Trwa ładowanie...
katarzyna jungowska
18-11-2014 08:34

Katarzyna Jungowska laureatką filmowej nagrody im. Morgensterna

Share
Katarzyna Jungowska laureatką filmowej nagrody im. MorgensternaŹródło: AKPA
d37h64q

Katarzyna Jungowska, doceniona za film "Piąte: Nie odchodź" - o relacjach emocjonalnych ojca i nastoletniej córki - otrzymała w poniedziałek w Warszawie Nagrodę im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" dla debiutujących reżyserów.

W Kapitule, która przyznała nagrodę, zasiedli: wdowa po zmarłym w 2011 r. artyście Krystyna Morgenstern, reżyserzy i producenci Jacek Bromski, Juliusz Machulski i Michał Kwieciński, reżyser Andrzej Kotkowski oraz dziennikarka Grażyna Torbicka. Fundatorem Nagrody jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Katarzyna Jungowska to córka aktorki Grażyny Szapołowskiej. Nagrodę "Perspektywa" odebrała w stołecznym kinie Kultura oklaskiwana przez matkę, a także m.in. przez Andrzeja Wajdę, Daniela Olbrychskiego (który wystąpił w "Piąte: Nie odchodź") oraz dyrektor PISF Agnieszkę Odorowicz.

Krystyna Morgenstern gratulowała laureatce, że w swoim filmie we wzruszający sposób opowiedziała o uczuciach. Olbrychski zwrócił uwagę na dojrzałość w ujęciu tematu.

d37h64q

Bohaterką "Piąte: Nie odchodź" jest 15-letnia Roma (gra ją Michalina Olszańska). Dziewczyna mieszka ze swoim ojcem (w jego roli Łukasz Simlat). Mimo wzajemnej potrzeby bliskości żyją właściwie obok siebie. On jest pochłonięty nauką, pryncypialny, emocjonalnie chłodny. Ona ucieka w świat tańca i młodzieńczego buntu, tęskniąc zarazem za zainteresowaniem ze strony taty.

Wszystko zmienia się z chwilą przybycia bezdomnego mężczyzny (w tę postać wcielił się Olbrychski). Przybysz lokuje się w pobliskiej ruderze. Jednocześnie, niespodziewanie, u nastolatki pojawiają się symptomy choroby - niepokojąco podobne do tych, które poprzedziły śmierć jej matki.

W życiu Romy granica między rzeczywistością, a tym, co nierealne zaczyna się zacierać. Dziewczyna wierzy, że bezdomny to tak naprawdę jej "okaleczony Anioł Stróż", ukryty w ludzkim ciele. Po kolejnym ataku reakcja organizmu chorej nastolatki jest gwałtowna - Roma zapada w śpiączkę. Ojciec dziewczyny, pod wpływem lęku o jej życie, próbuje na nowo budować ich wzajemne relacje.

Za organizację gali wręczenia Nagrody "Perspektywa" odpowiadały Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP), którego prezesem jest Jacek Bromski, oraz Studio Filmowe Zebra, którego dyrektor to Juliusz Machulski.

d37h64q

"Katarzyna Jungowska pierwsze kroki na planie filmowym stawiała jako małe dziecko, zagrała u boku mamy, Grażyny Szapołowskiej, w filmie Krzysztofa Kieślowskiego +Bez końca+. Jest absolwentką wydziałów aktorstwa i reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej. Uczestniczy w produkcjach filmów i seriali. Reżyseruje reklamy i teledyski. W 2008 r. nakręciła film dokumentalny o polskim kaskaderze Jacku Kadłubowskim +Jacek+" - przypomina wcześniejsze dokonania laureatki SFP.

"W 2010 r. jej scenariusz krótkometrażowej fabuły +Popatrz na mnie+ został wybrany przez Studio Munka i uhonorowany dotacją na realizację w programie 30Minut. W scenariusz uwierzyli także tacy wybitni aktorzy jak Maciej Stuhr, Ewa Szykulska czy Izabela Kuna. Muzykę do +Popatrz na mnie+ napisał Paweł Mykietyn, a kostiumami zajął się projektant i kreator mody Tomasz Ossoliński wraz ze swoją ekipą. Krótkometrażowy debiut reżyserski okazał się sukcesem docenianym zarówno przez publiczność, jak i profesjonalistów na wielu festiwalach, m.in. na Polish Film Festival w Los Angeles i na festiwalu w Cannes" - opisuje dalej stowarzyszenie.

Janusz Morgenstern (ur. 16 listopada 1922 r. w Mikulińcach) zmarł 6 września 2011 r. w Warszawie w wieku 88 lat. Był jednym z najwybitniejszych polskich twórców kina. Wyreżyserował m.in. filmy "Do widzenia, do jutra", "Trzeba zabić tę miłość", "Jowita", "Żółty szalik" oraz seriale "Stawka większa niż życie", "Kolumbowie", "Polskie drogi". Pierwsze zawodowe kroki stawiał pod okiem innych twórców, m.in. na planie filmów Wajdy "Kanał" (1956), gdzie zajmował się współpracą reżyserską, oraz "Popiół i diament" (1958), gdzie pracował jako drugi reżyser. Morgenstern był również doświadczonym producentem filmowym i autorytetem dla innych polskich reżyserów. Kierował Studiem Filmowym Perspektywa w Warszawie.

Pierwszym laureatem wręczanej od 2012 r. Nagrody "Perspektywa", przyznawanej "za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość", był Adrian Panek (uhonorowany za dokonania z poprzedzającego, 2011 roku), twórca filmu "Daas". Wśród kolejnych znaleźli się m.in. Maria Sadowska, Bodo Kox i Julia Kolberger.

d37h64q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37h64q
d37h64q