''Bitwa pod Wiedniem'': Producent broni filmu

''Bitwa pod Wiedniem'':  Producent broni filmu
Źródło zdjęć: © Andrea Chisesi, dystr. Monolith Films
Grzegorz Kłos

Po pokazie prasowym „Bitwy pod Wiedniem”, najnowszego filmu Renzo Martinelliego, w którym wystąpiła czołówka polskich aktorów, w mediach zawrzało. Recenzenci prześcigają się w wytykaniu twórcom błędów, historycznych nieścisłości oraz artystycznej i realizatorskiej mizerii. Nie trzeba było długo czekać na oficjalne stanowisko producentów polsko-włoskiej koprodukcji.

„Wydaje mi się, że taki stosunek mediów stanowi sygnał trudnej chwili dla Polski, która dzisiaj przeżywa nadal sprzeczności przejścia z komunizmu do kapitalizmu…”

Po pokazie prasowym „Bitwy pod Wiedniem”, najnowszego filmu Renzo Martinelliego, w którym wystąpiła czołówka polskich aktorów, w mediach zawrzało. Recenzenci prześcigają się w wytykaniu twórcom błędów, historycznych nieścisłości oraz artystycznej i realizatorskiej mizerii. Nie trzeba było długo czekać na oficjalne stanowisko producentów polsko-włoskiej koprodukcji.

W odpowiedzi na zmasowaną krytykę recenzentów, którzy jak nigdy są zgodni w ocenie, dystrybutor „Bitwy pod Wiedniem” rozesłał do polskich mediów oficjalne stanowisko producenta obrazu, Alessandro Leone, w którym broni on swojego filmu.

Na kolejnych odsłonach prezentujemy pismo, jakie trafiło do naszej redakcji. Zachowaliśmy oryginalną pisownię. Czy zgadzacie się z tą argumentacją?


1 / 8

''Nie mogę nie odpowiedzieć publicznie...''

Obraz
© Andrea Chisesi, dystr. Monolith Films

Odnosząc się do wszystkich recenzji filmu ”Bitwa pod Wiedniem”, jako producent, dla dobra filmu i z szacunku do wszystkich osób, które nad nim pracowały, nie mogę nie odpowiedzieć publicznie. Każdy film, od najmniejszego do największego, jest wynikiem długiej i ciężkiej pracy setek osób, które zapewne bardziej niż ja, jako producent, mogą się poczuć niesprawiedliwe dotknięte i poniżone przez przesadnią krytykę. Mam na myśli w szczególności polskich aktorów grających w filmie.

2 / 8

Nie przeczę, że film ma swoje wady

Obraz
© Andrea Chisesi, dystr. Monolith Films

W ostatnich dniach prezentowane recenzje okazały się coraz bardziej agresywne. Nie przeczę, że film ma swoje wady. Zgadzam się z niektórymi technicznymi krytykami filmu, ale nie ze wszystkimi i przede wszystkim nie z tymi wyrażonymi w sposób chamski, arogancki i niezbyt merytoryczny. Staję w obronie polskich i zagranicznych aktorów, którzy w tym filmie pokazali wielki kunszt swojego warsztatu artystycznego i cieszę się że polscy aktorzy będą oglądani za granicą ponieważ ich praca warta jest zaprezentowania.

3 / 8

''Sygnał trudnej chwili dla Polski''

Obraz
© Andrea Chisesi, dystr. Monolith Films

__Wydaje mi się, że taki stosunek mediów stanowi sygnał trudnej chwili dla Polski, która dzisiaj przeżywa nadal sprzeczności przejścia z komunizmu do kapitalizmu, i ta chwila zachęca dziennikarza pozbawionego pokory do poszukiwania własnego sukcesu, próbując stać się bohaterem spektaklu lub autorem najbardziej skandalicznego artykułu.

4 / 8

''Atak nie jest skierowany tylko na film...''

