Trwa ładowanie...
Wojciech Chentkiewicz
23-09-2016 11:53

Filmy o Nowym Jorku – TOP 7

Miasto odgrywa w filmach niezwykle istotną rolę. Często zdarza się, że nie stanowi ono tylko tła do prezentowanych przez reżysera wydarzeń, ale także ma zasadniczy wpływ na poczynania bohaterów oraz ich stan psychiczny. Historia kina zna produkcje, w których sama obecność miasta jest równie istotna, co kreacje poszczególnych postaci. Wśród najczęściej wykorzystywanych przez kino metropolii znajduje się Nowy Jork. Aglomeracja ta pojawiła się na przestrzeni lat w filmach różnego gatunku. Które z nich są jednak najlepsze?

Filmy o Nowym Jorku – TOP 7Źródło: Materiały prasowe
d24f3xq
d24f3xq

Do polskich kin wchodzi właśnie najnowszy obraz Rebeki Miller – „Plan Maggie”. Komedia ta przedstawia historię nowoczesnej dziewczyny z Nowego Jorku, która postanawia zostać matką. Bohaterka rozpoczyna poszukiwania najlepszego kandydata na ojca. Nieoczekiwanie na jej drodze staje żonaty John. Po kilku latach urok mężczyzny pryska. Aby pozbyć się swojego partnera, kobieta zwraca się z pomocą do jego byłej małżonki. W rolach głównych występują Greta Gerwig, Ethan Hawke oraz Julianne Moore. Z okazji premiery filmu przedstawiamy zestawienie siedmiu najlepszych filmów o Nowym Jorku. Zobacz, w których produkcjach słynna metropolia była czymś więcej niż tylko tłem dla poczynań bohaterów.

„Manhattan”

Ranking TOP 7 – Filmy o Nowym Jorku rozpoczynamy od „Manhattanu” Woody’ego Allena. Miasto to wielokrotnie pojawiało się w filmach amerykańskiego reżysera. Można przypuszczać, że charakter aglomeracji bardzo często stanowił odzwierciedlenie psychiki bohaterów jego produkcji. Kreacje miasta w „Manhattanie” oraz samych postaci są niezwykle trafnym portretem Amerykanów końca lat 70. Obraz przedstawia losy Isaaca Davisa – nowojorskiego komika, który nawiązuje romans z 17-letnią uczennicą. Mężczyzna nie kocha swojej partnerki, nie cierpi pracy, jaką wykonuje, a na dodatek jego była żona lesbijka wydaje książkę zdradzającą wiele sekretów z jego prywatnego życia. Isaac pewnego dnia poznaje ponętną Mary. Po spędzonej z nią nocy postanawia zerwać z nieszczęśliwą przeszłością. W rolach głównych występują sam Woody Allen, Diane Keaton, Meryl Streep oraz Mariel Hemingway.

„Kevin sam w Nowym Jorku”

Słynnym filmem, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, jest oczywiście druga odsłona „Kevina samego w…” Chrisa Columbusa. Po tym, jak poprzednim razem rodzice zostawili chłopca samego w domu na święta Bożego Narodzenia, wszyscy bacznie pilnują się, by sytuacja ta się nie powtórzyła. Zrządzenie losu sprawia jednak, że rezolutny Kevin ponownie spędzi gwiazdkę samotnie. Tym razem jednak będzie on musiał poradzić sobie w ogromnym Nowym Jorku. Pech chce, że w mieście przebywają także rabusie, z którymi poprzednim razem Kevin stoczył wyniszczający pojedynek. W rolach głównych Macaulay Culkin, Joe Pesci i Daniel Stern.

d24f3xq

„Śniadanie u Tiffany’ego”

