Filmy o duchach to nie tylko przerażające horrory. Twórcy dają się ponieść wyobraźni, a towarzysze zza światów pojawiają się również w komediach romantycznych czy filmach familijnych.
Na ekrany właśnie wchodzi horror "Slander Man", w którym króluje istota z nienaturalnie długimi ramionami i rozmazaną twarzą. To właśnie ta tajemnicza postać jest podejrzana o doprowadzenie do zniknięć niezliczonej liczby dzieci i nastolatków. Sylvian White (reżyser odpowiedzialny za takie produkcje, jak „Mentalista” czy „The Following”) sięga po największe lęki: porwanie, zniknięcie dzieci i postać bez twarzy (pozbawiona tożsamości) i bawi się oczekiwaniami widzów.
Zobaczcie inne ciekawe filmy o duchach.
Inni
Film Alejandro Amenábar opowiada o matce – Grace (Nicole Kidman), która wraz z dziećmi mieszka w olbrzymim domu na wyspie u wybrzeży Anglii. II wojna światowa zmierza do końca, dlatego wszyscy z niecierpliwością oczekują na powrót ojca. Spokój rodziny zakłóca rzadka choroba, na którą cierpią chłopiec i dziewczynka – mają alergię na światło słoneczne. W domu panują bezlitosne reguły: pomieszczenie, w którym przebywają dzieci, musi spowijać mrok, a drzwi nie można otwierać, dopóki wszystkie inne nie są zamknięte. Wkrótce w ogromnym wiktoriańskim domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Służba znika bez śladu, a córka zaczyna widzieć dziwne postaci.
"Inni" to sprawnie stworzony horror, w którym Nicole Kidman zagrała jedną z ciekawszych ról.
Paranormal Activity
"Paranormal Activity" z 2007 roku to pierwszy film z serii. To jedna z tych produkcji, która przy niezwykle niskim budżecie zarobiła miliony i zdobyła popularność na całym świecie.
Akcja filmu rozpoczyna się we wrześniu 2006 roku na przedmieściach San Diego. Studentka anglistyki Katie i jej chłopak Micah właśnie przeprowadzili się do piętrowego mieszkania. Dziewczyna twierdzi, że w nowym otoczeniu wyczuwa obecność duchów. By potwierdzić swoje przypuszczenia, wynajmuje medium, doktora Fredrichsa, który oznajmia, że dom jest nawiedzony przez demona. Wkrótce para montuje w sypialni kamerę, by śledzić ewentualne zdarzenia paranormalne, które rozgrywają się podczas ich snu. Materiał z taśmy wydaje się być nieprawdopodobny. Jednak Micah podchodzi do sprawy niezbyt poważnie i specjalnie prowokuje demona, który coraz silniej okazuje swą obecność.
The Ring – Krąg
Naomi Watts w dobrze przyjętej filmowej wyprawie z dreszczykiem. Film Gore Verbinskiego zaczyna się niepozornie. Po mieście krążą plotki, że istnieje straszliwa taśma wideo. Każdy, kto ją zobaczy, umrze siedem dni później. By zweryfikować prawdziwość legendy, reporterka Rachel Keller postanawia odnaleźć kasetę i… ją obejrzeć. Kiedy umiera czterech nastolatków, Rachel zdaje sobie sprawę, że opowieści nie są bujdą, a jej samej pozostało niewiele czasu, by rozwikłać zagadkę. Czy uda jej się ocalić życie swoje oraz syna?
Szósty zmysł
W 2000 roku film był nominowany do Oscara w sześciu kategoriach (najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy reżyser, za montaż, najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz), nie zdobył jednak żadnego. Bruce Willis i Toni Collette grają w przejmującym horrorze, który nie tylko straszy, ale również wzrusza.
Do domu psychiatry, dr Malcolma i jego żony Anny (Olivia Williams) włamuje się niezrównoważony psychicznie pacjent. Mężczyzna oskarża doktora o to, że ten nie potrafi udzielić mu pomocy. Strzela do niego, a potem sam odbiera sobie życie… Doktor dochodzi do siebie po tragicznych zdarzeniach, kiedy na jego drodze staje ośmioletni chłopiec samotnie wychowywany przez matkę. Cole okazuje się niezwykłym dzieckiem, które potrafi zobaczyć, co wydarzyło się w danym miejscu wiele lat temu. Kim jest i dlaczego ma ten dziwny dar?