Obraz
© Andrea Chisesi, dystr. Monolith Films

Drugim powodem ataków jest fakt, że niektóre polskie instytucje przyczyniły się do finansowania filmu. Atak nie jest skierowany tylko na film, ale także na Polski Instytut Filmowy i na KGHM, bo miały czelność wspierać film, w którym reżyser i producent nie są Polakami. To mnie bardzo zasmuca, bo decyzje PISFu i KGHMu były słuszne i dalekowzroczne. Całość finansowego zaangażowania KGHMu nie była zarządzana przez moją spółkę, ale przez dystrybutora na kampanię promocyjną w Polsce i całość kwoty została wydana w Polsce. Na ulicach i w telewizji widzimy niesamowity rezultat tych działań.

5 / 8

''Jeśli chodzi o 2 miliony złotych...''

Obraz
© Andrea Chisesi, dystr. Monolith Films

Jeśli chodzi o 2 miliony złotych finansowanych przez PISF, to 80% tych pieniędzy zostało wydane w Polsce. Chciałbym podkreślić, że inwestycja PISF stanowi 4,5% budżetu filmu. Pomimo małego procentu udziału w budżecie, inwestycja PISFu była istotnym i niezbędnym warunkiem do tego aby Polska miała w filmie swoich aktorów. atak instrumentalny i niesprawiedliwy, przede wszystkim ponieważ prawdopodobieństwo, że ten film zwróci do PISFu dotacje dzięki dystrybucji, jest dużo większe niż w przypadku innych produktów przez niego finansowanych.

6 / 8

''Ja się z tym nie zgadzam...''

Obraz
© Andrea Chisesi, dystr. Monolith Films

Moim celem była promocja Polski jako kraju silnego, nowoczesnego, pozytywnego i nie ciągle zatrzymanego na wizerunku ofiary drugiej wojny światowej. Moje pytanie brzmi: czy Polacy muszą być reprezentowani tylko przez filmy, gdzie pokazuje się Polskę biedy, problemów alkoholowych, dramatów rodzinnych? Ja się z tym nie zgadzam… Winny jestem to Polsce, która tak wiele mi dała.

7 / 8

''Jestem dumny z tego, że...''

Obraz
© Andrea Chisesi, dystr. Monolith Films

W ostatnich miesiącach czytaliśmy i słyszeliśmy bardzo wiele o Janie Sobieskim. Jestem dumny z tego, że film pozwolił Polakom wspomnieć ich zwycięskiego bohatera i dyskutować o jego Zwycięstwie i o jego filmowym przedstawieniu, zapominając na jakiś czas o wszystkich innych klęskach. Film będzie wyświetlony w Polsce na rekordowej ilości ekranów, został wypromowany w sposób profesjonalny i na szeroką skalę. Zagranicą został zakupiony przez 50 krajów. We Włoszech będzie pokazany w dwóch odcinkach w telewizji RAI1 w _prime time. We wszystkich innych krajach świata ludzie zobaczą, że Polska była wielką potęgą, która była w stanie zmienić historię Europy, że dysponowała wspaniałą kawalerią i ludźmi gotowymi do poświęceń._

8 / 8

''Może film jest kiepski...''

Obraz
© AKPA

Film opowiada o tym w sposób bajkowy, ale pewnie tak jest lepiej, nie każdy naród uwielbia tragedie i klęski. I jeśli większość polskich widzów to będą dzieci, jak niektórzy mówią, będę na pewno bardzo z tego powodu szczęśliwy. Może przynajmniej oni nie będą dorastać z kompleksem klęsk, ale będą się bawić z żołnierzykami Husarii i w karnawale będą się przebierać za Sobieskiego, Kątskiego i Marysieńkę. I jeszcze ostatnia rzecz. Film zaczyna się zdaniem, że jeśli dzisiaj żyjemy w wolnej Europie zawdzięczamy to włoskiemu zakonnikowi i polskiemu królowi. Może film jest kiepski, nie spodoba się i widz wyjdzie po 10. minutach z sali, lub wyłączy telewizor, ale tę małą informację otrzyma i to według mnie jest bezcenna wartość.

Alessandro Leone (na zdjęciu)
(mn/gk)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (62)