Bunt filmowców. Rada programowa PISF przeciwna odwołaniu dyrektor Magdaleny Sroki

Rada Programowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej negatywnie zaopiniowała wniosek ministra kultury ws. odwołania ze stanowiska dyrektor Magdaleny Sroki. MKiDN ma niebawem zająć stanowisko w sprawie. Czy wyjaśnienia PISF-u będą dla ministerstwa wystarczające?

Bunt filmowców. Rada programowa PISF przeciwna odwołaniu dyrektor Magdaleny Sroki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Rada Programowa PISF obradowała w poniedziałek i ostatecznie postanowiła, że Magdalena Sroka nie zostanie odwołana ze swojej funkcji. Mimo decyzji filmowców minister kultury Piotr Gliński wciąż ma decydujący głos. MKiDN zadecyduje o dalszym losie dyrektor, gdy tylko do resortu wpłynie opinia Rady Programowej PISF w tej sprawie.

ZOBACZ TEŻ: Protest pod siedzibą PISF. "Instytut filmowców - nie polityków"

Po raz pierwszy zrobiło się o niej głośno w ubiegłym tygodniu, kiedy Jacek Bromski poinformował, że minister kultury Piotr Gliński zwrócił się do Rady PISF o zaopiniowanie pisma w sprawie odwołania Sroki. Według reżysera rzekomym powodem chęci odwołania Sroki jest list wysłany do Motion Picture Association of America. Pismo zawierało prośbę o możliwość wykorzystania zdjęć z ceremonii oscarowych, na których Andrzej Wajda i Paweł Pawlikowski otrzymują nagrodę. Problem polega na tym, że list został napisany "skandaliczną angielszczyzną" (Amerykanie mieli kłopoty w zrozumieniu jego treści) i "znacznie wykraczał poza tematykę kinematografii, bo angażował się w politykę" i "zawarto tam również aluzje do cenzury w Polsce".

W treści dzisiejszej uchwały możemy przeczytać m.in., że Rada PISF krytycznie odniosła się do listu wysłanego przez jednego z pracowników. Jednocześnie zaznaczyła, że Magdalena Sroka błyskawicznie wyciągnęła konsekwencje wobec tej osoby.

- Rada uznała zarówno treść, jak i formę (język) tego listu za skandaliczne i poprosiła Dyrektor Magdalenę Srokę o wyjaśnienia. Pani Dyrektor poinformowała Radę, że list tej treści został napisany przez pracownika PISF z użyciem faksymile jej podpisu. Dyrektor Magdalena Sroka zapewniła, że treści listu nie znała, a zapoznawszy się z listem po powrocie z Cannes wyciągnęła konsekwencje w stosunku do odpowiedzialnego pracownika, który został zwolniony z pracy w trybie natychmiastowym - brzmi fragment uchwały.

Jednocześnie "rada dała wiarę wyjaśnieniom Magdaleny Sroki i uznała je za wystarczające, biorąc pod uwagę, że na szczęście po wyjaśnieniach szkoda wizerunkowa wynikająca z wysłania takiego listu okazała się znikoma".

- W opinii Rady PISF nie występują więc przesłanki wymienione w art. 14 pkt. 6 Ustawy o kinematografii z dnia 30 czerwca 2005 roku, na podstawie których byłoby możliwe odwołanie Pani Dyrektor Magdaleny Sroki z funkcji Dyrektora PISF - czytamy.

Magdalena Sroka pełni funkcję dyrektora PISF od 3 października 2015 r. Zastąpiła na tym stanowisku Agnieszkę Odorowicz, pełniącą funkcję przez dwie kadencje. Jej kadencja upływa w 2020 r.

Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (39)