Trwa ładowanie...

"Matylda" z Michaliną Olszańską nie obraża uczuć religijnych. Rosyjskie ministerstwo nie uległo protestom prawosławnych

Rosyjskie ministerstwo kultury wydało zgodę na rozpowszechnianie filmu "Matylda", którego bohaterami są car Mikołaj II i słynna tancerka Matylda Krzesińska. Wywołujący protesty prawosławnych aktywistów film będzie dozwolony dla widzów od lat 16.

"Matylda" z Michaliną Olszańską nie obraża uczuć religijnych. Rosyjskie ministerstwo nie uległo protestom prawosławnychŹródło: Materiały prasowe
dk1ds3b
dk1ds3b

Dyrektor departamentu kinematografii Wiaczesław Tielnow poinformował, że zaświadczenie wydano w ramach standardowej procedury i jedynym ograniczeniem w dystrybucji filmu jest próg wiekowy - od 16 lat.

- Po obejrzeniu filmu wydano ocenę, że jest on zgodny z rosyjskim prawem. Przepisy wymieniają konkretnie to, czego nie wolno demonstrować publicznie. Niczego z tego wykazu film nie zawiera - powiedział Tielnow.

Zaledwie dwa dni wcześniej media upubliczniły prośbę, by dystrybucji "Matyldy" zakazać w Czeczenii, wystosowaną przez tamtejszego przywódcę Ramzana Kadyrowa. W ślad za nim z podobną prośbą zwróciły się władze Dagestanu, innej rosyjskiej republiki na Kaukazie Północnym. Ministerstwo kultury odpowiedziało jednak, że zaświadczenie dotyczące dystrybucji filmu wydawane jest na cały kraj. O ewentualnym ograniczeniu pokazów w poszczególnych regionach ich władze mogą decydować samodzielnie.

Główną zwolenniczką niedopuszczenia filmu na ekrany jest deputowana Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Natalia Pokłonska, wcześniej prokurator w rosyjskiej administracji Krymu. Pokłonska powołuje się na apele osób wierzących, którzy twierdzą, że film o romansie Krzesińskiej i młodego Mikołaja - późniejszego cara, zamordowanego przez bolszewików i kanonizowanego przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną w 2000 r. - stanowi obrazę uczuć religijnych.

Deputowana zwracała się z wnioskami do resortu kultury i prokuratury generalnej o skontrolowanie scenariusza filmu i wydatkowania pieniędzy z budżetu na jego finansowanie. Przeciwko filmowi protestują prawosławni aktywiści.

Obrońcy filmu argumentują, że nikt, w tym jego przeciwnicy, nie widział go dotąd w całości. Reżyserzy i producenci, którzy w lutym ogłosili apel w obronie filmu uważają, że wokół "Matyldy" rozpętano kampanię i protestują przeciwko próbom cenzury w sztuce.

dk1ds3b

Film "Matylda - tajemnica domu Romanowów", w którym w postać Krzesińskiej, mającej polskie korzenie, wcieliła się polska aktorka Michalina Olszańska, ma wejść do kin jesienią.

- To historia wielkiego uczucia, opowieść o człowieku, który był młody i mógł się zakochać i nawet był bliski tego, by dla tej miłości zrezygnować z tronu - mówił w wywiadach reżyser filmu Aleksiej Uczitiel.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zdjęcia kręcono w historycznych wnętrzach, a finałowa scena koronacji Mikołaja II powstała w zbudowanych w skali 1:1 dekoracjach odtwarzających wnętrze Soboru Zaśnięcia Matki Bożej na moskiewskim Kremlu - miejsca intronizacji rosyjskich carów.

dk1ds3b

Michalina Olszańska została wybrana na odtwórczynię roli Krzesińskiej spośród około 300 aktorek z Rosji i zagranicy. W rolę Mikołaja II wcielił się niemiecki aktor Lars Eidinger. Na potrzeby filmu powstało ponad 7 tys. kostiumów i elementów stroju; dwie widowiskowe sceny baletowe powstały z udziałem artystów teatru opery i baletu w Permie.

Obejrzyj #dziejesiewkulturze: Michalina Olszańska zagra najsłynniejszą polską gwiazdę wszech czasów:

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ndz/ ap/

dk1ds3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk1ds3b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj