Hilary Swank
Jedna z najbardziej znanych i cenionych współczesnych aktorek amerykańskich, zdobywczyni 2 Oskarów. Urodziła się 30 lipca 1974 roku w Bellingham w stanie Washington w USA. Szybko poczuła swoje aktorskie powołanie – już w wieku 16 lat przeprowadziła się do Los Angeles, by spróbować szczęścia w filmie.
14.08.2011 21:09
Początki wiązały się z rolami w telewizji, gdzie stosunkowo szybko udało jej się zaistnieć. W 1990 roku dostała angaż w serialu komediowym „ABC TGIF”, zaś rok później w „Evening Shade”. W 1992 roku zagrała w filmie „Buffy – postrach wampirów”, gdzie zagrała obok Bena Afflecka i Luke’a Perry.
W 1994 roku Hilary, pokonawszy kilka tysięcy chętnych, otrzymuje rolę w filmie „Karate Kid IV: Mistrz i Uczennica”. Przez kilka lat rola uznawana była za najważniejszą w karierze młodej aktorki. Tu po raz pierwszy pochwalić się mogła świetną kondycją fizyczną, którą nabyła wcześniej. Był to zresztą prawdopodobnie jeden z powodów, dla których rolę otrzymała.
Przez kolejne lata stale występowała w filmach, głównie telewizyjnych, jednak żaden z nich nie okazał się znaczący w karierze Swank. Może wartym odnotowania jest udział w popularnym serialu „Beverly Hills 90210”, z którym była związana na przełomie lat 1997 i 1998.
W 1999 roku zjawiło się wreszcie coś na miarę możliwości i talentu aktorki – rola w głośnym filmie mało znanej reżyserki Kimberley Peirce „Nie czas na łzy”, podnoszącym kwestię tożsamości seksualnej. Swank wcieliła się tu w rolę Teeny Brandon, z racji zaburzeń transseksualnych podającej się za Brandona Teenę. Zrobiła to tak przekonująco, że zgarnęła Oskara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA, a także nagrody od niemal wszystkich liczących się w Stanach stowarzyszeń krytyków filmowych i najwyższe wyróżnienia festiwalowe (m.in. Toronto, Sztokholm). Znana do tej pory niemal jedynie ze stosunkowo mało znaczących ról, głównie w filmach telewizyjnych, z dnia na dzień znalazła się na ustach wszystkich.
W 2000 roku dołączyła do gwiazdorskiej obsady thrillera „Dotyk przeznaczenia”, w 2001 po raz pierwszy zmierzyła się z kostiumową rolą w „Aferze naszyjnikowej”, a w 2002 zagrała wraz z Alem Pacino i Robinem Williamsem w „Bezsenności” Christophera Nolana. W 2003 roku zadebiutowała jako producentka czarnej komedii „11:14”, w której wystąpiła razem z Patrickiem Swayze, zagrała też w filmie akcji sci-fi „Jądro ziemi”.
Rok 2004 przyniósł w sumie trzy występy, z których szczególnie jeden z różnych powodów zapisze się trwale w historii kina. Mowa oczywiście o Oskarowym dramacie „Za wszelką cenę” („Million Dollar Baby”) Clinta Eastwooda, w którym Swank wcieliła się w rolę bokserki i po raz kolejny zachwyciła Akademię, która uhonorowała ją drugim Oskarem. Za tę kreację aktorka otrzymała też Złoty Glob i szereg nagród od krytyków. W 2006 roku pojawiła się w kolejnej niezwykłej roli, tym razem jako pełna seksapilu Madelaine w kryminale Briana De Palmy „Czarna Dalia”, zaś ostatnim projektem aktorki jest główna rola w filmie biograficznym o Amelii Earhart.
Jest pierwszą kobietą, która zdobyła Oskara za rolę bokserki, jedną z nielicznych, którzy zdobyli dwie nagrody Akademii w tak młodym wieku. Jej gaża za rolę w „Nie czas na łzy” wynosiła 3 tysiące dolarów. Za występ w „Aferze naszyjnikowej” w 2001 zgarnęła już 3 miliony.
W 2006 roku wyprodukowała film w reżyserii męża, Chada Lowe – „Beautiful Ohio”, a w 2006 - obraz zatytułowany „Freedom Writers”, w którym sama występuje. W 2008 roku zagrała Laurę w obrazie Ptaki Ameryki”. Rok później wcieliła się w rolę kobiety-pilota w biograficznym filmie pt. “Amelia Earhart”.Rok 2010 to rola w filmie “Conviction”. W 2011 roku zagrała w thrillerze “Rezydent”.
Mężem Hilary Swank w latach 1997-2007 był aktor Chad Lowe, brat Roba Lowe’a. Od 2006 roku aktorka związana jest z Johnem Campisi – jej agentem.