Trwa ładowanie...

Peter Donat nie żyje. Aktor miał 90 lat

Weteran branży filmowej z 60-letnim stażem był m.in. znany jako serialowy ojciec agenta Muldera w "Z archiwum X". "To dla mnie zaszczyt, że mogłem go poznać i z nim pracować" – napisał po śmierci aktora David Duchovny.

Share
Peter Donat nie żyje. Aktor miał 90 lat
Źródło: Materiały prasowe
d2vblqg

Jak podaje "The New York Times", Peter Donat zmarł 10 września. Jego żona Maria przekazała tę wiadomość do mediów dopiero kilka dni później. Aktor zmarł w swoim domu w Kalifornii w wyniku komplikacji cukrzycowych. 20 stycznia skończył 90 lat.

Peter Donat uważał się przede wszystkim za aktora teatralnego, ale z powodzeniem występował również na małym i wielkim ekranie. Jego talentem był zachwycony Francis Ford Coppola, który chciał go obsadzić w kluczowej roli Toma Hagena w "Ojcu Chrzestnym". Ostatecznie postać tę zagrał Robert Duvall, zaś Donat pojawił się w drugiej części sagi jako prawnik Questadt.

Oprócz tego zagrał m.in. w "Wojnie państwa Rose", "Grze" Davida Finchera i kilkunastu serialach. Jedną z ostatnich jego ról była postać Williama Muldera w "Z archiwum X". David Duchowny, jego serialowy syn, napisał na Twitterze, że Donat był z pokolenia artystów, którzy "traktowali sztukę poważnie, ale nie nazbyt poważnie".

Peter Donat pojawił się na ekranie ostatni raz w 2003 r. w filmie telewizyjnym "Napisala: Morderstwo - Celtycka zagadka".

d2vblqg

Podziel się opinią

Share
d2vblqg
d2vblqg