Trwa ładowanie...
d1ufj55

Artysta

Najnowsze informacje
3.8
(43 głosy)
Oceń:
1
d1ufj55

„Artysta” (ang. The Artist) to belgijsko-francuski niezależny film tragikomiczny z 2011 roku. Obraz został zrealizowany w konwencji kina niemego i czarno-białego. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Michel Hazanavicius. Muzykę skomponował Ludovic Burce, a producentami są Thomas Langmann i Emmanuel Montamat.

„Artysta” to namiętny romans i sentymentalna podróż do złotego okresu kina. Film, którego akcja rozgrywa się pod koniec lat 20. XX wieku, po mistrzowsku łączy klasyczną, czarno-białą poetykę ze zrozumieniem oczekiwań współczesnego widza. Koniec kina niemego był równocześnie końcem karier wielu gwiazd, będących u szczytu popularności.

Akcja filmu "Artysta” rozgrywa się w 1927 roku w Hollywood. Głównym bohaterem jest George Valentin (Jean Dujardin), przeczuwający kres swojej kariery w związku z pojawieniem się dźwięku w filmach. Jednocześnie bohater stara się pomóc w osiągnięciu zawodowego sukcesu Peppy Miller (Bérénice Bejo) - młodej tancerce.

W produkcji udział również wzięli: John Goodman jako Al Zimmer, James Cromwell jako Clifton, Missi Pyle jako Constance, Penelope Ann Miller jako Doris, Malcolm McDowell jako lokaj.

Film zdobył łącznie siedem nagród w różnych kategoriach (m.in. za scenariusz, zdjęcia, muzykę i kostiumy), a jego reżyser Michel Hazanavicius został uznany za najlepszego reżysera. "Artysta" jest jednym z głównych faworytów do amerykańskich nagród Oscara; film uzyskał nominacje w 10 kategoriach.

Artysta
Tytuł oryginalny

Artist, The

Gatunek

dramat, komedia, romans

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

10.02.2012

Czas trwania

100 min.

Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ufj55
d1ufj55
d1ufj55