Trwa ładowanie...
d1u8a79

Bohdan Smoleń nie żyje

Bohdan Smoleń nie żyje. Popularny artysta kabaretowy zmarł w czwartek rano. Miał 69 lat. Aktor od kilku lat zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W pamięci widzów zapamiętany zostanie głównie za sprawą występów w kabarecie TEY.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bohdan Smoleń
Bohdan Smoleń (PAP, Fot: Marek Zakrzewski)
d1u8a79

Informacje o śmierci Bohdana Smolenia podał serwis epoznan.pl. Artysta od poniedziałku przebywał w jednym z poznańskich szpitali. Na razie nieznana jest przyczyna zgonu. Śmierć potwierdzili na Facebooku również pracownicy założonej przez niego fundacji:

Bohdan Smoleń od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. W ostatnich latach media kilkakortnie infromowały o hospitalizacji aktora. W roku 2015 Smoleń przeszedł wylew. Od tamtego momentu poruszał się na wózku inwalidzkim. Na początku tego roku artysta odbył bardzo kosztowną rehabilitację.

Bohdan Smoleń - biogram

d1u8a79

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku. Ukończył Wydział Zootechniki krakowskiej Akademii Rolnej. Popularność przyniosły mu występy w kultowym kabarecie TEY w duecie z Zenonem Laskowikiem. W formacji tej występował od roku 1977. Wcześniej związany był z Kabaretem Pod Budą, z którym zdobył w roku 1972 główną nagrodę na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej.

W latach 80. Bohdan Smoleń nagrywał humorystyczne piosenki z różnymi gwiazdami estrady. Po rozpadzie Kabaretu TEY założył z żoną sklep zoologiczny. Po upadku komunizmu artysta próbował swoich sił na discopolowej estradzie. Pod jego naziwskiem wypuszczono trzy płyty z humorystycznymi piosenkami.

Bohdan Smoleń - rodzinna tragedia

W roku 1988 Bohdan Smoleń przeżył rodzinną tragedię - jeden z jego trzech synów powiesił się. Niespełna dwanaście miesięcy później samobójstwo popełniła żona artysty. Wydarzenia te wpędziły Smolenia w depresję. Przez chorobę aktor na kilka lat zniknął z życia publicznego.

Bohdan Smoleń - filmografia

Jako aktor Bohdan Smoleń pojawił się w następujących produkcjach filmowych - "Filip z konopii", "Kochankowie mojej mamy", "Cesarskie cięcie", "Pan Kleks w kosmosie" oraz "To my". W ciągu ostatnich kilkunastu lat widzowie kojarzyli go głównie z rolą Listonosza Edzia w sitcomie "Świat według Kiepskich".

d1u8a79

Od roku 2007 Bohdan Smoleń prowadził działalność charytatywną. Artysta założył "Fundację Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmowała się hipoterapią dzieci.

W roku 2009 Bohdan Smoleń został uhonorowany Srebnrym Medalem "Zasłużonych Kulturze Gloria Artis". Za swoją działalność otrzymał też order Ecce Homo oraz "Gwiazdę Dobroczynności"

d1u8a79

Podziel się opinią

Share

d1u8a79

d1u8a79