Trwa ładowanie...
d2xahby

John Patrick Shanley

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
d2xahby

Scenarzysta i dramaturg, reżyser teatralny i filmowy. Urodził się 3.10.1950 roku na nowojorskim Bronxie. Usunięty z katolickiej szkoły w Nowym Jorku ukończył prywatną Thomas Prep School w Harrisville. Studiował na Uniwersytecie Nowojorskim, z przerwą na odbycie służby wojskowej.

Na swych przeżyciach oparł scenariusz intrygującego thrillera „Five Corners” (TVP: „Dzielnica pięciu narożników”). Zdobył Oscara za „Wpływ księżyca” (1987). Nigdy jednak nie ograniczył się do scenopisarstwa, choć ma na koncie dwanaście, przeważnie znaczących, scenariuszy.

Po nieudanej próbie reżyserskiej poświęcił się pisaniu scenariuszy i sztuk teatralnych, które sam często reżyserował. Stworzył ich ponad dwadzieścia. Sukcesy odniosły m. in. „Welcome to the Moon” (1982), „Women of Manhattan” (1986), „The Wild Goose” (1995), „Dirty Story” (2001) czy „Defiance” (2003), ale największym triumfem stała się „Wątpliwość”. Jest sceptyczny wobec Hollywood. „Sława jest jak heroina, bycie w centrum uwagi, bycie celebrity oraz pieniądze równie silnie uzależniają.

Rosłem w sąsiedztwie ludzi uzależnionych od heroiny. Dlatego chcę zachować dystans wobec tego wyścigu”. Karierę utrudniły mu problemy zdrowotne – oślepł na jedno oko, zaczął tracić widzenie w drugim. Uratował wzrok dzięki serii ryzykownych operacji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xahby
d2xahby
d2xahby