Trwa ładowanie...

"Europejskie Oscary" dla trzech Polek. Do kogo trafiły nagrody?

W Berlinie rozdano Europejskie Nagrody Filmowe. Polacy mogą być dumni - laureatkami prestiżowego wyróżnienia zostały Dorota Kobiela, Anna Zamecka i Katarzyna Lewińska.

Share
"Europejskie Oscary" dla trzech Polek. Do kogo trafiły nagrody?
Źródło: ONS.pl
d4gub4t

Dorota Kobiela oraz Hugh Welchman otrzymali nagrodę dla najlepszego europejskiego filmu animowanego. Mowa o doskonałym, nowatorskim "Twoim Vincencie". Animacja jest prawdziwym dziełem sztuki - kadry były malowane na płótnie przez 125 artystów. W sumie stworzono 65 tysięcy obrazów. Produkcja opowiada o ostatnich tygodniach życia słynnego malarza i jego tajemniczej śmierci. W rolę Van Gogha wcielił się Robert Gulaczyk.

Kolejna statuetka powędrowała do Anny Zameckiej, autorki filmu "Komunia". Dokument jest debiutem reżyserki. Przedstawia historię nastoletniej Oli i jej niełatwego życia. Dziewczyna opiekuje się ojcem i chorym bratem. Główny wątek produkcji dotyczy pierwszej komunii - bohaterka filmu przygotowuje brata do tego wydarzenia, sama zajmuje się też uroczystością.

- Komunia w moim filmie funkcjonuje przede wszystkim jako metafora, jest pretekstem do opowiedzenia o Oli, głównej bohaterce, o jej sytuacji i procesie dojrzewania. Ola wierzy, że mimo mnóstwa przeszkód zjednoczenie rodziny jest możliwe, i dopiero z czasem zaczyna akceptować rzeczywistość, godzić się z faktem, że to się nigdy nie stanie - na tym między innymi polega proces dojrzewania. Komunia rozumiana jako połączenie bliskich w idealnej wspólnocie, okazuje się iluzją. Wiele osób w różnych częściach świata odnajduje w Oli siebie - powiedziała Zamecka w rozmowie z dziennikarzem Wirtualnej Polski.

Ostatnią Polką wyróżnioną przez Europejską Akademię Filmową jest Katarzyna Lewińska, która odpowiada za kostiumy wykorzystane w Filmie "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

d4gub4t

Holland była na rozdaniu nagród. Powiedziała: - Jestem dumna z sukcesu młodych polskich reżyserek.

Na gali za najlepszy film i najlepszą komedię nagrodzono "The Square". Najlepszym reżyserem okazał się Ruben Östlund ("The Square"), który otrzymał statuetkę także za scenariusz. Najlepsza aktorka to Alexandra Borbely ("Dusza i ciało"), najlepszy aktor Claes Bang ("The Square"). Za odkrycie uznano produkcję "Lady M.". W kategorii animacja zwyciężył "Twój Vincent", dokument - "Komunia". Nagrodę za kostiumy dostała Katarzyna Lewińska.

Czy prawica zablokuje nominację do Oscara dla "Pokotu"? Tłumaczymy zamieszanie wokół filmu Holland

d4gub4t

Podziel się opinią

Share
d4gub4t
d4gub4t