Chorzy psychicznie, którzy podbili świat

Chorzy psychicznie, którzy podbili świat
Źródło zdjęć: © Paramount Pictures

Filmowi wariaci to nie tylko żądni krwi psychopaci

Wiele dzieł współczesnej kinematografii przyczynia się do utrwalania negatywnych stereotypów chorych psychicznie, jako groźnych szaleńców i krwiożerczych psychopatów.

Chcąc pominąć wiele horrorów bazujących na przerażających możliwości ludzkiej psychiki, pozostanie nam grono ciekawych i niekiedy śmiesznych filmów o ludziach z zaburzeniami, które bardziej przybliżają nam ich zmagania z chorobą.

*Sprawdź nasze zestawienie najciekawszych przypadków anormalnych bohaterów, którym udało się zawładnąć srebrnym ekranem >>>Sprawdź nasze zestawienie najciekawszych przypadków anormalnych bohaterów, którym udało się zawładnąć srebrnym ekranem >>>*

_****Polecamy także:_**Polecamy także:**

1 / 17

Ja, Irena i ja (2000)

Obraz
© Imperial CinePix

Diagnoza: rozdwojenie jaźni

Charlie Baileygates (Jim Carrey) z Rhode Island od siedemnastu lat służy w policji. Jest wzorowym obywatelem: ciężko pracuje, ofiarnie pomaga innym i z oddaniem wychowuje trzech dorastających synów.

Jest tylko jedno małe "ale": Charlie cierpi na rozdwojenie jaźni i ma swe alter ego - agresywnego, bezczelnego Hanka, który nie przebiera w słowach, pije na umór i uwielbia perwersyjny seks.

Charlie i Hank nie mają ze sobą nic wspólnego - dopóki w ich życiu nie pojawia się piękna Irene Waters (Renee Zellweger), w której obaj zakochują się bez pamięci.

Charlie i Hank stoczą bezpardonową walkę o jej względy.
Który z nich wygra?

2 / 17

Solista (2009)

Obraz
© UIP United International Pictures

Diagnoza: schizofrenia

Film ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi. Obdarzony nieprawdopodobnym talentem skrzypek Nathaniel Awers (Jamie Foxx) w czasie drugiego roku studiów na prestiżowej akademii muzycznej Juilliard School of Music w Nowym Jorku, zachorował na schizofrenię.

Muzyk staje się bezdomnym, zarabiający na życie graniem na ulicach. Pomoc otrzymuje od dziennikarza (Rober Downey Jr.).

3 / 17

Rain Man (1988)

Obraz
© Imperial CinePix

Diagnoza: autyzm

Charlie Babbit (Tom Cruise) - młody businessman - przeżywa poważne kłopoty finansowe w swojej firmie.

Kiedy umiera jego ojciec okazuje się, że cały majątek zapisał na rzecz szpitala psychiatrycznego, w którym przebywa cierpiący na autyzm brat Charliego - Raymond (Dustin Hoffman).

Charlie porywa brata mając nadzieję na uzyskanie połowy spadku. W trakcie podróży, pomiędzy braćmi nawiązuje się uczucie przyjaźni i miłości.

Rain Man został nagrodzony w 1988 roku czterema Oscarami.

4 / 17

Dzień świra

Obraz
© Vision

Diagnoza: nerwica natręctw

W polskim "Dniu świra" Marek Kondrat odgrywa rolę zwyczajnego, szarego obywatela, pozornie zdrowego, a jednak zmagającego się z całą masą obsesji, lęków i natręctw.

Psychologowie przy premierze filmu podkreślali, że główną zaletą dzieła jest pokazanie, jak czasami nasza zwykła codzienność nabiera paranoidalnego wymiaru.

5 / 17

Przebudzenia (1990)

Obraz
© Columbia TriStar Home Entertainment

Diagnoza: stan katatonii

Neurolog dr Sayer podejmuje pracę w szpitalu w Bronxie.

Tutaj spotyka grupę ludzi, cierpiących na dziwną chorobę. Jej objawy czasami są zbliżone do schorzenia Parkinsona. Dr Sayer podejmuje próbę wyleczenia swoich pacjentów.

Początki są mało obiecujące, ale lekarz nie traci nadziei.

