''Obrońcy skarbów'': Największy rabunek dzieł sztuki w historii

Już 28 lutego na ekranach polskich kin pojawią się "Obrońcy skarbów" - ekranizacja bestsellerowej książki Roberta M. Edsela o kilku skromnych historykach, którzy zostali przekształceni w grupę agentów do zadań specjalnych.

''Obrońcy skarbów'': Największy rabunek dzieł sztuki w historii
Źródło zdjęć: © Imperial CinePix

Ich misją było odnalezienie i ocalenie zrabowanych w czasie II wojny światowej skarbów kultury, w tym m.in. "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz Ołtarza mariackiego Wita Stwosza. Specjalnie dla czytelników serwisu filmowego Wirtualnej Polski Robert Edsel nagrał krótki materiał filmowy, w którym opowiada o polskich aspektach "obrony skarbów".

Za kamerą " Obrońców skarbów " stanął George Clooney, który jest także współautorem scenariusza oraz wciela się w jednego z głównych bohaterów tej historii z frontów II wojny światowej. W filmie oprócz niego wystąpiła aktorska śmietanka Hollywood, m.in: nagrodzeni Oscarem Cate Blanchett („Aviator”), Matt Damon („Tożsamość Bourne’a”) i Jean Dujardin („Artysta”), nominowany do Oscara Bill Murray („Między słowami”), zdobywca Złotego Globu John Goodman („Operacja Argo”) oraz nominowany do Oscara Bob Balaban („Gosford Park”).

Autor powieści, na podstawie której nakręcono film postanowił przypomnieć polskim widzom, jak wielki udział w odzyskiwaniu zagrabionych przez Niemców największych dzieł sztuki mieli Polacy. Na pierwszy plan Robert Edsel wysuwa tutaj Karola Estreichera, polskiego historyka sztuki, autora licznych publikacji i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego pomoc w rewindykacji skradzionego z Polski bezcennego dziedzictwa kulturowego była wręcz nieoceniona.

Zobacz i posłuchaj, co o Polakach mówi autor " Obrońców skarbów ":

W czasie trwania II wojny światowej Estreicher opracowywał i szacował straty jakie poniósł nasz kraj pod niemiecką okupacją. Kierowane przez niego Biuro Rewindykacji Strat Kulturalnych przy Ministerstwie Prac Kongresowych w Londynie zbierało przesyłane przez uczonych z okupowanego kraju informacje i przekazywało je w postaci raportów aliantom. W 1944 roku Biuro wydało liczącą ponad 500 stron książkę, stanowiącą katalog strat kultury polskiej od 1939 roku. Niestety po zerwaniu przez ZSRR stosunków dyplomatycznych z rządem polskim na uchodźstwie i braku przekazów z terenów okupowanych przez agresora ze wschodu, nie udało się stworzyć katalogu strat zadanych przez Rosjan.

Po zakończeniu wojny Karol Estreicher wrócił do kraju razem z odzyskanymi w brytyjskiej strefie okupacyjnej Niemiec polskimi dziełami sztuki. Wśród nich była też namalowana przez Leonarda da Vinci Dama z gronostajem - zdjęcie z przekazania obrazu polskim kustoszom na dworcu w Krakowie trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie. Możecie je oglądać w klipie prezentowanym powyżej.

Aby przygotować i zachęcić widzów do odwiedzenia kin, polski dystrybutor przygotował sześć fragmentów " *Obrońców skarbów ", które możecie obejrzeć poniżej.*

Informacje o Karolu Estreicherze pochodzą z artykułu opublikowanego na polskiej Wikipedii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)