Trwa ładowanie...

"Książę i dybuk": polski dokument na festiwalu w Wenecji. To historia zagadkowego reżysera. "Notoryczny kłamca, Żyd, homoseksualista"

Twórcy uznanego nie tylko w Polsce dokumentu "Efekt domina" - Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski przygotowali nowy dokument: "Książę i dybuk". Jego światowa premiera odbędzie się na zbliżającym się festiwalu w Wenecji.

"Książę i dybuk": polski dokument na festiwalu w Wenecji. To historia zagadkowego reżysera. "Notoryczny kłamca, Żyd, homoseksualista"Źródło: Domena publiczna
d219z4p
d219z4p

Pełnometrażowy dokument przybliża postać Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda - wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.

"Książę i dybuk" prezentowany będzie w ramach festiwalowej sekcji Venice Classics Documentary on Cinema, w której powalczy o nagrodę dla najlepszego dokumentu o kinie i sztuce filmowej.

Polska kinowa premiera filmu ma odbyć się w 2018 roku - jesienią.

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 9 września. W programie znalazły się m.in. najnowsze filmy Darrena Aronofsky'ego, George'a Clooneya i Guillermo del Toro. Do konkursu głównego nie zakwalifikował się żaden polski film. Produkcje oceniać będzie jury pod przewodnictwem Annette Bening.

d219z4p

Obejrzyj zwiastun filmu "Efekt domina":

d219z4p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d219z4p