Trwa ładowanie...
marian dziędziel

Koniec zdjęć do śląskiej komedii romantycznej

Share
Koniec zdjęć do śląskiej komedii romantycznej
Źródło: Paweł Janecki/Wirtualna Polska
dyt934a

Zakończono zdjęcia do filmu "Zgorszenie publiczne", reklamowanego przez twórców jako "komedia romantyczna po ślunsku". Zagrali w nim m.in. Marian Dziędziel i Dorota Pomykała.

Śląsk w tym filmie nie jest »krainą ciemności«, lecz miejscem, w którym ludzie żyją z pogodą, fantazją, barwnie" - tłumaczył na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie reżyser "Zgorszenia publicznego", Maciej Prykowski.

"Bohaterowie to ludzie prości, mili i mądrzy. Nie są tak piękni, jak w wielu polskich komediach romantycznych, nie jeżdżą drogimi samochodami. Nie ma w tym filmie pięknych wnętrz. Pokazano natomiast specyficzną śląską obyczajowość, w tym dosadny, jedyny w swoim rodzaju humor Ślązaków" - dodał.

dyt934a

"W ostatnich latach filmy portretujące ten region operowały głównie ciemnymi barwami, rysując daleki od prawdy obraz upodlenia, bezrobocia i nędzy" - zwrócił uwagę Prykowski. Zaznaczył, że on w swoim filmie opowie o Ślązakach w inny sposób - przytaczając ich charakterystyczne, pozytywne cechy, w tym kult społeczności lokalnej i umiejętność samoorganizacji.

"Zgorszenie publiczne" to fabularny debiut reżyserski Macieja Prykowskiego, słuchacza Warszawskiej Szkoły Filmowej. Film zrealizowano na podstawie scenariusza autorstwa Adriana Katroshiego. Komedia została oparta na dwóch wątkach romansowych - pomiędzy parą ludzi młodych oraz między parą ludzi starszych.

Młodzi bohaterowie to trzydziestoletni Romanek Drzozga (w jego roli Krzysztof Czeczot) i dwudziestoletnia dziewczyna nazywana Motylkiem (Elżbieta Romanowska).

Romanek mieszka na małym śląskim osiedlu familoków - Fytlu. Utrzymuje się z oprowadzania turystów po ruinach pobliskiej huty. W wolnym czasie obija się i dość nieudolnie podrywa Motylka.
br> Życie Romanka komplikuje się, gdy do rodzinnego domu wraca jego ojciec, Erich Drzozga (Marian Dziędziel). Z powrotu Ericha nie jest zadowolona Luca (Dorota Pomykała), ciotka Motylka. Luca zabrania dziewczynie jakichkolwiek kontaktów z rodziną Drzozgów.

dyt934a

Tymczasem na Fytlu wybucha sensacja. Po osiedlu grasuje "Zgorszyniec" - zamaskowany ekshibicjonista w szlafroku. Z inicjatywy Lucy, mieszkańcy Fytla formują grupę pościgową, której zadaniem jest schwytanie ekshibicjonisty.

Oprócz Czeczota, Romanowskiej, Dziędziela i Pomykały, w "Zgorszeniu publicznym" zagrali m.in. Barbara Horowianka i Andrzej Mastalerz. Bohaterowie filmu posługują się charakterystyczną śląską gwarą. Zdjęcia - których autorem jest Paweł Dyllus - kręcono na osiedlu familoków w Rudzie Śląskiej oraz w Chorzowie.

"Zgorszenie publiczne" trafić ma do polskich kin wiosną.

Producent komedii to Studio Paisa Films, którego szefem jest Maciej Ślesicki, współzałożyciel (razem z Bogusławem Lindą) Warszawskiej Szkoły Filmowej. W Paisa Films wyprodukowano m.in. głośny film "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego.

dyt934a

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyt934a
dyt934a