6 / 17

Zostań (2005)

Obraz
© Imperial CinePix

Diagnoza: depresja, myśli samobójcze

Zbieg okoliczności styka ze sobą odnoszącego sukcesy zawodowe nowojorskiego psychiatrę Sama Fostera z młodym pacjentem, Henry Lethamem, który oświadcza, że odbierze sobie życie w dniu swych dwudziestych pierwszych urodzin - w najbliższą sobotę.

Z pomocą swej dziewczyny, Lili - wrażliwej artystki, którą niegdyś uratował od samobójstwa - Sam postanawia ocalić Henry’ego bez względu na koszty.

Coraz głębiej wnika w jego życie, przekonując się, że ich losy są ze sobą nierozerwalnie splecione.

7 / 17

K-PAX (2001)

Obraz
© Universal Pictures

Diagnoza: zaburzenie osobowości

Prot (Kevin Spacey) jest najdziwniejszym "przypadkiem klinicznym" w dotychczasowej karierze doktora Marka Powella - wybitnego psychiatry znudzonego monotonią swej praktyki.

Co należy zrobić z facetem, który nie dość, że mówi o swoim nieziemskim pochodzeniu, to jeszcze traktuje to jako coś naturalnego? Prot twierdzi, że jest kosmita, a jego dom to odległa o tysiące lat świetlnych planeta K-Pax.

Na początku dr. Powell podejdzie do niego, jak do kolejnego świra, z czasem dojdzie do wniosku, że w jego słowach może być całkiem sporo prawdy.

Poza tym nie maskowana odmienność tego "pacjenta" zaczyna znakomicie wpływać na innych pensjonariuszy szpitala.

8 / 17

Mr. Jones

Obraz
© Columbia TriStar Home Entertainment

Diagnoza: depresja maniakalna

Gere stworzył znakomita kreację w roli człowieka cierpiącego na maniakalną depresję, który w chwilach euforii oczarowuje wszystkich fantazją i humorem.

Bywa, że w czasie koncertu wdziera się na scenę, by dyrygować orkiestrą, albo zabiera kasjerkę z banku na romantyczną eskapadę.

Nic zatem dziwnego, że nie potrafi mu się oprzeć żadna kobieta, nawet dr Libbie Bowen (Olin), psychoterapeutka, której polecono zająć się jego przypadkiem.

9 / 17

Lot nad kukułczym gniazdem (1975)

Obraz
© Warner Bros. Entertainment Inc.

Diagnoza: zdrowy psychicznie

Stanowy szpital psychiatryczny w Oregonie. To właśnie tutaj zostaje przesłany z więzienia na obserwacje McMurphy - rzezimieszek i awanturnik skazany za gwałt - który chcąc uniknąć obozu pracy, symuluje chorobę psychiczną.

Trafia na oddział siostry Ratched. Między nimi zaczyna toczyć się rozgrywka o wolność, godność i o prawo do radości.

Siostra Ratched w tym szpitalnym mikrokosmosie jest bowiem swoistym dyktatorem i nadzorcą.

McMurphym traktuje współtowarzyszy z oddziału normalnie.

10 / 17

Przerwana lekcja muzyki (1999)

Obraz
© Columbia TriStar Home Entertainment

Diagnoza: depresja, próba samobójcza

Ekranizacja bestsellerowej powieści Susanny Kaysen. Koniec lat 60-tych, okres kontestacji i rewolucji seksualnej.

Wrażliwa młoda dziewczyna trafia do szpitala psychiatrycznego, który staje się dla niej prawdziwą szkołą życia.

11 / 17

12 małp (1995)

Obraz
© Universal Pictures

Diagnoza: obłąkany Brad Pitt

W 1996 roku nieznany wirus zabił niemal 99% ludzkiej populacji. Nieliczni, którzy ocaleli zmuszeni są do życia pod powierzchnią globu.

James Cole, skazaniec z przyszłości zostaje wysłany w przeszłość z zadaniem zdobycia informacji o źródłach epidemii i wyizolowania próbki tajemniczego wirusa (podobno za jego rozprzestrzenienie odpowiedzialna była Armia 12 Małp).

Przez pomyłkę trafia on jednak do roku 1990, o sześć lat wcześniej niż zakładano. Zostaje tam aresztowany i osadzony w zakładzie psychiatrycznym.

Spotyka tam Jeffreya Goinesa, obłąkanego syna znanego naukowca i znawcy wirusów.

