Camerimage: Przegląd Kina Estońskiego

Przegląd Kina Estońskiego odbędzie się w ramach 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Będzie to kolejna edycja istniejącej w ramach Camerimage od wielu lat inicjatywy przybliżania uczestnikom festiwalu ciekawych europejskich filmów, które bardzo często omijają kina, jednakże mają do zaoferowania wiele bogactw. Partnerem tego wydarzenia, w ramach którego zostanie wyświetlonych pięć uznanych na arenie międzynarodowej produkcji z ostatniej dekady, jest Ambasada Estonii w Warszawie.

Filmy należące do kinematografii estońskiej, geograficznie i historycznie bliskiej Polsce, powstają już od ponad stu lat i zdobywały wiele znaczących międzynarodowych nagród i wyróżnień, niemniej jednak pozostają relatywnie nieznane z perspektywy współczesnego widza. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na ukazanie obecnego oblicza estońskiego kina, tworzonego przez twórców świadomych najnowszych narzędzi filmowych oraz panujących na świecie trendów. Przegląd Kina Estońskiego to nie tylko możliwość obejrzenia ciekawych produkcji z tego zakątka świata, ale także doskonała okazja do poznania historii, mentalności i problemów tego kraju.

Camerimage: Przegląd Kina Estońskiego
Źródło zdjęć: © East news

18.09.2015 17:15

W ramach Przeglądu wyświetlone zostaną:

Jesienny bal
Jak bardzo można się zbliżyć do drugiego człowieka? Czy da się wieść życie zupełnie pozbawione miłości? Czy ktoś, kto poznał ulotność wspólnego szczęścia, jest jeszcze w stanie komukolwiek zaufać? Co w ogóle można powiedzieć o życiu? Momenty z życia sześciorga ludzi zamieszkujących ogromne blokowisko z ery sowieckiej. Nieco odrealniony, zobojętniały świat Jesiennego balu nieuchronnie zmierza ku zimie i nie przynosi odpowiedzi na postawione wyżej pytania. W świecie tym okaże się jednak, że nawet tam, gdzie nie ma już nadziei, ludzie wciąż znajdują powody do śmiechu.

Kuszenie świętego Tõnu
Europa Wschodnia w czasach współczesnych. Wilcze prawa i wilczy apetyt. Niektórzy jednak wciąż poszukują uschłego drzewa poznania dobra i zła, chcąc zrobić z niego eleganckie meble biurowe. Kuszenie świętego Tõnu to film o mężczyźnie w średnim wieku, którego życie zaprowadziło w sam środek ciemnego lasu wprost z kart poematu Dantego. W jego spokojną i dostatnią codzienność wkrada się niespodziewanie problem natury moralnej. Czy można być dobrym człowiekiem? Co to w ogóle znaczy? I jakie ma się z tego korzyści? Potrzeba oczyszczenia sumienia coraz bardziej komplikuje rzeczywistość Tõnu. Na drodze do odkupienia bohater spotyka kilku typowych przedstawicieli współczesnego estońskiego społeczeństwa i przeżywa ciekawe, nie pozbawione humoru przygody. Z biegiem czasu traci jednak pracę i rodzinę, a w końcu również kontakt z rzeczywistością.

Mandarynki
Jesień w Abchazji jest piękna - zalesione wzgórza, morze, w sadach dojrzewają mandarynki. Ale jesień w 1992 roku jest inna. Abchazja walczy o odłączenie się od Gruzji. Trwa wojna. Ludzie uciekają. W jednej z wiosek zostają tylko dwaj mieszkańcy, bezstronni Estończycy. Markus nie uciekł, bo chce zebrać mandarynki z sadu, chociaż Ivo, jego sąsiad, jest przeciwny zbiorom w czasie wojny. Tymczasem działania wojenne są coraz bliżej, aż trafiają pod ich drzwi.

* Na skrzyżowaniu wiatrów*
14 czerwca 1941 roku. Tysiące mieszkańców Estonii, Litwy i Łotwy traci bez ostrzeżenia dach nad głową. Mężczyźni zostają wysłani do obozów więziennych, kobiety i dzieci przesiedla się w głąb Syberii. Wszystko to dzieje się bez jakiegokolwiek procesu sądowego. Przeprowadzona na rozkaz Józefa Stalina operacja ma na celu eliminację miejscowej ludności z krajów bałtyckich. Erna, szczęśliwa mężatka i matka małej dziewczynki, zostaje zesłana na Syberię, gdzie czas zdaje się płynąć inaczej. W obliczu nieustającej walki o przetrwanie i upokarzającego życia w nieludzkich warunkach bohaterka cierpi duchowe katusze, ale odnajduje wewnętrzną wolność w listach pisanych do męża, który trafił do obozu. Mimo to lata spędzone na Syberii odbierają Ernie coś o wiele cenniejszego niż tylko jej młodość. Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Przejmującą historię losu, który stał się udziałem tysięcy Estończyków, opowiedziano z użyciem niezwykłych technik wizualnych.

Nasza klasa
Szesnastoletni Joosep pada ofiarą swoich sadystycznych kolegów z klasy, których denerwuje jego cichy sposób bycia i introwertyczna natura. Jednym z jego prześladowców jest nowy uczeń szkoły, pewny siebie i przystojny Kaspar. Chłopak początkowo ulega presji nowego otoczenia, ale z czasem staje po stronie Joosepa i staje się kolejną ofiarą klasowego ostracyzmu. Pewnego dnia Kaspar i Joosep postanawiają wszystko zmienić... Nasza klasa jest nie tylko społecznym studium problemów dorastania, ale także wielowymiarowym obrazem ciemnej strony ludzkiej natury, która pod wpływem stresu i silnych emocji może okazać się nieobliczalna.

23. Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 14 do 21 listopada Więcej na temat Bydgoszczy można znaleźć na www.visitbydgoszcz.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)