Sierociniec
J. J. Bayona przedstawia opowieść o tajemniczym domu. Laura jest 37-letnią kobietą, która wraz z rodziną powraca do sierocińca, w którym się wychowała. Chce otworzyć dom dla niepełnosprawnych dzieci. Wkrótce jej syn Simon zaczyna opowiadać niewiarygodne historie i wymyślać nie do końca niewinne zabawy. Laura stara się poznać świat z wyobraźni syna, przez co wracają dawno zapomniane wspomnienia z dzieciństwa. Kobieta jest coraz bardziej przekonana, że coś przerażającego kryje się w murach starego domu.
Film otrzymał sześć nagród Goya w tym za najlepszy debiut reżyserski i scenariusz.
Duch
Steve i Diane są małżeństwem. Pewnego dnia wraz z dziećmi wprowadzają się do nowego domu. W ciągu kilku dni zaczynają dziać się dziwne i trudne do wyjaśnienia rzeczy. W kuchni zaczynają przesuwać się krzesła, drzewo próbuje zjeść chłopca, a mała dziewczynka zostaje wciągnięta przez telewizor. Rodzice sądzą, że za to wszystko odpowiada duch. Ta hipoteza wydaje się wiarygodna, szczególnie że dom został zbudowany na terenie starego cmentarza.
„Duch” zdobył trzy nominacje do Oscara. Za produkcję odpowiadał Steven Spielberg. Film zdobył popularność i doczekał się dwóch sequeli.
Pogromcy duchów
Nowy Jork zostaje nawiedzony przez tajemnicze duchy. Venkman (Bill Murray), Stantz (Dan Aykroyd) i Spengler (Harold Ramis) zakładają firmę, która zajmuje się łapaniem straszydeł. Zespół nie musi długo czekać na pierwsze zlecenie. Przed Pogromcami Duchów staje wielkie wyzwanie: czarująca Dana Barrett (Sigourney Weaver) odkrywa, że w jej lodówce znajduje się mistyczny portal do świata duchów. Zła moc chce zamienić Manhattan w piekło.
„Pogromcy duchów” na dobre zagościli w popkulturze. Film sukces zawdzięcza fenomenalnej obsadzie i lekkiemu poczuciu humoru. Choć efekt specjalne bardzo się zestarzały, produkcję Ivana Reitmana wciąż ogląda się z przyjemnością.
Sok z żuka
Pełna dobrego humoru, chwytliwych piosenek i intrygujących postaci opowieść Tima Burtona o duchach, które pragną powrócić do swojego domku. Adam i Barbara (Alec Baldwin i Geena Davis) są małżeństwem. Spędzają urlop w nowo kupionym domu na wzgórzu. W drodze do miasta wpadają do rzeki razem z samochodem. Wracają do domu mokrzy, lecz okazuje się, że nie żyją. Do ich domu wprowadza się snobistyczna rodzina z Nowego Jorku, która zmienia ich wymarzony dom nie do poznania. A gdy rady z zaświatów nie skutkują, postanawiają wezwać bio-egzorcystę zwanego "Beetlejuice" (Michael Keaton). Tajemnicza postać o nietypowym poczuciu humoru zaczyna planować, jak pozbyć się niechcianych lokatorów.
Uwierz w ducha
Patrick Swayze zagrał najbardziej romantycznego ducha w historii kinematografii. „Uwierz w ducha” to porywający romans z zaświatami.
Sam (Swayze) i Molly (Demi Moore) są w sobie zakochani po uszy. Planują wspólną przyszłość i nie przewidują rozłąki. Niestety Sam umiera. Jego duch pozostaje nadal na Ziemi i desperacko próbuje się skontaktować z Molly, by ostrzec ją przed niebezpieczeństwem. Mężczyzna prosi o pomoc medium doświadczone w kontaktach z duchami. Wkrótce zaprzyjaźniają się ze sobą. Oda Mea Brown zrobi wszystko, by pomóc zdesperowanemu Samowi.
Kacper
Kacper to najsympatyczniejszy ekranowy duszek, który nie zamierza straszyć. Młody i niedoświadczony poszukuje przyjaciół, co nie do końca podoba się pozostałej trójce duchów. Razem zamieszkują opuszczoną ruderę. Jedna z pośredniczek w handlu nieruchomościami nie może poradzić sobie ze złośliwymi duchami. Wynajmuje doktora Harveya. Mężczyzna mieszka w domu razem z córką. Wkrótce ulega namowom dziewczynki i prośbom uroczego duszka Kacpra, by wygnać chciwą właścicielkę mieszkania, która pragnie tylko dostać się do fortuny pozostawionej przez ojca.