Trwa ładowanie...
d1410ds

George Hamilton

Najnowsze informacje
2.7
(6 głosów)
Oceń:
d1410ds

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny, okazjonalnie reżyser filmowy. Znany jest w środowisku Hollywood od ponad 40 lat.

George Stevens Hamilton urodził się 12 sierpnia 1939 roku w Memphis, w stanie Tennessee, w USA. Był pierwszym dzieckiem Anne Stevens i George'a Hamiltona Sr., który odbywał tournée jako dyrygent orkiestry jazzowej. Po ukończeniu szkoły, przeniósł się do Hollywood, gdzie zawarł kontrakt z wytwórnią filmową MGM.

Hamilton zadebiutował w filmie jeszcze jako nastolatek, występując w 1958 r. w "Crime & Punishment, USA". W dwa lata później zagrał z Robertem Wagnerem i Natalie Wood w "All the Fine Young Cannibals" i w "Where the Boys Are", w którym towarzyszył Yvette Mimieux. W tym samym roku zdobył nagrodę Golden Globe dla Najbardziej Obiecującego Aktora Początkującego.

Z długiej listy jego ról filmowych w następnych latach warto wymienić: ""By Love Possessed", "Light in the Piazza", "Two Weeks in Another Town", "Your Cheatin' Heart", "Viva Maria!", "Doctor, You've Got to Be Kidding", "A Time For Killing", "Evil Knievel", "The Man Who Loved Cat Dancing" i "Once is Not Enough".

Grał także wraz z Joan Collins w "Love Letters" A.R. Gurneya, wystawionych w San Francisco. Wśród jego ról filmowych najbardziej pamięta się komediowego Drakulę z "Love at First Bite" oraz podwójną rolę Zorro i jego zaginionego przed lat brata-bliźniaka w "Zorro, the Gay Blade". W obu wspomnianych filmach Hamilton pełnił także funkcję producenta; obydwa przyniosły mu nominacje do nagrody Golden Globe w kategorii Najlepszego Aktora Komediowego.

Wystąpił także w "Ojcu Chrzestnym III" Francisa Forda Coppoli, w "Doc Hollywood" z Michaelem J. Foxem, w "8 Heads in a Duffel Bag" oraz w "Crocodile Dundee in Los Angeles". W 2001 roku grał razem z Joe Mantegną i Dannym Aiello w "Off Key" - komedii o trzech największych tenorach.

Pojawił się także na Broadwayu, biorąc udział w wyróżnionym nagrodą Tony w musicalu "Chicago", w którym zagrał prawnika Billy'ego Flynna. Musical bił rekordy kasowe, przedłużano wystawianie go o kolejne tygodnie, by zaspokoić popyt na bilety.

George Stevens Hamilton w latach 1970-1975 był żonaty z Alaną Stewart, z którą ma syna Ashleya (ur. 30 września 1974). Następnie związał się z Kimberley Backford, z która ma syna George'a Thomasa (ur. w styczniu 2000).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1410ds
d1410ds
d1410ds