Trwa ładowanie...
katyń
27-07-2007 10:30

"Katyń": to będzie prawdziwe wydarzenie

"Katyń": to będzie prawdziwe wydarzenieŹródło: Oficjalna strona filmu Post mortem. Opowieść Katyńska
d1pjb0k
d1pjb0k

W czasie niedawnego XXIII Forum Wokół Kina, które odbyło się w Gdańsku, najbardziej dyskutowaną prezentacją było omówienie strategii marketingowej filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy, połączone z pierwszym publicznym pokazem materiałów filmowych.

Mirosław Morzyk, dyrektor Capital Parku – głównego obok Stowarzyszenia Kina Polskie organizatora Forum, nie krył zaskoczenia „Rzadko się zdarza, by na takiej prezentacji zjawili się praktycznie wszyscy uczestnicy Forum. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu środowiska kinowego filmem Andrzeja Wajdy, ale też jak sądzę o społecznym oczekiwaniu na ten film”.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem – przyznaje Marek Palpuchowski przedstawiciel sieci kin Helios. – Pamiętam czasy, kiedy za samo słowo Katyń można było wylecieć ze szkoły. Sądzę, że to najwyższy czas, by o tej strasznej zbrodni powstał wreszcie film. Żeby wszyscy uświadomili sobie, jak to mogło wyglądać, jak ta tragedia całego narodu doświadczyła najbliższych tych, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Chylę czoła przed mistrzem Wajdą, że zdecydował się na podjęcie tej ciężkiej próby, tego szczególnego wyzwania. Sądzę, że dzień 17 września 2007 roku, dzień premiery „Katynia”, okaże się jednym z najważniejszych w historii polskiego kina”.

„Ten film należy do gatunku dzieł, których znaczenie określa wydarzenie społeczne, o którym mówi – dodaje Mirosław Morzyk. – A mamy do czynienia z autentycznym wydarzeniem. Nie tylko dlatego, że to będzie premiera filmu Andrzeja Wajdy. Przede wszystkim ze względu na sam Katyń - jako symbol martyrologii narodu polskiego w czasach II wojny światowej. A przecież przez wiele lat był to temat, który był nie tylko głęboko ukrywany, tłamszony, ale wręcz zakłamywany. Ten film niezależnie od swego poziomu artystycznego – a wierzę, że jest wysoki - stanie się wielkim wydarzeniem społecznym, bo jest to film, który będą chcieli zobaczyć wszyscy. Gdyby nie Katyń, myślę, że mielibyśmy dzisiaj do czynienia z zupełnie inną Polską”.

d1pjb0k

„To bardzo interesujący film – uważa Monika Kowalska z Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie prowadzi studyjne kino „60 krzeseł”. - Andrzej Wajda postanowił opowiedzieć o katyńskiej tragedii z punktu widzenia kobiet, które czekają na swoich mężczyzn. Historyczne fakty, statystyki i daty zawsze są przerażające, ale tak naprawdę najbardziej poruszają nas losy bohaterów, z którymi możemy przeżywać ich indywidualne cierpienie. Takie filmy na długo zostają w widzach”.

„To prawda – dodaje Marek Palpuchowski. – Zwłaszcza filmy tak dobrze zagrane i tak dobrze obsadzone: nawet najdrobniejsze role przypadły aktorom znanym i lubianym, wiodącym postaciom naszego kina”.

„Szczególną uwagę zwraca przygotowanie dystrybucyjnej oprawy filmu „Katyń” – twierdzi Mirosław Morzyk. – To solidna, bardzo staranna robota, prowadzona konsekwentnie od początku realizacji filmu. Myślę o stronie internetowej filmu, o informowaniu o postępach produkcji a także o tym wsparciu, które otrzymamy w chwili wejścia filmu na ekrany – od plakatów i bannerów po kampanię społeczną i działania edukacyjne”.

d1pjb0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjb0k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj