Trwa ładowanie...
d2a2isf

Grażyna Błęcka-Kolska

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Łódź

Filmografia:

Nie ma zmiłuj (2000) (kierowniczka sklepu)

Rozalka Olaboga (1984) (narzeczona Urbanka)

Galimatias czyli Kogel - Mogel II (1989) (Katarzyna Zawada)

Nieznana opowieść wigilijna (2000) (Żaneta)

Facet (nie)potrzebny od zaraz (2014) (Ciocia Emilia)

Dzieje kultury polskiej ()

Pełną parą () (Malina Maliszewska)

Biegnij, chłopcze, biegnij (2013) (Mania Wróbel)

Chce mi się wyć (1989) (Dziewczyna ustawiająca manekiny na wystawie)

Wenecja (2010) (2010) (Weronika, ciotka Marka)

Kogel - Mogel (1988) (Katarzyna Solska)

Ojciec Mateusz () (Irena Mańkowska)

Afonia i pszczoły (2008)

Jasminum (2005) (Natasza)

Psie serce (2002) (Danusia Herbanek)

Cudowne miejsce (1994) (Grażynka Andryszkówna)

Pograbek (1992) (Kuśtyczka)

Pogrzeb kartofla (1990) (dziedziczka Lachowiczowa)

Szabla od komendanta (1995) (Marianna)

Głęboka woda () (sędzia)

Z miłości (2007) (2007) (zakonnica)

Historia kina w Popielawach (1998) (Chanutka V)

Grający z talerza (1995) (Kostucha)

Wyrok na Franciszka Kłosa (2000) (żona Kłosa)

Autrement (1993) (Lena, sekretarzowa)

Jańcio Wodnik (1993) (Weronka)

Pornografia (2003) (Maria, żona Hipolita)

Miszmasz czyli Kogel Mogel 3 (2019) ( Katarzyna Zawada )

d2a2isf

Polska aktorka teatralna i filmowa. Zadebiutowała po szkole filmowej w filmie "Kogel-mogel". Cała Polska od razu ją pokochała i z zaciekawieniem śledziła dalsze jej losy w drugiej części filmu.

Grażyna Błęcka-Kolska urodziła się 16 lutego 1962 roku w Łodzi. W roku 1984 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi, następnie występowała w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. Pierwsza rola filmowa – narzeczona Urbanka w miniserialu Rozalka Olaboga (1984). Popularność przyniosła jej rola Kasi Solskiej w komediach filmowych Kogel-mogel (1988) i Galimatias, czyli kogel-mogel II (1989) Romana Załuskiego.

Na dużym i małym ekranie miała wiele imion: Kasia z “Kogla-Mogla”, Kuśtyczka z “Pograbka”, Weronka z “Jańcia – Wodnika”, Grażynka z “Cudownego Miejsca”, Hanutka z “Historii kina Popielawach”, Natasza z “Jasminum”. Wielu widzów pamięta jej wyraziste role. Nagrała recital “Piosenki polne i okoliczne” z muzyką Piazzolli i W. Wróblewskiego do tekstów J.J. Kolskiego. Koncertowała w wielu miastach Polski, Pradze i Chicago.

Ciągle szuka swojego miejsca, własnego sposobu wyrażania. Zagrała w ponad 30 filmach fabularnych i w wielu teatrach TV. Otrzymała między innymi Złote Lwy za główną rolę kobiecą w filmie “Cudowne Miejsce” na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1994) oraz Złotą Podkowę, za najlepszą rolę kobiecą w filmie “Jasminum” na Festiwalu Filmowym w Cieszynie.

Za rolę w filmie „Jasminom” zdobyła nagrodę na festiwalu Wakacyjne Kadry (2006). W 2008 roku zagrała w „Afonii i pszczołach”, zaś w 2010 w „Wenecji”.

Grażyna Błęcka-Kolska jest żoną reżysera Jana Jakuba Kolskiego; często obsadzana przez niego we własnych filmach. Kolski i jego żona od paru lat z sukcesem realizują wspólnie filmy. Często nagradzani za swoje zawodowe dokonania. Mają córkę, Zuzannę.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a2isf
d2a2isf
d2a2isf
d2a2isf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj