Trwa ładowanie...
potop
21-12-2017 08:29

Jacek Saryusz-Wolski cytuje "Potop". Szkoda, że bez zrozumienia

Zapożyczanie cytatów z dzieł X muzy, zwłaszcza tych polskich i opowiadających o naszej historii, to sprawdzona recepta na trafny i zrozumiały komentarz do bieżących wydarzeń. Tak w codziennym życiu, jak i w polityce. Niestety kiedy używający słynnego zdania stosuje je w niewłaściwym kontekście, efekt może być fatalny.

Share
Jacek Saryusz-Wolski cytuje "Potop". Szkoda, że bez zrozumienia Źródło: Materiały prasowe
d1m4p60

Taki właśnie, fatalny efekt osiągnął Jacek Saryusz-Wolski, który w jednym z wywiadów zacytował pamiętne sienkiewiczowskie zdanie. Polityk wypowiedział „kończ waść, wstydu oszczędź” w rozmowie z serwisem wPolityce.pl. Dawny członek PO, dziś stronnik PiS wyjaśniał procedury Unii Europejskiej związane z uruchomieniem Artykułu 7.

- Zwracając się do KE można zacytować Kmicica „Kończ waść wstydu oszczędź”. Niech ona przestanie, a potem niech odejdzie. Uruchomienie art. 7 stanowi oczywiście paliwo dla wrogów czy przeciwników Polski, a także dla totalnej opozycji. W tle oczywiście jest Rosja. Sądzę, bowiem, że rosyjskie interesy w Europie są również zaangażowane w procedurę sankcyjną wobec Polski

Jacek Saryusz-Wolski PAP/EPA
Jacek Saryusz-Wolski Źródło: PAP/EPA, fot: STEPHANIE LECOCQ

Jacek Saryusz-Wolski

d1m4p60

Z wypowiedzi tej można wnioskować, że Saryuszowi-Wolskiemu przydałoby się odświeżenie bądź słynnej lektury, bądź równie znanego filmu Jerzego Hoffmana, wygląda bowiem na to, że zupełnie nie zrozumiał on słów Andrzeja Kmicica. W „Potopie” wypowiada je bohater podejmujący walkę, której nie może wygrać. Słowa te mówi, gdy upokorzony porażką, pewny swej niemocy, zwraca się do Wołodyjowskiego, by zakończył pojedynek i „oszczędził wstydu”.

Przypomnij sobie słynną scenę z "Potopu":

Czy polityk naprawdę chciał przyznać, że został pokonany i prosić o oszczędzeniu mu wstydu? Wątpliwe, choć właśnie tak brzmią słowa powieści Heryka Sienkiewicz użyte w tym kontekście.

O Jacku Saryuszu-Wolskim zrobiło się głośno, gdy został on kandydatem naszego rządu na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Polityk został poparty jedynie przez polski rząd. Pozostałe 27 głosów oddano na Donalda Tuska.

Filmowy Kmicic wspomina kulisy "Potopu":

d1m4p60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m4p60
d1m4p60