Trwa ładowanie...

NA ŻYWO: Ogłoszenie nominacji do Oscarów w film.wp.pl!

O godzinie 14:30 czasu polskiego 24 stycznia rozpocznie się transmisja uroczystego ogłoszenia nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarów. Ceremonię poprowadzą aktorka Jennifer Lawrence oraz przewodniczący Akademii Tom Sherak.

NA ŻYWO: Ogłoszenie nominacji do Oscarów w film.wp.pl!Źródło: oscars.org
d180jqa
d180jqa

W serwisie filmowym Wirtualnej Polski będziecie mogli na bieżąco śledzić proces nominowania filmów za sprawą internetowej transmisji, którą w tym roku przeprowadzana jest w serwisie YouTube. W niniejszej wiadomości możecie znaleźć odtwarzacz, który uaktywni się z chwilą rozpoczęcia uroczystości.

" W ciemności " Agnieszki Holland oraz dwie polskie animacje, " Paths of Hate " i "Magic Piano", są wśród produkcji, które mają szanse na udział w ostatecznej walce o tegoroczne Oscary.

Polsko-niemiecko-kanadyjska koprodukcja, oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta, znalazła się na krótkiej liście (tzw. shortlist, ogłoszonej 18 stycznia) dziewięciu produkcji, które mają szansę na statuetkę w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

We wtorek, 24 stycznia, z listy dziewięciu tytułów wybranych będzie ostatecznie pięć, które, dzięki nominacjom, przystąpią do ostatecznej walki o nagrody w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Oprócz "W ciemności", na krótkiej liście są: uważane za faworyta irańskie " Rozstanie " (reż. Asghar Farhadi)
, a także niemiecka " Pina " (reż. Wim Wenders)
, " Footnote " z Izraela (reż. Joseph Cedar)
, filmy " Bullhead " z Belgii (reż. Michael R. Roskam), " Monsieur Lazhar " z Kanady (reż. Philippe Falardeau), " Superclasico " z Danii (reż. Ole Christian Madsen), " Omar Killed Me " z Maroka (reż. Roschdy Zem)
, " Warriors of the Rainbow: Seediq Bale " z Tajwanu (reż. Wei Te-sheng).

d180jqa

W przedoscarowych spekulacjach wśród tytułów z - jak się uważa - największymi szansami na nominację do statuetki w kategorii pełnometrażowy obraz fabularny wymieniane są m.in. filmy: " Artysta " Michela Hazanaviciusa, " Spadkobiercy " Alexandra Payne'a, " Służące " Tate'a Taylora oraz " Hugo i jego wynalazek " Martina Scorsese. Za faworyta uznawany jest czarno-biały, niemy "Artysta", który triumfował podczas gali tegorocznych Złotych Globów. "Artysta", filmowy hołd złożony epoce kina niemego, zdobył Złoty Glob w kategorii komedii lub musicalu, nagrody otrzymali również odtwórca głównej roli Jean Dujardin i autor muzyki Ludovic Bource.

Aktorzy i aktorki, których nazwiska wymieniane są w kontekście szans na oscarowe nominacje, to m.in.: Jean Dujardin (główna rola w "Artyście"), George Clooney (rola w "Spadkobiercach"), Michael Fassbender (rola w filmie "Wstyd" Steve'a McQueena), Meryl Streep (rola Margaret Thatcher w "Żelaznej Damie", reż. Phyllida Lloyd) i Michelle Williams (rola gwiazdy kina Marilyn Monroe w "Moim tygodniu z Marilyn", reż. Simon Curtis).

W historii Oscarów największymi rekordzistami są filmy " Titanic " i " Wszystko o Ewie " (po 14 nominacji) oraz aktorka Meryl Streep, która do nagrody Akademii nominowana była aż 16 razy. Więcej Oscarowych rekordzistów znajdziecie w poniższej infografice.

84 ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się miesiąc po ogłoszeniu nominacji - 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.

d180jqa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d180jqa