Trwa ładowanie...

Nie żyje Austin Stoker. Był gwiazdą kultowych produkcji

Austin Stoker znany był widzom przede wszystkim z dwóch telewizyjnych seriali "Moda na sukces" oraz "Powrót na Planetę Małp". Urodził się jeszcze jako obywatel kolonii brytyjskiej w Indiach Zachodnich. Do Stanów wyemigrował w latach 60. ubiegłego wieku.

Austin Stoker w serialu "Powrót na Planetę Małp"Austin Stoker w serialu "Powrót na Planetę Małp"Źródło: Materiały prasowe
d2eyaqi
d2eyaqi

Austin Stoker urodził się i wychował w mieście Port-of-Spain, które obecnie jest stolicą Trynidadu i Tobago. W latach 60. wyemigrował do Nowego Jorku, gdzie znalazł zatrudnienie na Broadwayu. Występował w klubach, w których grał na stalowym bębnie wynalezionym na wyspach Morza Karaibskiego. Po wstąpieniu w szeregi armii otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

W filmach Austin Stoker zaczął grać na początku lat 70. Jedną z pierwszych produkcji, w której wystąpił, była "Bitwa o Planetę Małp" z 1973 r. Dwa lata później był gwiazdą bardzo popularnego, także w Polsce, serialu "Powrót na Planetę Małp".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trudno się z tym pogodzić. Odeszli w 2021 roku

Do jego najciekawszych ról należą bez wątpienia kreacje w filmach "Sheba, Baby" (1975 r.), w którym partnerował wielkiej gwieździe afroamerykańskiego kina Pam Grier oraz w kultowej produkcji "Atak na posterunek 13" (1976 r.), której reżyserem był John Carpenter. Zagrał w niej główną rolę porucznika Ethana Bishopa, którego komisariat oblegany jest przez gangsterów.

d2eyaqi

W latach 90. Austin Stoker zagrał w najdłużej emitowanym serialu w polskiej telewizji, czyli w "Modzie na sukces".

Austin Stoker zmarł z powodu niewydolności nerek 7 października 2022 r. Dokładnie w dzień swoich 92. urodzin. Serwis filmowy Deadline określił go jako jednego z najważniejszych afroamerykańskich aktorów lat 70. w Hollywood.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" kłócimy się o skandaliczną "Blondynkę", znęcamy się nad ostatnim (daj Bóg!) filmem Patryka Vegi i zgrzytami zębami, wspominając makabryczne zbrodnie "Dahmera". Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2eyaqi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eyaqi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj