Trwa ładowanie...
tvp
19-10-2009 15:29

"Historia Kowalskich" - film o wybawcach Żydów w TVP2

"Historia Kowalskich" - film o wybawcach Żydów w TVP2Źródło: TVP
d2xatbn
d2xatbn

W niedzielę 25 października o godz. 18.00, w TVP2 odbędzie się premiera filmu „Historia Kowalskich” w reżyserii Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego. Telewizja Polska jest koproducentem tego obrazu.

Historia Kowalskich” to film o polskiej rodzinie z Ciepielowa, zamordowanej w grudniu 1942 r. za udzielenie schronienia sąsiadom – Żydom.

Film jest próbą fabularnej rekonstrukcji życia miasteczka Ciepielów koło Radomia, a zwłaszcza żyjących w symbiozie dwóch społeczności: polskiej i żydowskiej.

- To wstrząsająca i kompletnie nieznana światu, ale także nieznana dzisiejszej opinii publicznej w Polsce historia wielu polskich rodzin, wielu Kowalskich, którzy, by ocalić swych sąsiadów, polskich Żydów, narażali życie własnych dzieci – mówi Maciej Pawlicki, reżyser i producent filmu „Historia Kowalskich”.

d2xatbn

Konstrukcja filmu oparta jest na relacjach naocznych świadków tragedii, członków rodzin zamordowanych, a także fabularnej inscenizacji tamtych zdarzeń.

Jesienią 1942 r. Adam i Bronisława Kowalscy z Ciepielowa ukryli swoich sąsiadów – Elkę Cukier i Bereka Pinechesa, syna ciepielowskiego krawca.

6 grudnia 1942 r. o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom Kowalskich, a także domy innych rodzin podejrzewanych o udzielenie pomocy Żydom – Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Tego dnia spalono żywcem 34 osoby, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem ich dzieci…

Film „Historia Kowalskich” zostanie zaprezentowany na specjalnym pokazie 20 października o godz. 19.00 w sali nr 2 w Silver Screen przy ul. Puławskiej 17 w Warszawie.

Po pokazie organizatorzy zaproszą publiczność na specjalne spotkanie z twórcami i aktorami.

d2xatbn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xatbn