Trwa ładowanie...
generał nil
17-09-2009 11:29

Martyrologia i historia na festiwalu w Gdyni

Martyrologia i historia na festiwalu w GdyniŹródło: Kino Świat
d4eph4s
d4eph4s

Na festiwalu w Gdyni publiczność obejrzała między innymi filmy o najnowszej historii Polski "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego oraz "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego. Martyrologia i hagiograficzne spojrzenie na bohatera przeważa w nich nad sztuką filmową - uważają krytycy filmowi akredytowani na festiwalu.

Wysoko oceniana jest natomiast kreacja Olgierda Łukaszewicza jako generała Augusta Fieldorfa-Nila, skazanego na śmierć w wyniku sfingowanego procesu w czasach stalinowskich. Sam Olgierd Łukaszewicz ocenia tę role jako swoje zawodowe spełnienie.

W ocenie krytyków, pokazane w Gdyni, filmy młodych twórców "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha oraz "Rewers" Borysa Lankosza, opowiadają o peerelowskich czasach w sposób bardziej oryginalny, pozbawiony sztampy i uroczystego tonu.

Dziś w programie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - bardzo oczekiwane kolejne filmy o życiu w PRL-u: "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego i "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna. Widzowie zobaczą też obraz naszej współczesności w filmach Xawerego Żuławskiego "Wojna polsko-ruska" na podstawie powieści Doroty Masłowskiej, "Zero" Pawła Borowskiego oraz w debiucie Katarzyny Rosłaniec zatytułowanym "Galerianki".

d4eph4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eph4s