Trwa ładowanie...
Jakub Zagalski
13-12-2016 09:29

''Łotr 1: Gwiezdne wojny - historie'': wszystko, co trzeba wiedzieć przed pójściem do kina

15 grudnia nastąpi światowa premiera filmu „Łotr 1: Gwiezdne wojny – historie”, pierwszego pełnometrażowego spin-offu, którego akcja rozgrywa się w uniwersum „Star Wars”. Przedsprzedaż biletów ruszyła miesiąc temu i już teraz szacuje się, że nowy film wytwórni Disneya zarobi w weekend otwarcia od 280 do 350 milionów dolarów.

Share
''Łotr 1: Gwiezdne wojny - historie'': wszystko, co trzeba wiedzieć przed pójściem do kinaŹródło: Materiały prasowe
dxfxork

Przypomnijmy, że film „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” zarobił przez pierwszy weekend prawie 530 milionów dolarów. Obraz wyreżyserowany przez J.J. Abramsa stał się jednym z największych przebojów, w którym oprócz zupełnie nowych bohaterów pokazano starych znajomych: Hana Solo, księżniczkę Leię, Chewbaccę, droidy C-3PO i R2D2 czy Luke'a Skywalkera, związanych ze „Star Wars” od prawie czterech dekad.

„Łotr 1: Gwiezdne wojny – historie” to spin-off, który przedstawi ważny epizod rozgrywający się przed wydarzeniami z „Nowej Nadziei” z 1977 roku. Bohaterami produkcji są buntownicy, starający się wykraść plany Gwiazdy Śmierci. W rolach głównych występują Felicity Jones (Jyn Erso), Ben Mendelsohn (Director Orson Krennic), Diego Luna (kapitan Cassian Andor), Forest Whitaker (Saw Gerrera), Riz Ahmed (Bodhi Rook), Mads Mikkelsen (Galen Erso) i Donnie Yen (Chirrut Îmwe). Na ekranie zobaczymy także nowego droida K-2SO (Alan Tudyk).

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Z okazji premiery filmu przygotowaliśmy garść informacji, które warto poznać przed wyprawą do kina. Kim jest Jyn Erso? Czy ktoś już wcześniej próbował wykraść plany Gwiazdy Śmierci? Kto z obsady poprzednich „Gwiezdnych Wojen” pojawi się w „Łotrze 1”?

  • W fotelu reżysera zasiadł Gareth Edwards, który jeszcze kilka lat temu zajmował się efektami specjalnymi. Do jego największych osiągnięć zalicza się reżyseria „Strefy X” i „Godzilli” z 2014 roku.
Getty Images
Źródło: Getty Images
  • Główną bohaterką filmu jest Jyn Erso, córka genialnego inżyniera Galena Erso. Obie postacie stworzono z myślą o filmie, chociaż pierwszy występ zaliczyły na kartach powieści „Catalyst” Jamesa Luceno z listopada tego roku. W Jyn Erso wcieliła się 33-letnia Felicity Jones, znana z filmów „Teoria wszystkiego”, „Siedem minut po północy” czy „Inferno”. Jej ojca zagrał Mads Mikkelsen, czyli serialowy „Hannibal”. Ostatni raz wystąpił jako czarny charakter w „Doktorze Strange'u”.
  • O główną rolę ubiegały się Tatiana Maslany, Rooney Mara i Kate Mara.
  • „Łotr 1: Gwiezdne wojny – historie” jest pierwszym kinowym filmem z cyklu „Star Wars”, do którego John Williams nie skomponował muzyki.
Lucasfilm
Źródło: Lucasfilm
  • Kostiumograf David Crossman, który pracował przy siódmym i ósmym epizodzie „Gwiezdnych Wojen”, a także przy nowym filmie o Hanie Solo, zdradził, że niektóre kostiumy wykorzystane w „Łotrze 1” były używane przez twórców pierwszej trylogii w latach 1977-1983.
  • Pomysł na historię przedstawioną w filmie przypisuje się Johnowi Knollowi z wytwórni Industrial Light & Magic, zajmującej się produkcją efektów specjalnych.
  • Motyw kradzieży planów Gwiazdy Śmierci pojawił się w „Gwiezdnych Wojnach” dużo wcześniej, m.in. w słuchowisku radiowym z 1981 czy w licznych grach wideo: „Star Wars: Lethal Alliance”, „Star Wars: Dark Forces” itp. Po wykasowaniu starego kanonu przez Disneya, wszystkie te wersje wydarzeń przestały obowiązywać i dopiero „Łotr 1” pokaże, jak (zdaniem nowego właściciela „Star Wars”) doszło do kradzieży planów stacji bojowej. Na marginesie, imię Jyn Erso brzmi podobnie do Jan Ors – bohaterki gry „Star Wars: Dark Forces” z 1995 roku, która również wykradała imperialne plany.
Lucasfilm/Getty Images
Źródło: Lucasfilm/Getty Images
  • W nowym filmie na ekrany powróci Darth Vader, któremu głosu ponownie użyczy James Earl Jones. Inną postacią znaną z poprzednich filmów i graną przez tego samego aktora będzie Bail Organa. Jimmy Smits wcielał się w senatora adoptującego księżniczkę Leię w drugim i trzecim epizodzie „Gwiezdnych wojen”.
  • „Łotr 1: Gwiezdne wojny – historie” będzie pierwszym pełnometrażowym filmem „Star Wars”, w którym nie zobaczymy ani nie usłyszymy Obi-Wana Kenobiego.
Lucasfilm/Getty Images
Źródło: Lucasfilm/Getty Images
  • K-2SO to nowy droid, któremu głosu i ruchów (dzięki technologii motion capture) użyczył Alan Tudyk. Nie była to dla niego pierwsza tego typu rola, gdyż w filmie „Ja, robot” (2004) wcielił się w robota Sonny'ego.

Jakub Zagalski

dxfxork
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxfxork
dxfxork