w przebojowym filmie akcji sci-fi „X-Men” Bryana Singera z Hugh Jackmanem, Patrickiem Stewartem, Ianem McKellenem i Halle Berry (nominacje do Blockbuster Entertainment Award, Saturna i MTV Movie Award).

Do udziału w kolejnych ekranizacjach słynnego komiksu wróciła w sequelach filmu z 2003 i 2006 roku („X – Men 2”, „X-Men: Ostatni bastion”).

W międzyczasie zagrała obok Joaquina Phoenixa i Eda Harrisa w znanej czarnej komedii „Buffalo Soldiers” (2001), w kryminale Spike’a Lee „25. godzina” (2002), hiszpańsko- amerykańskim horrorze „Ciemność” (2002) oraz w komedii „Walka żywiołów” (2005, Gotham Award dla całego zespołu aktorskiego) z Laurą Linney, Williamem Baldwinem i Jeffem Danielsem.

Co ciekawe, w tym ostatnim grała partnerkę Jeffa Danielsa, który kilka lat wcześniej, na planie filmu „Droga do domu” (1996) wystąpił w roli jej ojca.

* Jedna z ostatnich ról Anny, w telewizyjnym dramacie historycznym „Pochowaj me serce w Wouned Knee” (2007), opowiadającym o okrutnej masakrze Indian z plemienia Lakota z końca XIX wieku przyniosła aktorce nominacje do Emmy i Złotego Globu.*

W 2008 roku wcieliła się w postać barmanki, która potrafi czytać w ludzkich myślach w serialu fantasy „True Blood”. Dla potrzeb filmu przefarbowała włosy na blond.

Podobno do tej pory nie obejrzała w całości filmu „Fortepian”. Odbierając statuetkę Oscara za rolę krnąbrnej córki głównej bohaterki była tak zaskoczona nagrodą, że przez dłuższy moment nie była w stanie wydobyć z siebie ani słowa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjb0k
d1pjb0k
d1pjb0k
d1pjb0k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj