Trwa ładowanie...
d3217mh

Ashley Judd

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d3217mh

Popularna aktorka amerykańska, córka i siostra piosenkarek country znanych jako The Judds, gwiazda takich filmów, jak „Gorączka”, „Czas zabijania”, czy „Kolekcjoner”.

Urodziła się 19 kwietnia 1968 roku w Granada Hills w Kalifornii jako Ashley Tyler Ciminella.

Po rozwodzie rodziców w 1972 roku, wraz ze starszą siostrą przyrodnią Wynonną została pod opieką matki. Na skutek częstych podróży i przeprowadzek Ashley zmieniała szkoły tak często, że w sumie zaliczyła ich aż 13 w ciągu 12 lat edukacji.

Wcześnie odkryła aktorskie pasje, które na poważnie zaczęła realizować na początku lat 90-tych. Debiutowała w telewizji, dzięki gościnnemu występowi w serii sci-fi „Star Trek: Następne pokolenie” (1991) oraz stałej roli w serialu „Sisters” (1991-94), jednak trzy lata pracy w telewizji wystarczyły, by uznała to medium za zbyt frustrujące, by kontynuować tam występy. Miała ambicje na coś więcej.

* W 1992 roku dostała niewielką rolę w kryminalnej komedii akcji „Kuffs” z Christianem Slaterem, jednak dopiero główna rola w dramacie „Ruby w krainie szczęścia” (Independent Spirit Award, nagroda krytyków w Chicago) okazała się przełomowa dla wschodzącej gwiazdy – dała jej zaistnieć w hollywoodzkim światku, co zaowocowało licznymi propozycjami występów.*

I tak, w 1994 roku pojawiła się w niewielkiej roli w „Urodzonych mordercach” Olivera Stone’a (sceny z jej udziałem zostały ostatecznie wycięte podczas montażu), w 1995 zagrała główną rolę żeńską w thrillerze „Las namiętności”, pojawiła się obok Harveya Keitela, Williama Hurta i Foresta Whitakera w „Dymie” Wayne’a Wanga i Paula Austera oraz wystąpiła w głośnym filmie sensacyjnym Michaela Manna „Gorączka” z Robertem De Niro, Alem Pacino i Valem Kilmerem.

* W tymże roku zagrała wraz z Mirą Sorvino w biograficznym dramacie TV „Norma Jean i Marilyn” (1995) opowiadającym o życiowych zmaganiach słynnej Marilyn Monroe, wcześniej znanej właśnie jako Norma Jean. Za rolę Normy otrzymała nominację do Emmy i Złotego Globu.*

W 1996 roku dołączyła do gwiazdorskiej obsady dramatu „Czas zabijania” Joela Schumachera i zagrała niezrównoważoną psychicznie narkomankę w filmie „Desperaci” z Lukiem Perry, w 1997 roku wystąpiła u boku Morgana Freemana w znanym thrillerze „Kolekcjoner”, a w 1999 roku pojawiła się w głównych rolach żeńskich w thrillerach „Oko obserwatora” z Ewanem McGregorem i „Podwójne zagrożenie” Bruce’a Beresforda z Tommym Lee Jonesem (Blockbuster Entertainment Award).

Z Freemanem spotkała się ponownie na planie kryminalnego dreszczowca „Bez przedawnienia” (2002), wcześniej dla odmiany grając w trzech komediach: „Gdzie serce twoje” (2000) z Natalie Portman i Umą Thurman, „Serce nie sługa” (2001) z Hugh Jackmanem i Gregiem Kinnearem oraz „Boskie sekrety siostrzanego stowarzyszenia Ya-Ya” (2002) z Ellen Burstyn i Sandrą Bullock.

* W 2002 roku zagrała w słynnym filmie biograficznym „Frida” z Salmą Hayek, dwa lata później partnerowała Kevinowi Kline’owi w biograficznym obrazie „De-Lovely” (2004, nominacja do Złotego Globu), jak również wystąpiła w kolejnym filmie z gatunku thrillera – „Amnezja” (2004) z Samuelem L. Jacksonem i Andym Garcią.*

Po dwóch latach przerwy powróciła na ekrany dzięki kreacji Lucy w niezależnej produkcji „Come Early Morning” (2006), która przez wielu uważana jest za najlepszą w jej karierze oraz dzięki gwiazdorskiemu występowi w thrillerze Williama Friedkina „Robak”.

Całkiem ostatnio pojawiła się u boku Seana Penna, Harrisona Forda i Raya Liotty w dramacie „Crossing Over”, kreowała postać chorej na depresję nauczycielki muzyki w „Helen” oraz dołączyła do gwiazdorskiej obsady komediowej produkcji zatytułowanej po prostu „Kobiety” (wszystkie z 2008 roku) z udziałem Sandry Bullock, Meg Ryan, Umy Thurman i Annette Bening.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3217mh
d3217mh
d3217mh
d3217mh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj