Trwa ładowanie...
d28dogu

Maciej Maciejewski nie żyje. Aktor zmarł w wieku 103 lat

Był jednym z najstarszych polskich aktorów. Rodzina poinformowała o szczegółach pogrzebu, który odbędzie się na warszawskich Powązkach.
Share
Maciej Maciejewski w filmie "Dekalog"
Maciej Maciejewski w filmie "Dekalog"Źródło: Filmpolski.pl
d28dogu

Jak wynika z nekrologu zamieszczonego przez rodzinę w "Gazecie Wyborczej", Maciej Maciejewski zmarł w czwartek 17 maja. Ceremonia pogrzebowa została zaplanowana na 25 maja w Domu Pogrzebowym Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Maciejewski, który urodził się 1 października 1914 r., był jednym z najstarszych polskich aktorów. Na emeryturę teatralną przeszedł 40 lat temu, ale nadal można go było oglądać na małym i dużym ekranie. W ostatnich latach pojawił się m.in. w "Klanie", "Samym życiu" czy spektaklu telewizyjnym "Przygody Sindbada Żeglarza".

Na deskach teatru debiutował w 1938 r., później brał udział w kampanii wrześniowej i został ranny. Od 1940 r. współpracował z wieloma teatrami m.in. w Grodnie, Krakowie, Warszawie i Gdyni. Debiut filmowy zaliczył w 1951 r. ("Młodość Chopina"), później pojawił się w "Kanale", "Dekalogu", Krótkim filmie o zabijaniu", "Lalce" i kilkudziesięciu innych filmach, serialach i spektaklach telewizyjnych.

Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem XXX-lecia PRL.

d28dogu

Podziel się opinią

Share
d28dogu
d28dogu