12 / 17

Forrest Gump (1994)

Obraz
© Paramount Pictures

Diagnoza: niedorozwinięty umysłowo, IQ=75

Forrest Gump urodził się w małym miasteczku w Alabamie. Wychowywała go tylko matka która utrzymywała się z prowadzenia niedużego pensjonatu.

Chłopiec był lekko nierozgarnięty lecz posiadał wiele innych talentów – nic jednak za jego dziecięcych lat nie wskazywało że będzie on miał tak niewiarygodny życiorys...

Film ten zdobył bardzo wiele nagród oraz bardzo dużą przychylność publiczności z całego świata.

13 / 17

Ptasiek

Obraz
© Columbia TriStar Home Entertainment

Diagnoza: zaburzenia osobowości

Ekranizacja powieści Williama Whartona pod tym samym tytułem.

Historia dwójki przyjaciół, którzy na wojnie w Wietnamie (w książce jest mowa o II Wojnie Światowej) odnoszą rany - Al Columbato zostaje raniony w twarz odłamkiem granatu, a Ptasiek (Birdy) wariuje - zaczyna wierzyć, że jest ptakiem.

Al musi pokonać wiele przeciwności, doświadczyć wielu upokorzeń, zajrzeć w głąb własnej duszy, aby odzyskać swojego przyjaciela.

14 / 17

Fight Club (1999)

Obraz
© Imperial CinePix

Diagnoza: rozdwojenie jaźni

Co ty możesz o sobie wiedzieć, jeśli nigdy nie walczyłeś?

W tym niezwykłym, pełnym niespodziewanych zwrotów akcji i nie pozbawionym swoistego humoru filmie w reżyserii Davida Finchera ("Siedem") oryginalne i dynamiczne kreacje stworzyli Brad Pitt ("Siedem") i Edward Norton ("Lęk pierwotny").

Jack (Norton) cierpi na chroniczną bezsenność i jest całkowicie znudzony swym dotychczasowym życiem. Do czasu, gdy spotyka charyzmatycznego Tylera Durdena (Pitt) - sprzedawcę mydła o dość pokrętnej filozofii życia...

Uważa on bowiem, że samo-doskonalenie jest dla słabeuszy, a to co rzeczywiście sprawia, że warto żyć to samo-destrukcja.

15 / 17

Piękny umysł (2001)

Obraz
© UIP United International Pictures

Diagnoza: schizofrenia

Film biograficzny o życiu Johna Forbesa Nasha Jr. - amerykańskiego geniusza matematycznego, który przez całe życie zmagał się ze schizofrenią.

Uznanie zdobył zajmując się m.in. teorią gier niezespołowych.

W latach 50. jego wiedzę i umiejętności chciał wykorzystać wywiad wojskowy.

W latach 90. udało mu się wreszcie pokonać chorobę. W 1994 roku otrzymał za swoje osiągnięcia naukowe Nagrodę Nobla.

16 / 17

Pająk (2002)

Obraz
© Monolith Films

Diagnoza: schizofrenia

Dennis Clegg, znany jako Spider, to samotny dziwak. Od dawna cierpial na schizofrenię i niedawno został zwolniony z kliniki psychiatrycznej. Niestety chyba nieco przedwcześnie...

Ulice Londynu przywracają mu dawne, głęboko ukryte wspomnienia z dzieciństwa. Gdzieś na samym ich dnie jest obraz śmierci matki.

Clegg będzie próbował odkryć swoją przeszłość, w której matka nazywała go "Spider" i wyjaśnić tajemnicę jej domniemanego morderstwa.

Starając się tego dokonać główny bohater powoli, powoli zaczyna tracić kontakt z otaczającą rzeczywistością.

17 / 17

Lęk pierwotny (1996)

Obraz
© ITI Home Studio

Diagnoza: rozdwojenie osobowości

Młody, utalentowany i będący "na topie" prawnik (Richard Gere) bierze nieodpłatnie i z własnego wyboru bardzo trudną sprawę młodego chłopaka (Norton) oskarżonego o niezwykle brutalne zabójstwo katolickiego księdza.

Adwokat szybko odkrywa iż jeden z tropów prowadzi w głąb elit miejskiej finansiery - środowiska silnie odizolowanego i niebezpiecznego.

Dodatkowo okazuje się iż jego klient nie zawsze jest tym kim bywa zazwyczaj...

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (74)