Trwa ładowanie...

Oscary 2014: ''Wałęsa'' Andrzeja Wajdy nie powalczy o Oscara

Share
Oscary 2014: ''Wałęsa'' Andrzeja Wajdy nie powalczy o Oscara
d15tqn9

Na shortliście filmów, które wystartują w konkursie oscarowym o laury dla najlepszej produkcji zagranicznej zabrakło polskiego kandydata.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła dziewięć tytułów, spośród których ostatecznie zostaną wybrane produkcji nominowane do Oscara. Na liście zabrakło "Wałęsy. Człowieka z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy, który został zgłoszony przez Polskę.

Na nominację do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny znalazły się natomiast tytuły:

d15tqn9

"W kręgu miłości" - Belgia
"Senada" - Bośnia i Herzegowina
*"The Missing Picture" - Kambodża
"Polowanie" - Dania
"Dwa życia" - Niemcy
* - Hong Kong
*
"The Notebook"* - Węgry
**"Wielkie piękno"
- Włochy
"Omar" - Palestyna

W tym roku do rywalizacji w kategorii najlepszy film obcojęzyczny Polska zgłosiła obraz uhonorowanego Oscarem za całokształt twórczości Andrzeja Wajdy pt. "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Ten biograficzny film o laureacie Pokojowej Nagrody Nobla to ostatnia część trylogii, po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza". Światowa premiera filmu odbyła się 5 września w Wenecji. Na początku grudnia został pokazany w Kongresie USA.

Z rywalizacji o Oscara już w pierwszym etapie konkursu wykluczono z powodów proceduralnych obraz Agnieszki Holland*"Gorejący krzew"* produkcji czeskiej. Regulamin Oscarów zakazuje nominowania filmu pokazywanego wcześniej w telewizji lub internecie, tymczasem produkcja Holland - zanim trafiła do dystrybucji jako film fabularny - pod tym samym tytułem była wyświetlana w telewizji jako trzyczęściowy serial telewizyjny.

Nominacje ogłoszone zostaną już za kilka tygodni - 16 stycznia. Natomiast laureatów 86. gali rozdania Oscarów poznamy już 2 marca 2014 roku.

d15tqn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15tqn9