Trwa ładowanie...
18-01-2011 18:03

Czternaście nominacji BAFTA dla "Jak zostać królem"

Czternaście nominacji BAFTA dla "Jak zostać królem"
d35e5rw
d35e5rw

Dramat "Jak zostać królem" otrzymał aż czternaście nominacji BAFTA.

Za reżyserię obrazu o królu Jerzym VI odpowiada Tom Hooper. W rolach głównych występują Colin Firth, Helena Bonham Carter oraz Guy Pearce. Do polskich kin dzieło trafi 28 stycznia.

Następny wśród potencjalnych triumfatorów jest psychologiczny thriller Darrena Aronofsky'ego - "Czarny łabędź", któremu przyznano dwanaście nominacji. Trzecia w kolejności jest "Incepcja" Christophera Nolana z szansą na dziewięć nagród.

Po osiem statuetek mogą otrzymać twórcy "127 godzin" i "Prawdziwego męstwa", a sześć "Social Network".

Gemma Arterton, Andrew Garfield, Tom Hardy, Aaron Johnson i Emma Stone typowani są wśród najbardziej obiecujących wschodzących gwiazd.

d35e5rw

Laureatów poznamy 13 lutego.

Oto lista nominacji:

Najlepszy film:
"Czarny łabędź"
"Incepcja"
"Jak zostać królem"
"Social Network"
"Prawdziwe męstwo"

Najlepszy film brytyjski:
"127 godzin"
"Kolejny rok"
"Four Lions"
"Jak zostać królem"
"Made in Dagenham"

Debiut brytyjskiego scenarzysty, reżysera lub producenta:
"The Arbor" - reżyser, producent - Clio Barnard, Tracy O'Riordan
"Wyjście przez sklep z pamiątkami" - reżyser, producent - Banksy, Jaimie d'Cruz
"Four Lions" - reżyser i scenarzysta - Chris Morris
"Monsters" - reżyser i scenarzysta - Gareth Edwards
"Skeletons" - reżyser i scenarzysta - Nick Whitfield

d35e5rw

Najlepszy reżyser:
Danny Boyle - "127 godzin"
Darren Aronofsky - "Czarny łabędź"
Christopher Nolan - "Incepcja"
Tom Hooper - "Jak zostać królem"
David Fincher - "Social Network"

Najlepszy scenariusz oryginalny:
Mark Heyman, Andrés Heinz, John Mclaughlin - "Czarny łabędź"
Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson - "Fighter"
Christopher Nolan - "Incepcja"
Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg - "Wszystko w porządku"
David Seidler - "Jak zostać królem"

Najlepszy scenariusz adaptowany:
Danny Boyle , Simon Beaufoy - "127 godzin"
Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel - "Millennium: mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"
Aaron Sorkin - "Social Network"
Michael Arndt - "Toy Story 3"
Joel Coen, Ethan Coen - "Prawdziwe męstwo"

d35e5rw

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
Alejandro González I?árritu, Jon Kilik, Fernando Bovaira - "Biutiful"
S?ren St?rmose, Niels Arden Oplev - "Millennium: mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"
Luca Guadagnino, Francesco Melzi d'eril, Marco Morabito, Massimiliano Violante -
"Jestem miłością"
Xavier Beauvois - "Ludzie Boga"
Mariela Besuievsky, Juan José Campanella - "Sekret jej oczu"

Najlepszy film animowany:
"Jak ukraść księżyc"
"Jak wytresować smoka"
"Toy Story 3"

Najlepszy aktor:
Javier Bardem - "Biutiful"
Jeff Bridges - "Prawdziwe męstwo"
Jesse Eisenberg - "Social Network"
Colin Firth" - "Jak zostać królem"
James Franco - "127 godzin"

d35e5rw

Najlepsza aktorka:
Annette Bening - "Wszystko w porządku"
Julianne Moore - "Wszystko w porządku"
Natalie Portman - "Czarny łabędź"
Noomi Rapace - "Millennium: mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"
Hailee Steinfeld - "Prawdziwe męstwo"

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Christian Bale - "Fighter"
Andrew Garfield - "Social Network"
Pete Postlethwaite - "Miasto złodziei"
Mark Ruffalo - "Wszystko w porządku"
Geoffrey Rush - "Jak zostać królem"

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Amy Adams - "Fighter"
Helena Bonham Carter - "Jak zostać królem"
Barbara Hershey - "Czarny łabędź"
Lesley Manville - "Kolejny rok"
Miranda Richardson - "Made in Dagenham"

d35e5rw

Muzyka:
A.R. Rahman - "127 godzin"
Danny Elfman - Alicja w krainie czarów"
John Powell - "Jak wytresować smoka"
Hans Zimmer - "Incepcja"
Alexandre Desplat - "Jak zostać królem"

Zdjęcia:
Anthony Dod Mantle, Enrique Chediak - "127 godzin"
Matthew Libatique - "Czarny łabędź"
Wally Pfister - "Incepcja"
Danny Cohen - "Jak zostać królem"
Roger Deakins - "Prawdziwe męstwo"

Montaż:
Jon Harris - "127 godzin"
Andrew Weisblum - "Czarny łabędź"
Lee Smith - "Incepcja"
Tariq Anwar - "Jak zostać królem"
Angus Wall, Kirk Baxter - "Social Network"

d35e5rw

Scenografia:
Robert Stromberg, Karen O'Hara - Alicja w krainie czarów"
Thér?se Deprez, Tora Peterson - "Czarny łabędź"
Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat - "Jak zostać królem"
Eve Stewart, Judy Farr - "Jak zostać królem"
Jess Gonchor, Nancy Haigh - "Prawdziwe męstwo"

Kostiumy:
Colleen Atwood - "Alicja w krainie czarów"
Amy Westcott - "Czarny łabędź"
Jenny Beavan - "Jak zostać królem"
Louise Stjernsward - "Made in Dagenham"
Mary Zophres - "Prawdziwe męstwo"

Dźwięk:
Glenn Freemantle, Ian Tapp, Richard Pryke, Steven C Laneri, Douglas Cameron - "127 godzin"
Ken Ishii, Craig Henighan, Dominick Tavella - "Czarny łabędź"
Richard King, Lora Hirschberg, Gary A Rizzo, Ed Novick - "Incepcja"
John Midgley, Lee Walpole, Paul Hamblin - "Jak zostać królem"
Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F Kurland, Douglas Axtell - "Prawdziwe męstwo"

Efekty specjalne:
"Alicja w krainie czarów" (nazwiska w trakcie ustalania)
Dan Schrecker - "Czarny łabędź"
Tim Burke, John Richardson, Nicolas Ait'hadi, Christian Manz - "Harry Potter i insygnia śmierci cz.
1"Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley, Peter Bebb - "Incepcja"
"Toy Story 3" (nazwiska w trakcie ustalania)

Charakteryzacja:
"Alicja w krainie czarów" (nazwiska w trakcie ustalania)
Judy Chin, Geordie Sheffer - "Czarny łabędź"
Amanda Knight, Lisa Tomblin - "Harry Potter i insygnia śmierci cz. 1"
Frances Hannon - "Jak zostać królem"
Lizzie Yianni Georgiou - "Made in Dagenham"

Najlepsza animacja krótkometrażowa:
"The Eagleman Stag"
"Matter fisher"
"Thursday"

Najlepszy fabularny film krótkometrażowy:
"Connect"
"Lin"
"Rite"
"Turning"
"Until the River Runs red"

Wschodząca gwiazda:
Gemma Arterton
Andrew Garfield
Tom Hardy
Aaron Johnson
Emma Stone

d35e5rw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35e5rw