W zestawieniu najlepszych filmów o Nowym Jorku nie mogło zabraknąć słynnego „Śniadania u Tiffany’ego”. Nagrodzona dwoma Oscarami ekranizacja opowiadania Trumana Capote’a, podobnie jak „Manhattan”, stanowi wyjątkowy portret amerykańskiego stylu życia (w tym wypadku początku lat 60.). Obraz Blake’a Edwardsa to romantyczna opowieść o początkującym pisarzu, który wprowadza się do bogatej dzielnicy Nowego Jorku. Tam poznaje przepiękną sąsiadkę Holly. Kobieta prowadzi bardzo swobodny styl życia. Bohaterka wykorzystuje swoją urodę i bawi się każdego wieczoru na koszt swoich licznych adoratorów. Literat nie piętnuje sąsiadki za jej postawę, ponieważ sam jest utrzymankiem. Zaczyna on jednak czuć się zazdrosny o Holly. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że zakochał się w urokliwej dziewczynie. W rolach głównych Audrey Hepburn i George Peppard.

„Taksówkarz”

Wyjątkowym filmem z Nowym Jorkiem w tle jest kultowy „Taksówkarz” Martina Scorsese. Obraz ukazuje historię weterana wojny w Wietnamie, który po powrocie do kraju rozpoczyna pracę za kółkiem nowojorskiej taksówki. Przemierzając obskurne ulice miasta oraz rozmawiając z jego mieszkańcami, dostrzega szerzącą się patologię oraz bezprawie. U bohatera rodzi się chęć dokonania zemsty. Mężczyzna zaopatrza się w broń i planuje pozbycie się jednostek, które zagrażają jego zdaniem przyszłości Ameryki. Wspaniały i niezwykle mocny film, którego nie można nie znać. W roli głównej doskonały Robert De Niro.

„Strasznie głośno, niesamowicie blisko”

Mówiąc o Nowym Jorku, nie można pominąć wydarzeń z 11 września 2001 roku. Atak terrorystyczny na wieże World Trade Center to nie tylko największy dramat, jaki spotkał mieszkańców tej amerykańskiej metropolii, ale także jedno z najtragiczniejszych zdarzeń w całej historii kraju. Wyjątkowym filmem poświęconym WTC jest „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” Stephena Daldry’ego. Produkcja ta przedstawia historię dziewięcioletniego Oscara, który nie potrafi pogodzić się z tym, że jego ukochany tata zginął pod gruzami słynnych wieżowców. Chłopak pewnego dnia znajduje klucz. Bohater rozpoczyna poszukiwania pasującego do niego zamka. Wszystko bowiem wskazuje na to, że klucz otwiera skytkę z pozostawioną przez ojca wiadomością. W rolach głównych Thomas Horn, Tom Hanks i Sandra Bullock.

„Adwokat diabła”

Kolejną pozycję na liście zajął „Adwokat diabła” w reżyserii Taylora Hackforda. Obraz ten ukazuje Nowy Jork w całej swej okazałości – piękne wysokie budynki, bogate ulice oraz wspaniałe widoki z tarasów. Pod osłoną luksusu kryje się jednak symbol zepsucia oraz niepochamowanego dążenia do fortuny. „Adwokat diabła” przedstawia losz uzdolnionego adwokata, który otrzymuje propozycje współpracy z nowojorskim biznesmenem. Bohater wraz ze swoją żoną przeprowadzają się do miasta i rozpoczynają nowy etap w życiu. Adwokat nie zdaje jednak sobie sprawy z tego, kim tak naprawdę jest jego nowy klient. Wkrótce w życiu prawnika i jego żony pojawia się ogromny kryzys. W rolach głównych Keanu Reeves, Al Pacino oraz Charlize Theron.

„Ojciec chrzestny”

Wybitnym filmem, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, jest oczywiście „Ojciec chrzestny”. Kultowy obraz Francisa Forda Coppoli to ekranizacja powieści Mario Puzo, poświęconej mafijnej rodzinie Corleone. Losy familii, na czele której stoi nazywany Ojcem Chrzestnym Vito, to ponadczasowa metafora Ameryki oraz jej mieszkańców. W rolach głównych Marlon Brando, Al Pacino oraz Robert Duvall.

d24f3xq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24f3xq