WP

Grażyna Błęcka-Kolska - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Polska aktorka teatralna i filmowa. Zadebiutowała po szkole filmowej w filmie "Kogel-mogel". Cała Polska od razu ją pokochała i z zaciekawieniem śledziła dalsze jej losy w drugiej części filmu.

Grażyna Błęcka-Kolska urodziła się 16 lutego 1962 roku w Łodzi. W roku 1984 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi, następnie występowała w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. Pierwsza rola filmowa – narzeczona Urbanka w miniserialu Rozalka Olaboga (1984). Popularność przyniosła jej rola Kasi Solskiej w komediach filmowych Kogel-mogel (1988) i Galimatias, czyli kogel-mogel II (1989) Romana Załuskiego.

Na dużym i małym ekranie miała wiele imion: Kasia z “Kogla-Mogla”, Kuśtyczka z “Pograbka”, Weronka z “Jańcia – Wodnika”, Grażynka z “Cudownego Miejsca”, Hanutka z “Historii kina Popielawach”, Natasza z “Jasminum”. Wielu widzów pamięta jej wyraziste role. Nagrała recital “Piosenki polne i okoliczne” z muzyką Piazzolli i W. Wróblewskiego do tekstów J.J. Kolskiego. Koncertowała w wielu miastach Polski, Pradze i Chicago.

Ciągle szuka swojego miejsca, własnego sposobu wyrażania. Zagrała w ponad 30 filmach fabularnych i w wielu teatrach TV. Otrzymała między innymi Złote Lwy za główną rolę kobiecą w filmie “Cudowne Miejsce” na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1994) oraz Złotą Podkowę, za najlepszą rolę kobiecą w filmie “Jasminum” na Festiwalu Filmowym w Cieszynie.

Za rolę w filmie „Jasminom” zdobyła nagrodę na festiwalu Wakacyjne Kadry (2006). W 2008 roku zagrała w „Afonii i pszczołach”, zaś w 2010 w „Wenecji”.

WP

Grażyna Błęcka-Kolska jest żoną reżysera Jana Jakuba Kolskiego; często obsadzana przez niego we własnych filmach. Kolski i jego żona od paru lat z sukcesem realizują wspólnie filmy. Często nagradzani za swoje zawodowe dokonania. Mają córkę, Zuzannę.

Data urodzenia

16.02.1962

Miejsce urodzenia

Łódź

WP
WP
WP