Magazyn WP FilmNiewesołe życie gwiazdora ''Różowej Pantery''. Petera Sellersa latami dręczyły depresja i problemy psychiczne

Niewesołe życie gwiazdora ''Różowej Pantery''. Petera Sellersa latami dręczyły depresja i problemy psychiczne

Niewesołe życie gwiazdora ''Różowej Pantery''. Petera Sellersa latami dręczyły depresja i problemy psychiczne
Źródło zdjęć: © East News

22.08.2017 | aktual.: 22.08.2017 16:00

18 sierpnia na polskie ekrany weszła przebojowa komedia "Agentka specjalnej troski", która w rodzimej Francji przyciągnęła 4,5 mln widzów. To pełna humoru historia o dowódcy elitarnej jednostki, który dostaje pod opiekę młodą i niezdarną policjantkę. Wypisz, wymaluj duchową następczynię Jacquesa Clouseau.

Motyw niezdarnego stróża prawa w kinie jest znany i lubiany. Wystarczy wspomnieć kultowego bohatera filmów z serii "Różowa Pantera", w którego wcielił się Peter Sellers. Nazywany najlepszym aktorem komediowym na świecie, prywatnie Sellers nie miał powodów do śmiechu. Chorował na serce, do tego dochodziła dręcząca go latami depresja i problemy ze zdrowiem psychicznym. Jego życiorysu z pewnością nie można by przełożyć na komediowy scenariusz.

1 / 6

Dominująca matka

Obraz
© East News

Urodził się 8 września 1925 r. w Wielkiej Brytanii. Nadano mu imię Richard, ale rodzina nazywała go Peterem, na cześć jego starszego brata, który zmarł zaraz po narodzinach. Na scenie „zadebiutował” w wieku dwóch tygodni, ale na dalszy rozwój kariery aktorskiej musiał poczekać jeszcze wiele lat.

Dzieciństwo wspominał nie najlepiej – jego rodzina nieustannie podróżowała, przez co chłopiec nigdzie nie mógł zagrzać miejsca na dłużej. Samotny, pozbawiony kolegów i bardzo nieśmiały, nawiązał bardzo bliską więź z matką, która – jak twierdzili później znajomi – zupełnie go zdominowała.

2 / 6

''Żydowski chłopiec''

Obraz
© East News

To właśnie matka nalegała, by Peter odebrał jak najlepsze wykształcenie w prywatnej szkole, na którą ze względów finansowych ledwo mogli sobie pozwolić. W dodatku uczelnia była katolicka i Sellers nie czuł się w niej zbyt dobrze, zwłaszcza gdy, jak sam wspominał, "odkrył, że jest Żydem".

Uczył się jednak świetnie, miał doskonałą pamięć i okazał się pojętnym studentem.

- Żydowski chłopiec zna katechizm lepiej od was! - miał wołać na lekcjach nauczyciel, zachęcając kolegów Sellersa do wzmożonej pracy.

To również dzięki matce wkroczył w branżę rozrywkową. Podczas gdy ojciec uważał, że Peter nie jest zbyt utalentowany, ona zachęcała go, twierdząc, że przy odrobinie szczęścia stanie się wielką gwiazdą.

3 / 6

Różowa Pantera

Obraz
© East News

W 1939 r., gdy wybuchła wojna, Sellers przerwał edukację i otrzymał pracę dozorcy w teatrze u swojego wuja. Później jego zakres obowiązków się zwiększał – zajmował się oświetleniem i został asystentem reżysera.

Z czasem sam zaczął występować na scenie, podpatrując innych aktorów i pobierając od nich lekcje. Kiedy miał akurat wolne, grał w knajpach na perkusji, do czego miał ponoć ogromny talent.

Znacznie bardziej pociągał go jednak film. Na ekranie zadebiutował na początku lat 50. W 1955 r. otrzymał angaż w filmie "Jak zabić starszą panią", siedem lat później pojawił się w "Lolicie", ale największą sławę przyniosła mu rola inspektora Jacquesa Clouseau w "Różowej Panterze".

4 / 6

Problemy psychiczne

Obraz
© East News

Choć odnosił zawodowe sukcesy, jego życie prywatne nie należało do udanych. Sellers, uważany za jednego z najzabawniejszych aktorów, zmagał się z poważną depresją. Twierdził, że sam poza swoimi rolami nie istnieje.

W połowie lat 70. pogłębiały się jego problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Sellers coraz częściej – nie przejmując się zaleceniami lekarzy – sięgał po alkohol i narkotyki.

5 / 6

Nieszczęśliwy mąż

Obraz
© East News

Nie układało mu się też w życiu uczuciowym. Twierdził, że przez całe życie był w kimś zakochany, ale kolejne małżeństwa okazywały się pomyłkami.

- O tym, czym jest szczęście, dowiadujesz się w momencie, kiedy bierzesz ślub. Ale wtedy jest już za późno – zwykł żartować.

W 1951 r. ożenił się z aktorką Anne Howe, ale 9 lat później odszedł od żony dla Sophii Loren, "jedynej kobiety, którą naprawdę kochał". Ona jednak odrzuciła jego oświadczyny.

W 1964 r., po 11 dniach od pierwszego spotkania, poślubił Britt Ekland. Rozwiódł się z nią 5 lat później. Małżeństwo z Mirandą Quarry przetrwało 4 lata. Niezniechęcony tymi niepowodzeniami w 1977 r. poślubił Lynne Frederick.

6 / 6

Jego serce nie wytrzymało

Obraz
© Getty Images

Już w latach 60. Sellers uskarżał się na poważne problemy ze zdrowiem. W 1964 r. przeszedł atak serca i nigdy nie wrócił już do dawnej formy.

W 1977 r., po kolejnym ataku, lekarzom ledwie udało się go odratować. Trzy lata później znów trafił do szpitala. Tym razem nie miał tyle szczęścia. Zapadł w śpiączkę i wkrótce potem zmarł, 24 lipca, na tydzień przed zaplanowaną operacją serca, na którą wreszcie wyraził zgodę.

Cały majątek zapisał swojej czwartej żonie, Lynne Frederick. Synowi i córce z pierwszego małżeństwa zostawił jedynie po 800 funtów.

- Nawet prawnikowi było wstyd, gdy mnie o tym poinformował – wspominał syn Sellersa.

Frederick majątkiem cieszyła się do 1994 r. Zmarła wyniszczona uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Miała 39 lat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)