Trwa ładowanie...
generał nil
09-09-2009 13:32

"Generał Nil" wróci do kin z okazji rocznicy 17 września

"Generał Nil" wróci do kin z okazji rocznicy 17 wrześniaŹródło: Monolith Films
d2ybgae
d2ybgae

Dramat Ryszarda Bugajskiego "Generał Nil", poświęcony jednemu z najważniejszych dowódców Armii Krajowej, ponownie trafi do kin - z okazji przypadającej 17 września 70. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.

Film Bugajskiego miał premierę w kwietniu. Jego ponowne projekcje w kinach w całej Polsce rozpoczną się 17 września - poinformował we wtorek PAP dystrybutor filmu.

Bugajski stworzył filmowy portret bohaterskiego dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej Augusta Emila Fieldorfa, ps. Nil, którego po wojnie komuniści ogłosili wrogiem narodu i skazali na śmierć. Opowieść rozpoczyna się w momencie powrotu Fieldorfa do Polski z zesłania na Syberię, gdzie trafił on po aresztowaniu w 1945 r. przez NKWD.

Fieldorf (ur. 1895) w latach 1914-1917 służył w Legionach Polskich, a następnie w Polskiej Organizacji Wojskowej. W sierpniu 1942 r. został mianowany dowódcą Kedywu. Służbę na tym stanowisku pełnił do lipca 1944 r., gdy został zastępcą dowódcy AK, gen. Leopolda Okulickiego.

d2ybgae

Na krótko przed upadkiem powstania warszawskiego, rozkazem Naczelnego Wodza Kazimierza Sosnkowskiego, Fieldorf awansował na generała brygady i objął stanowisko Naczelnego Komendanta organizacji NIE - kadrowego odłamu AK, przygotowanego do działań w warunkach sowieckiej okupacji.

Po wojnie "Nil" został fałszywie oskarżony przez komunistów o współpracę z Niemcami i uznany za wroga narodu polskiego. Stracono go przez powieszenie w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 24 lutego 1953 r.

W filmie "Nila" zagrał Olgierd Łukaszewicz. W obsadzie są też m.in. Adam Woronowicz, Alicja Jachiewicz, Anna Cieślak, Katarzyna Herman, Dorota Landowska, Grzegorz Wolf, Maciej Mikołajczyk, Jacek Rozenek, Zbigniew Stryj i Wenanty Nosul.

"Generał Nil" jest w grupie filmów, które będą walczyć o główną nagrodę - Złote Lwy - na tegorocznym 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (14-19 września).

d2ybgae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ybgae